به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۱۴فروردین۱۴۰۰، شاخص کل با ۱۱,۶۴۸واحد منفی پایان یافت و به مقدار ۱,۲۸۲,۸۷۴واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۵۱,۳۵۶میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۱,۵۳۴واحد منفی بود و به مقدار ۴۴۱,۱۱۴واحد رسید. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «شستا» داشتند.

نرخ دلار آمریکا ۲۴هزار و ۶۰۰تومان و یورو ۲۸هزار و ۸۸۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۵۸هزار تومان معامله شد.

در اخبار داشتیم:

حسن روحانی، #رئیس_جمهور در ستاد ملی مقابله با کرونا از ۴ هدف دولت در ۴ ماه باقیمانده به پایان دولت خبر داد. پایان و رفع تحریم های یکجانبه ایران، مقابله با همه گیری ویروس کرونا، سامان معیشت مردم و تکمیل پروژه های نیمه تمام منظور رئیس جمهور از ۴ هدف نهایی دولت است.

مذاکرات در تحولات احیای برجام به قدری در دو سه روز اخیر شتاب گرفته که توجه بورس بازان را به خود جلب کرده است. روز گذشته پس از نشست کمیسیون مشترک برجام، اعلام شده که دو طرف در حوزه فنی و حقوقی به پیشرفت‌هایی دست یافتند و روز سه شنبه با حضور امریکا (بدون مذاکره مستقیم با ایران)، روند مذاکرات را با هدف بازگشت امریکا به برجام و رفع تحریم‌های ایران به پیش می‌برند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید به نظر می‌رسد که مذاکرات هسته‌ای از «بن بست عبور کرده» و طرفین بحث اینکه «چه کسی باید قدم اول را بردارد» را پشت سر گذاشته و مذاکرات مربوط به احیای برجام وارد «مراحل فنی» شده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه، در گفتگو با پرس تی‌وی دو سیاست قطعی ایران را در مسئله برجام اعلام کرد: اول اینکه هیچ طرح گام به گامی مطرح نیست و سیاست قطعی ایران برداشته شدن همه تحریم‌های امریکاست. دوم اینکه این رفع تحریم‌ها باید موثر بوده و از سوی ایران مورد راستی آزمایی قرار گیرد. از نظر ایران، توقف اقدامات جبرانی ایران و بازگرداندن آن‌ها تنها به دنبال برداشته شدن همه تحریم‌ها و راستی‌آزمایی صورت می‌گیرد.

گروه بانکی:

در این گروه امروز «وبصادر» در محدوده صفر درصد کاهش پایان یافت و به ۲,۶۲۰ریال رسید. «وپاسار» امروز در قیمت پایانی ۱۳,۰۵۰ریال در محدوده صفر درصد مثبت پایان یافت. «وبملت» نیز در محدوده صفر درصد منفی بود و در قیمت ۴,۲۰۰ریال پایان یافت. «وتجارت» امروز بدون تغییر در قیمت پایانی ۲,۸۷۰ریال پایان یافت. «وپارس» با ۱.۶۸درصد منفی در قیمت ۲,۹۳۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۳۰واحد افت به ۷,۳۵۹واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۹۷۹واحد کاهش به مقدار ۷۸,۴۳۹ رسید. در این گروه سهم «پارس» با ۱.۶۹درصد منفی و با قیمت ۱۵۴,۵۴۰ریال پایان یافت. «زاگرس» با ۱.۹۹درصد کاهش معامله شد و به قیمت ۲۱۱,۲۵۳ریال رسید. «شلرد» ۱.۹۸درصد منفی بود و با قیمت ۷,۱۹۳ریال پایان یافت. «شیراز» با کمتر از یک درصد منفی معامله شد و با قیمت ۵۷,۸۲۰ریال به پایان رسید. «کرماشا» امروز در محدوده صفر درصد منفی شد و با قیمت ۳۸,۹۵۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با کاهش ۱۵,۲۹۲واحدی به مقدار ۹۴۸,۸۷۲واحد رسید. «ذوب» در قیمت ۴,۰۵۰ریال کمتر از یک درصد منفی بود. «فولاد» در قیمت ۱۳,۴۹۰ریال ۱.۹۶درصد منفی بود. «فملی» نیز ۱.۹۵درصد منفی بود و در قیمت ۱۲,۵۶۰ریال پایان یافت. «فجر» ۰.۹درصد منفی بود و در قیمت ۶۱,۳۹۰ریال به پایان رسید. «کاوه» نیز ۱.۹۷درصد منفی بود و در قیمت ۲۰,۸۵۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۱,۵۱۰واحد کاهش داشت و به مقدار ۲۵۰,۱۷۱ رسید. امروز «خپارس» در قیمت ۶,۰۶۰ریال با ۱.۶۲درصد کاهش پایان یافت. «خگستر» در قیمت ۲,۹۵۰ریال کمتر از یک درصد منفی شد. «خزامیا» در قیمت ۸,۷۱۰ریال ۱.۳۶درصد منفی شد. «خودرو» کمتر از یک درصد منفی در قیمت ۲,۵۴۰ریال به پایان رسید. «خساپا» نیز کمتر از یک درصد منفی معامله شد و به قیمت ۲,۴۰۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۶۹,۵۷۴ واحد کاهش به ۴,۱۰۴,۳۰۱ واحد رسید. در این گروه شرکت «شبندر» با ۱.۹۵درصد کاهش به قیمت ۲۶,۶۲۰ریال رسید. همچنین سهم «شپنا» با ۱.۹۵درصد منفی در قیمت ۱۳,۵۵۰ریال پایان یافت. شرکت «شبریز» ۱.۲۸درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۳۰,۷۴۰ریال کاهش یافت.