به گزارش پاسارگاد تحلیل،در روز جاری سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با کاهش ۶۲۶۳ واحدی به محدوده ۱ میلیون ۳۳۷ هزار واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن کل با کاهش ۱۱۶۹ واحدی خود به عدد ۳۴۰ هزار واحد رسید.ارزش کل معاملات بورس و فرابورس در پایان معاملات امروز به عدد ۶۷۲۹ میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد به حدود ۴۰۹۵ میلیارد تومان رسید. امروز حدود ۳۰۰ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی بوده است.
بیشترین تأثیر منفی در شاخص بورس مربوط به نمادهای فولاد، شستا و وبملت است. همچنین بیشترین تاثیر مثبت در شاخص فرابورس مربوط به نمادهای زاگرس و آریا و بیشترین تاثیر منفی مروبط به نماد صبا است.

در چهارمین روز معاملاتی هفته شاخص و قیمت‌ها از روند یکسره صعودی روزهای اخیر کمی پا پس کشیدند و در  دادوستدهای امروز شاخص کل بورس عقب‌نشینی کرد. از زاویه دید متغیرهای اثرگذار بر بورس باید به گروگان‌کشی روسیه از برجام به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل اشاره کرد. به نظر می‌رسد روس‌ها مذاکره‌کنندگان ایرانی را به یکباره غافلگیر کرده‌اند و همین موضوع سبب شده تا چشم‌انداز برجام که تا هفته پیش کاملا روشن بود کمی محو شود. از طرف دیگر قیمت کامودیتی‌ها پس از صعود بی‌وقفه طی روزهای اخیر، کمی درنگ کرده است و به خصوص قیمت فلزات تا حدودی در مسیر نزولی قرار گرفته است و این مساله موتور کامودیتی‌ بورس تهران را نیز کم‌جان کرده است. علت عقب‌گرد نسبی قیمت‌ها در بازار جهانی به تردیدهای اروپا در اعمال تحریم‌های بیشتر بر روسیه نسبت داده می‌شود. در رابطه با دلار ۴۲۰۰ تومانی نیز گر چه به نظر می‌رسد این نرخ بحث‌برانگیز به صورت مستقیم از معادلات بودجه ۱۴۰۱ حذف شده، با این حال به نظر می‌رسد سیاست‌مداران همچنان در حال بازی با ذهن جامعه هستند و این موضوع سبب شده تا فشار بر گروه‌هایی مانند دارو افزایش پیدا کند. به هر صورت کارشناسان نموداری عنوان می‌کنند فشار فروش امروز تنها یک پولبک به روند نزولی شکسته شده باشد و از این بابت نگرانی چندانی پیش روی بازار نیست.

در بازار جهانی نیز اتفاقات جالبی در حال رخ دادن است. طلا امروز با یک جهش ناگهانی به ۲۰۲۰ دلار در هر اونس رسیده و تنها ۱۰۰ دلار تا سقف تاریخی خود فاصله دارد. قیمت دلار در بازار ارز تهران نیز کار خود را امروز در کانال ۲۶ هزار تومانی آغاز کرده است و در انتظار برای اخبار جدید‌تر از برجام کانال ۲۵ هزار تومان را رها کرده است.تعرفه واردات خودرو برای سال آینده فعلا تغییری ندارد و بر اساس همان تعرفه های قبلی است. تعرفه از ۴۰ درصد آغاز و تا مرز ۷۵ درصد بر اساس حجم موتور خودرو اعمال می‌شود.