به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۸آذر ۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۴،۱۸۳واحدی(۰.۳۱) بر روی مقدار ۱،۳۶۳،۸۲۱واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۲۲درصد افت کرد و به ۳۷۴،۱۶۷واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۳۴,۴۵۳میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «کچاد»، «فارس» و «فولاد» داشتند.

بازار سهام در ابتدای امروز با رشد حدود ۴۰۰۰ واحدی شاخص کل کار خود را آغاز کرد. اما در میانه بازار به تدریج از سرعت این رشد کاسته شد و در نهایت شاخص کل با ۴۱۸۳ واحد ریزش در کانال یک میلیون و ۳۶۳ هزار واحد به کار خود پایان داد. شاخص کل امروز ۰٫۳۱ درصد افت داشت و در اکثر گروه‌های بزرگ ریزش شاهد بودیم. شاخص هم‌وزن نیز به رغم اینکه تا میانه بازار مثبت بود در نهایت با ۰٫۲۲ درصد افت به کار خود پایان داد. کچاد، فولاد، فارس و کگل بیشترین تاثیر منفی در شاخص کل امروز را داشتند. خودرو، شیمیایی و اداره بازارهای مالی همچنان برترین گروه‌های صنعتی در بازار سهام هستند. پالایش، کمند و پارند بیشترین ارزش معامله و خگستر، خبهمن و فاذر نیز بیشترین حجم معامله را داشتند.

در حالی که بورس امروز با افت شاخص کل همراه بود، شاخص فرابورس رشد اندکی را ثبت کرد. فرابورس با حدود ۹ واحد رشد در کانال ۱۹ هزار و ۵۰۳ واحد قرار گرفت. بپاس بیشترین اثر مثبت و مرون و غصینو بیشترین تاثیر منفی در شاخص کل فرابورس را ثبت کردند.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ باقری: با اراده جدی وارد مذاکرات وین شده‌ایم. معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان این‌که تمرکز و اولویت اصلی بر لغو تحریم‌هاست، گفت: ترکیب هیأت ایران هم نشانگر این عزم و جدیت است.

  • سازمان بهداشت‌جهانی: هنوز مشخص نیست که آیا میزان انتقال پذیری سویه اُمیکرون در مقایسه با دیگر سویه‌ها از جمله دلتا، بیشتر باشد و یا باعث بیماری شدیدتر در مقایسه با سایر انواع دیگر از جمله سویه دلتا شود.

  • هیچ کسی افزایش نرخ ندهد جز دولت مهدی دلبری کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس۲۴ اظهار داشت: دولت قیمت لبنیات، لاستیک و قیمت گذاری خودرو را به حالت قبلی برمی‌گرداند اما خودش به افزایش نرخ پلکانی گاز و برق اقدام می کند، حقوق مالکانه و نرخ گاز صنایع را چند برابر می‌کند. این یک انحصار جدید در ادبیات اقتصادی کشورمان است.

  • سخنگوی وزارت برق عراق: صادرات گاز ایران به عراق که در تداوم فعالیت نیروگاه‌ها نقش دارد، به طور مستمر در حال کاهش است. خط صادرات برق ایران به عراق نیز کاملا قطع شده و برقی که مورد استفاده شهروندان قرار دارد تنها تولید داخلی است. وزارت برق آماده پرداخت بدهی‌ها به ایران بر اساس توافق هیئت‌هایی است که پیشتر به تهران سفر کردند.

  • معاون پارلمانی رئیس جمهور: با اشاره به سرنوشت سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، گفت: جلسات اقتصادی دولت به طور منظم برگزار می‌شود و محمد مخبر که رئیس قرارگاه اقتصادی دولت است، فرصت مناسبی را برای این کار در نظر می‌گیرد. بر اساس عضویت ایران در سازمان شانگهای شرایط بهتری صورت گرفته که ما با کشورهای مختلف از جمله روسیه قرارداد و کارهای بزرگی را انجام دهیم. تبادل تجاری ایران و چین جزو سیاست‌های دیپلماتیک دولت است و بنابراین سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین از سوی دولت دنبال می‌شود و وقفه‌ای در آن ایجاد نخواهد شد.

  • اتحادیه اروپا: تلاش‌‌ها برای بازگرداندن برجام به مسیر اصلی ادامه دارد. انریکه مورا هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام: به وین برای دور هفتم مذاکرات به منظور بازگرداندن برجام به مسیر اصلی بازگشتیم. تلاش‌های مقدماتی فشرده در جریان است. روز یکشنبه با علی باقری (مذاکره‌کننده ارشد ایران)، «وانگ کان» (نماینده چین) و «میخائیل اولیانوف» (نماینده روسیه) دیدار کردم. در آستانه نشست کمیسیون مشترک امروز بعدازظهر، با همکاران اروپایی و آمریکایی خود دیدار خواهم کرد.