به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۱۸فروردین۱۴۰۰، شاخص کل با ۱۰,۸۸۸واحد منفی پایان یافت و به مقدار ۱,۲۴۹,۸۹۸واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۵۷,۵۹۴میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۱,۲۵۷واحد منفی بود و به مقدار ۴۳۷,۱۱۶واحد رسید. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «شستا» داشتند.
نرخ دلار آمریکا ۲۴هزار و ۴۶۰تومان و یورو ۲۸هزار و ۷۸۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۶۲هزار تومان معامله شد.

در اخبار داشتیم:
نیویورک تایمز خبر از توافق ایران و امریکا بر سر مسیر بازگشت داد.
تدپرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: مذاکرات هسته‌ای وین با این که غیرمستقیم است اما رو به جلو و سازنده است. به گفته او تیم مذاکره کننده آمریکا به ریاست رابرت مالی، تا جمعه در اتریش حضور خواهند داشت و یک تیم متخصص تحریم‌ها نیز از سوی آمریکا در آنجا حضور دارند تا روند کاهش و لغو تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران را مورد مذاکره و کارشناسی قرار دهند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آخرین اطلاعیه خود اعلام کرد: ۲۵۷ شهر کشور در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند و تعطیلی ۲ هفته‌ای کل کشور ضروری است در غیر این صورت احتمال افزایش آمار فوتی‌های روزانه به بالای ۶۰۰ نفر وجود دارد.
صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرد شروع واکسیناسیون و مشوق‌های اقتصادی بزرگ دولت‌های جهان رشد اقتصادی را با رکوردی کم سابقه‌ای تسریع خواهد کرد. این نهاد برای سال میلادی ۲۰۲۱ نرخ رشد اقتصادی را «شش درصد» اعلام کرده است. در پیش‌بینی قبلی صندوق بین‌المللی پول که در ماه ژانویه منتشر شد این نرخ ۵.۵ درصد بود. این بالاترین نرخ رشد اقتصادی جهان از سال ۱۹۸۰ خواهد بود. به پیش‌بینی این نهاد، در سال ۲۰۲۲ نرخ رشد اقتصاد جهان ۴.۴ درصد خواهد بود که باز هم نرخ قابل توجهی است. صندوق بین‌المللی پول در گزارش ماه ژانویه نرخ رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۲ را ۴.۲ درصد پیش‌بینی کرده بود.
شهرام شریعتی، دبیرکل خانه صنعت و معدن تهران می‌گوید معادن از جمله معدن‌های طلای ایران بخشی از قراردادهای سرمایه‌گذاری بین ایران و چین طبق سند «۲۵ ساله همکاری» است.
شرکت پارس فولاد سبزوار زیر مجموعه اپال در روزهای آینده در بورس عرضه می‌شود.

گروه بانکی:
در این گروه امروز «وبصادر» با ۱.۲درصد کاهش پایان یافت و به ۲,۴۸۰ریال رسید. «وپاسار» امروز در قیمت پایانی ۱۳,۲۹۰ریال کمتر از یک درصد مثبت پایان یافت. «وبملت» ۱.۷۵درصد منفی بود و در قیمت ۳,۹۴۰ریال پایان یافت. «وتجارت» امروز با کمتر از یک درصد منفی در قیمت پایانی ۲,۷۴۰ریال پایان یافت. «وپارس» با ۱.۷۷درصد منفی در قیمت ۲,۷۸۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۶۳واحد افت به ۷,۱۱۶واحد رسید.

گروه شیمیایی:
شاخص این گروه امروز با ۶۸۹واحد کاهش به مقدار ۷۵,۷۴۷ رسید. در این گروه سهم «پارس» با ۱.۰۲درصد منفی و با قیمت ۱۴۸,۴۰۰ریال پایان یافت. «زاگرس» در محدوده صفر درصد کاهش معامله شد و به قیمت ۲۰۴,۱۴۲ریال رسید. «شلرد» ۱.۴۴درصد منفی بود و با قیمت ۶,۷۹۲ریال پایان یافت. «شیراز» با کمتر از یک درصد منفی معامله شد و با قیمت ۵۶,۶۰۰ریال به پایان رسید. «کرماشا» امروز کمتر از یک درصد منفی شد و با قیمت ۳۷,۴۶۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:
در این گروه شاخص با کاهش ۱۳,۸۷۹واحدی به مقدار ۹۰۹,۹۲۴واحد رسید. «ذوب» در قیمت ۳,۹۴۰ریال در محدوده صفر درصد منفی بود. «فولاد» در قیمت ۱۲,۷۲۰ریال ۱.۸۵درصد منفی بود. «فملی» نیز ۱.۸۹درصد منفی بود و در قیمت ۱۱,۹۱۰ریال پایان یافت. «فجر» ۰.۹۱درصد منفی بود و در قیمت ۵۹,۱۰۰ریال به پایان رسید. «کاوه» نیز ۱.۸۹درصد منفی بود و در قیمت ۲۰,۲۶۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:
شاخص این گروه امروز ۲,۳۸۶واحد کاهش داشت و به مقدار ۲۴۱,۸۵۳ رسید. امروز «خپارس» در قیمت ۵,۸۰۰ریال با ۱.۶۹درصد کاهش پایان یافت. «خگستر» در قیمت ۲,۸۲۰ریال ۱.۴درصد منفی شد. «خزامیا» در قیمت ۸,۸۶۰ریال کمتر از یک درصد مثبت شد. «خودرو» ۱.۶۴درصد منفی در قیمت ۲,۴۰۰ریال به پایان رسید. «خساپا» نیز کمتر از یک درصد منفی معامله شد و به قیمت ۲,۳۰۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:
شاخص این گروه با ۵۰,۷۶۴ واحد کاهش به ۳,۹۳۹,۴۹۹ واحد رسید. در این گروه شرکت «شبندر» با ۰.۹درصد کاهش به قیمت ۲۵,۳۱۰ریال رسید. همچنین سهم «شپنا» با ۱.۹۳درصد منفی در قیمت ۱۲,۶۹۰ریال پایان یافت. شرکت «شبریز» در محدوده صفر درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۲۹,۵۸۰ریال کاهش یافت.