به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۶آذر۱۴۰۰، شاخص کل با افت ۲۷ هزار و ۴۴۲ واحدی(۱.۹۷درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۶۶ هزار و ۶۶۴ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن اما ۱.۷۲ درصد افت کرد و به ۳۷۶,۸۸۵ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۳,۴۶۶ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فارس» و «شستا» داشتند.

شاخص کل بورس امروز امروز از ابتدا کاهشی شد. امروز تعداد سهم‌های منفی در آغاز بازار کمی بیشتر از ۷۰ درصد بود و در ادامه تعداد آن‌ها افزایش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۲۷.۴ هزار واحد منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود و نهایتا با منفی ۱.۷۲ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بیشتر صنایع منفی و تعداد ۶ صنعت مثبت بود. سایر معادن، استخراج نفت جزکشف و اطلاعات و ارتباطات بدترین افت و وسایل ارتباطی، محصولات چرمی و ذغال سنگ نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» اولین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت. همچنین نمادهای «فارس»، «پارس» و «تاپیکو» از گروه محصولات شیمیایی دومین، چهارمین و ششمین نماد منفی تاثیرگذار بر شاخص کل بودند. نمادهای «شستا» و «وغدیر» از گروه شرکت‌های چند رشته ای صنعتی نیز امروز سومین و پنجمین نماد منفی تاثیرگذار بودند. نماد «شبندر» نیز از گروه فرآورده‌های نفتی امروز هفتمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه‌های صندوق، خودرو و سرمایه‌گذاری‌ها در بین نمادها بعد از «خبهمن» نمادهای «خگستر» و «کرمان» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند.

امروز روند خروج پول روز کاری قبل برعکس شد و ۵۳۰ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «شستا»، «فسبزوار» و «سمگا» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «بورس»، «انرژی۳» و «فولاد» بود. امروز ۳۰ درصد از نمادها در پایان بازار در صف فروش قرار داشتند.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۶۰۰ تومان افت داشت و به ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. یورو نیز ۴۰۰ تومان افت داشت و ۳۱ هزار و ۹۳۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۵۳۰ و ۲۶,۵۹۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

علی باقری کنی برای شرکت در دور آتی کمیسیون مشترک برجام وارد وین شد.

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران: تمرکز ما روی دیپلماسی است، اینکه ببینیم می توانیم به توافق بازگردیم یا نه و سپس آن را مبنا قرار دهیم. اما اگر این اتفاق نیفتد و انتخاب ایران این باشد که به توافق بازنگردد واضح است که ما به سمت دیگر روش های دیپلماتیک یا غیره خواهیم رفت تا به برنامه هسته ای ایران رسیدگی کنیم./بتاسهم

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه: با توجه به بیانیه تروئیکای اروپایی خواستار بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی هستیم.

روزنامه کیهان: با توجه به مواضع آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به نظر می‌رسد دور سختی از مذاکرات در وین در پیش است و در سال ۲۰۲۱ اتفاق خاصی نخواهد افتاد و همه چشم‌ها به سال ۲۰۲۲ دوخته شده.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: قرار شد گروسی بعد از مذاکرات اعلام کند که گفتگوها ناتمام مانده است. قرار بود گروسی کلمه نگاتیو رو هم در اظهارات خود اضافه کند که نکرد. رسانه ها هم شیطنت کردند و مذاکرات را «بی نتیجه» اعلام کردند. ۹۰ درصد کار تمام شده بود. اگر چند ساعت هم ادامه می یافت کار کامل شده بود.

نیوزویک مدعی شده روسیه در تلاش است در قالب یک توافقنامه امنیتی در خلیج فارس میان ایران و عربستان سعودی توافق حاصل کند./TSE Press

سازمان جهانی بهداشت واریانت جدید ویروس کرونا را در فهرست واریانت‌های نگران‌کننده و با نام Omicron قرار داد./بتاسهم

قیمت نفت روز جمعه ۱۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد که بزرگترین کاهش یک روزه از آوریل ۲۰۲۰ تاکنون است، زیرا نوع جدیدی از ویروس کرونا سرمایه‌گذاران را ترسانده و بر نگرانی‌ها مبنی بر افزایش مازاد عرضه در سه ماهه اول افزوده است./بتاسهم

صندوق بین‌المللی پول در مورد استفاده از ارزهای مجازی از جمله بیت‌کوین هشدار داد.

نرخ سود بین بانکی به ۲۱.۰۹ درصد رسید.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: پیشنهاد جدی ما برای جبران کسری بودجه در سال ۱۴۰۰ تمرکز کردن بر فروش اموال مازاد دولت است.