به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ یکشنبه ۳بهمن۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۲۵ هزار و ۲۵۴ واحدی(۱.۹۷درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۲۵۶ هزار و ۵۴۷ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۱.۷۸ درصد افت کرد و به ۳۲۸,۲۴۵ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۳,۱۵۲ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فارس» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از اول روز نزولی شد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار کمتر از ۲۰ درصد بود و در ادامه تعداد آن‌ها به زیر ۱۵ درصد رسید. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. امروز در پایان بازار حدود ۴۰ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص تمامی صنعت‌ها به جز صنعت کاشی و سرامیک منفی بودند. وسایل ارتباطی، استخراج نفت جزکشف و اطلاعات و ارتباطات بیشترین افت و کاشی و سرامیک نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند.

امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» اولین و دومین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین در گروه محصولات شیمیایی «فارس»، «تاپیکو»، «نوری» و «شپدیس» سومین، چهارمین، پنجمین و ششمین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. نماد «شبندر» نیز از گروه فرآورده‌های نفتی هفتمین نماد با تاثیر منفی بر روی شاخص کل بود.

امروز بازار شاهد خروج ۸۰۰ میلیارد تومان از طرف حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «تجلی»، «نوری» و «شبندر» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «فافزا»، «واحیا» و «واتی» بود.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۹۰ تومان رشد داشت و به ۲۷ هزار و ۶۳۵ تومان رسید. یورو نیز ۱۳۰ تومان رشد داشت و ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۴,۵۸۲ و ۲۷,۸۸۹ تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

کره جنوبی بدهی ۱۸ میلیون دلاری ایران به سازمان ملل را پرداخت کرد.

طرح ساماندهی صنعت خودرو به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: پیش‌بینی شده که ۵۱۰ میلیون دلار از منابع ارزی صندوق توسعه ملی در اختیار صندوق تثبیت بازار قرار گیرد که مبلغ ریالی آن حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

بیگی‌نژاد عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: اعضای کمیسیون تلفیق تصمیم‌ گرفتند که موادی همچون قیر، متانول، اوره و پلی اتیلن را با ذکر نام در تبصره ۶ لایحه بودجه اضافه کنند تا این مواد نیز در کنار فهرست دولت، مشمول مالیات بر درآمد صادراتی شوند./فارس

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی: ترخیص نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی تا به امروز ادامه داشته است.