به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ یکشنبه ۲۶دی۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۱۱ هزار و ۶۸۲ واحدی(۰.۸۸درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۱۰ هزار و ۸۸۸ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۱.۰۶ درصد افت کرد و به ۳۴۶,۴۸۵ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲,۲۰۱ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «شپدیس»، «فملی» و «پارسان» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از اول روز نزولی شد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار نزدیک به ۲۵ درصد بود و در ادامه تعداد آن‌ها تقریبا بدون تغییر باقی ماند. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. امروز در پایان بازار حدود ۱۴ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص تمامی صنعت‌ها به جز چهار صنعت منفی بودند. انتشار و چاپ، وسایل ارتباطی و محصولات چرمی بیشترین افت و کاشی و سرامیک، لاستیک و ذغال سنگ نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند.

امروز در گروه شیمیایی «شپدیس» و «پارسان» اولین و سومین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین در گروه فلزات اساسی «فملی» و «فولاد» دومین و هفتمین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. در گروه استخراج کانه‌های فلزی «کچاد» و «کگل» چهارمین و پنجمین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. نماد «وغدیر» نیز از گروه چند رشته صنعتی ششمین نماد با تاثیر منفی بر روی شاخص کل بود.

امروز بازار شاهد خروج ۴۰۰ میلیارد تومان از طرف حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «سمگا»، «بپاس» و «شپدیس» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «تاصیکو»، «کیمیاتک» و «کاما» بود.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۷۵ تومان کاهش داشت و به ۲۷ هزار و ۳۷۷ تومان رسید. یورو نیز ۹۰ تومان کاهش داشت و ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۴,۶۶۰ و ۲۸,۱۴۷ تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

دور هشتم مذاکرات وین دوشنبه با بازگشت روسای هیات‌های مذاکره کننده ادامه می‌یابد.

رییس کل بانک مرکزی: نرخ رشد تورم در دولت سیزدهم کاهشی شده است. تورم نقطه به نقطه آذرماه ۱۷.۵ درصد کاهش داشته است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: سهام عدالت ۱۰ میلیون جامانده سال ۱۴۰۱ اجرایی می‌شود.