به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری؛ چهار‌‌شنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹ با کاهش ۳۶,۸۷۶ واحدی به ارتفاع ۱,۹۰۴,۳۱۶ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به مبلغ ۲۳۱,۱۷۱ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هموزن نیز ۲۰۷ واحد مثبت بود. بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «فولاد» و «فارس» و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس نماد «مارون» داشته است. در بازار فرابورس مبلغ ۳,۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معامله بلوکی در نماد «اعتماد۴» بوده است.

امروز تعداد ۱۹۲ میلیون سهم معادل ۱۲ درصد (تعداد ۱۶۰ میلیون سهم در روز جاری جهت عرضه به عموم و ۳۲ میلیون سهم جهت عرضه به صندوق‌های سرمایه گذاری در روز شنبه ) از سهام شرکت صنعتی زر ماکارون(غزر) عرضه شد. سهمیه در نظر گرفته شده برای هر کد حقیقی و حقوقی حداکثر ۱۵۰ سهم و کف قیمت ۳۷۷۵۰ ریال و سقف قیمت ۳۹۷۵۰ریال تعیین شد.

 با آغاز فرایند عرضه اولیه ۶ درصد از سهام «توسعه مسیر برق گیلان» به عنوان یازدهمین عرضه اولیه سال جاری، هر سهم این شرکت ۴۳۰ میلیارد تومانی ۲۴۰۰ تومان کشف قیمت شد.

 انجمن جهانی فولاد با انتشار گزارشی اعلام کرد: تولید فولاد ایران از ۱۲ دی سال گذشته تا ۱۰ تیر سال جاری با وجود بحران کرونا به ۱۳ میلیون و ۸۸۶ هزار تن رسید اما تولید جهانی حدود ۶ درصد کاهش یافت .

معاون فروش ذوب آهن اصفهان اعلام کرد علاوه بر تولید ریل های UIC ۶۰ و U ۳۳ مورد نیاز راه آهن جمهوری اسلامی ایران، ذوب آهن امکان تولید ریل UIC۵۴ مترو و قطارهای شهری را نیز با توجه به سیاست های اخیر کشور در خصوص توجه بیشتر به تولید داخل میسر کرده است.دشتیانه اضافه کرد: کاربرد اصلی ریل UIC60 در خطوط پرسرعت راه آهن است که دو محموله از آن تاکنون تحویل شرکت ساخت شده است. وی اضافه کرد: این در حالی است که کارگاه نورد ۶۵۰ ذوب آهن قادر به تولید سالانه ۴۰۰هزار تن ریل است.

سلمان خادم‌المله، مدیر عامل شرکت «تامین سرمایه امین» اعلام کرد هفته آینده «تامین سرمایه امین» در بورس اوراق بهادار عرضه خواهد شد.

سعدمحمدی، مدیرعامل «ملی صنایع مس ایران» گفت: ۱۸ طرح توسعه‌ای برای این شرکت در افق ۱۴۰۲ برنامه‌ریزی شده و در حال اجراست که با بهره‌برداری از آنها جهش در تولید مس کشور محقق می‌شود.

گروه فلزات اساسی:

«فملی» امروز در قیمت ۳۱,۷۴۰ ریال صف فروش ۴۹ میلیونی داشت. تعداد ۹۵ میلیون سهم نیز معامله شد. «فولاد» امروز به صف فروش رسید، اما صف آن جمع شد و قیمت به ۱۹,۸۳۰ ریال در محدوده منفی ۴.۲۵ درصد رسید. «ذوب» در قیمت ۱۱,۲۵۰ ریال ۲.۷ درصد منفی شد. «فخوز» در قیمت ۴۸,۰۸۰ ریال به محدوده منفی کامل رسید. «کاوه» در قیمت ۲۱,۶۳۰ ریال صف خرید ۹.۸ میلیونی داشت.

گروه خودرو:

«خودرو» در قیمت ۷,۰۲۰ ریال صف فروش ۹۹۵ میلیونی داشت و تعداد ۳۴۵ میلیون سهم نیز معامله شد. در نماد «خساپا» ۱.۹ میلیارد سهم معامله شد و سهم در قیمت ۵,۲۲۰ ریال ۳.۸ درصد مثبت شد. «خگستر» صف فروش ۱۹۵ میلیونی در قیمت ۱۲,۰۷۰ ریال داشت. «خپارس» امروز باز شد و بیش از ۱۴ درصد منفی خورد و به قیمت ۱۸,۵۸۰ ریال رسید. «خریخت» در قیمت ۸,۴۲۰ ریال بیش از یک درصد منفی شد. «خوساز» در محدوده ۴.۴ درصد منفی به قیمت ۱۳,۰۳۰ ریال رسید.

گروه محصولات شیمیایی:    

«پارسان» امروز ۴.۳ درصد منفی خورد و به قیمت ۳۲,۳۹۰ ریال رسید. «نوری» در قیمت ۱۷۱,۰۳۰ ریال ۱.۵ درصد منفی بود. «تاپیکو» در قیمت ۱۹,۳۹۰ ریال به محدوده منفی کامل نزدیک شد. «فارس» در محدوده ۳.۳ درصد منفی به قیمت ۲۷,۲۰۰ ریال رسید. «پترول» صف خرید ۱۲۸ میلیونی در قیمت ۱۷,۷۱۰ ریال داشت. «زاگرس» در قیمت ۱۷۵,۲۰۰ ریال ۲۲ درصد منفی شد. «شاراک» در قیمت ۲۷,۳۳۰ ریال اندکی منفی بود. «کرماشا» ۱.۷ درصد منفی شد و به قیمت ۵۰,۹۷۰ ریال رسید.