به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری ‎سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹، شاخص کل با افت ۱۱هزار و ۴۷۶واحدی شاخص کل (۰۰.۹درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۲۴۵هزار واحدی قرار  گرفت شاخص‌ هم وزن ۰.۱درصد رشد کرد و به  ۴۳۸۰۳۰واحد رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم  ۱۲.۴  هزار میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس حدود ۶هزار و ۱۴۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «فولاد» و «فارس» داشتند.

بورس امروز را هم منفی آغاز کرده است. هر چند قفل بودن نمادها در صف فروش در محدوده ۲ درصد منفی و پر نکردن حجم مبنا منجر شده تا شاخص‌ها چندان منفی نشوند، اما بیش از ۳۲۰ نماد با صف فروش‌ها سنگینی به ارزش ۴۶ هزار میلیارد تومان مواجه‌اند.

پیرو قفل شدن اغلب نمادها در صف فروش، ارزش معاملات هم افتی جدی داشته است. دارویی‌ها، پالایشی‌ها و فلزات صنایعی هستند که تا الان بیشترین ارزش معاملات را داشتند. در بین نمادها هم برکت، شبندر و فملی بیشتر از همه معامله شده‌اند.

از نکات جالب توجه بورس امروز قرار گرفتن داروسازان در فهرست پرمعامله‌ترین صنایع و نمادها است. در همین حال دارویی‌ها از معدود صنایعی هستند که در بازار منفی امروز مثبت شده‌اند و اغلب آن‌ها صعودی‌اند. این در شرایطی که دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را از بودجه حذف نکرده و داروسازان احتمالا سال آینده هم دلار ارزان بگیرند. شائبه حذف این ارز یکی از سوخت‌های اصلی داروسازان در مسیر صعودی بود. اما حالا با عدم حذف آن هم شاهد رشد دارویی‌ها هستیم که در نوع خود جالب توجه است. شاید اخبار نزدیک شدن برکت و برخی دیگر از شرکت‌های دارویی به واکسن منجر به اقبال دوباره بورس‌بازان به این دسته از نمادها شده است.

حقیقی‌های بورس امروز بیش از پیش در سمت فروش فعال شده‌اند. به طوری که خروج پول حقیقی به ۸۶۶ میلیارد تومان رسید.

بازار ارز دو تاریخ را به ذهن سپرده است. یکی ۳ اسفند و تعیین تکلیف شدن بحث پروتکل الحاقی و دیگری پایان سال که گفته می‌شود ممکن است رای مجمع تشخیص مصلحت به لوایح FATF مشخص شود. دلار امروز با رشد ۳۰۰ تومانی به ۲۵ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. به این صورت روند نزولی دو روز اخیر متوقف شد. مهم‌ترین محرک افزایشی فعلی، احتمال توقف اجرای پروتکل الحاقی است که ممکن است فرآیند احیای برجام را سخت‌تر کند. این اقدام به معنای محدودیت بررسی بازرسان آژانس انرژی اتمی از تاسیسات ایران خواهد بود. در مقابل آن، ۳ خبر می‌تواند در تعدیل انتظارات افزایشی موثر باشد.

عصر امروز جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور رییس کل بانک مرکزی برگزار می‌شود. قرار است عبدالناصر همتی در مورد ضرورت و آثار پیوستن به FATF توضیحاتی در این نشست به اعضای تشخیص مصلحت نظام ارائه ‌دهد.