به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یکشنبه ۲۸اردیبهشت۱۳۹۹، شاخص کل با ۱۹,۰۱۵واحد منفی پایان یافت و به مقدار ۹۶۸,۴۶۰واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۴۶,۷۷۱میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۳,۴۸۲واحد منفی بود و به مقدار ۳۰۶,۶۸۲واحد رسید. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «کچاد» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۱۷هزار تومان و یورو ۱۸هزار ۴۳۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار ۷۱۶هزار تومان معامله شد.

 

در اخبار امروز داشتیم که:

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به این‌که نوسان ذات بازار سهام است، گفت: فردی که وارد این بازار می‌شود باید مسئولیت ضرر و زیان را بپذیرد. حسن قالیباف اصل درباره شرایط بازار بورس و امکان تداوم روند رو به رشد آن گفت: از آنجایی که قیمت سهام یک شرکت تابع عومل مختلفی مانند شرایط داخلی شرکت، وضعیت صنعت، اقتصاد و… است، افراد باید پیش از ورود به بازار سرمایه و خرید و فروش سهام آموزش‌های لازم را ببینند. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سرمایه‌گذاران باید در دوره‌های آموزشی برگزارشده در بازار سرمایه و بورس شرکت و از پندهای آموزشی ارائه‌شده در صداوسیما برای خرید و فروش سهام استفاده کنند، افزود: فایل‌های آموزشی بسیاری در سایت‌های مختلف موجود است که مردم می‌توانند از آن استفاده کنند. قالیباف با ابراز اینکه سرمایه‌گذار مسوول سود و زیان در بازار سرمایه و بورس است، اظهار کرد: مردم باید آگاهانه وارد بورس شده و مطالعه داشته باشند در غیر این صورت به مشاوران دارای مجوز، صندوق سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردان و… مراجعه کرده و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم انجام دهند.

مدیرعامل بورس تهران ضمن پاسخ به چند سئوال درباره شاخص، زمان معاملات و دامنه نوسان از افزایش دسته سفارش ها به حداکثر ۵۰۰ هزار سهم و براساس جدولی طبق قیمت سهام خبر داد. علی صحرایی در پاسخ به چند سوال درباره برنامه بورس تهران برای تعریف شاخص جدید، افزایش زمان داد و ستد ، اصلاح سامانه ها و احتمال تغییر در دامنه نوسان و حجم مبنا به بورس پرس توضیح و از افزایش دسته سفارش ها به حداکثر ۵۰۰ هزار سهم و براساس جدولی طبق قیمت سهام خبر داد. وی در برابر این پرسش که با توجه به انتقادات قدیمی کارشناسان به نحوه محاسبه شاخص کل، آیا شاخص جدیدی آماده بکاری گیری خواهد شد؟ پاسخ داد: یکی از موارد در حال بررسی، تعریف شاخصی جدید بدون حضور شرکت های سرمایه گذاری است. چرا که این گروه دارای مالکیت تودرتوی شرکت ها و زیرمجموعه ها بوده و نمی توانند مصداق درستی از وضعیت گروه سرمایه گذاری و کلیت بازار باشند. این مقام مسوول ادامه داد: بخش توسعه بورس تهران در حال بررسی بوده و بعد از نهایی شدن برای تصویب و تایید به سازمان بورس ارسال می شود. بنابراین فعلا” نمی توان زمانی تقریبی برای اضافه شدن شاخص جدید اعلام کرد.

معاون امور صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد: با لحاظ ۲۵ درصد برای تولیدکنندگان شمش و ۲۵ درصد برای محصولات بعدی(میلگرد،لوله، پروفیل و…) مجموعاً حداقل ۵۰ درصد صادرات خواهیم  داشت. به گفته داریوش اسماعیلی پس از عرضه ۶۰ درصد از محصولات در بورس هر آنچه که باقی ماند را هم می‌توان صادر کرد.

 

گروه بانکی:

در این گروه «وپاسار» با ۵درصد منفی در قیمت پایانی ۹,۴۵۹ریال پایان یافت. «وبملت» با ۵درصد کاهش در قیمت ۱۷,۳۶۰ریال پایان یافت. «وتجارت» نیز امروز با ۴.۹درصد منفی در قیمت پایانی ۲,۰۰۰ریال کاهشی بود. «وبصادر» با ۵درصد کاهش در قیمت ۱,۹۸۵ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۲۶۳واحد کاهش به ۵,۶۹۳واحد رسید.

 

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۳۹واحد کاهش به مقدار ۵۳,۲۸۷ رسید. در این گروه سهم «شیراز» امروز با ۵درصد کاهش در قیمت ۳۱,۹۳۱ریال پایان یافت. «شاراک» ۴.۴۵درصد منفی معامله شد و به قیمت ۲۵,۷۴۸ریال رسید. «شگویا» با ۵درصد کاهش به قیمت ۱۱,۰۴۵ریال رسید. «قرن» ۳.۷درصد مثبت شد و با قیمت ۶۰,۱۱۱ریال به پایان رسید. «جم» امروز ۵درصد منفی شد و با قیمت ۲۵,۹۰۸ریال به پایان رسید.

 

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با کاهش ۲۷,۷۰۴واحدی به مقدار ۶۳۲,۱۵۹واحد رسید. «ذوب» امروز ۴.۳درصد کاهش داشت و با قیمت ۵,۶۹۲ریال پایان یافت. «فخوز» در قیمت ۲۳,۴۶۴ریال ۴.۹درصد منفی بود. «فملی» ۴.۹درصد منفی بود و در قیمت ۱۴,۳۲۸ریال به پایان رسید. «فسازان» ۳.۳۴درصد مثبت بود و در قیمت ۲۹,۵۵۵ریال پایان یافت.

 

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۱,۰۵۲واحد افزایش داشت و به مقدار ۱۸۵,۰۱۷ رسید. امروز «خساپا» در قیمت ۱,۵۳۸ریال ۵درصد مثبت شد. «خودرو» نیز در قیمت ۱,۲۳۲ریال ۵درصد مثبت شد. «خبهمن» نیز در قیمت ۱۱,۸۹۸ریال ۴درصد منفی شد. «خپارس» ۳.۷۴درصد منفی در قیمت ۶,۸۱۶ریال به پایان رسید. همچنین «خموتور» کمتر از یک درصد منفی بود و به قیمت ۱۴,۴۷۴ریال رسید.

 

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۱۳۰,۹۴۱واحد کاهش به ۲,۹۳۲,۱۶۳واحد رسید. در این گروه شرکت «شبریز» ۴درصد کاهش پایان یافت و به قیمت ۲۶,۳۶۲ریال نزول کرد. همچنین سهم «شبندر» با ۵درصد کاهش در قیمت ۱۹,۷۶۸ریال پایان یافت. شرکت «شپنا» نیز ۳.۱۳درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۱۲,۰۰۷ریال کاهش یافت.