به گزارش پاسارگاد تحلیل، شاخص کل بورس در روز جاری؛ یکشنبه ۱۳بهمن۱۳۹۸، در ابتدای معاملات امروز بازار منفی بود و سپس با افزایش ۲,۰۳۲واحدی به مقدار ۴۲۸,۲۱۷واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۵۵,۳۲۳میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۱,۶۶۰واحد مثبت بود و به مقدار ۱۴۱,۸۶۲واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «حکشتی» و «خساپا» و بیشترین تاثیر منفی را نمادهای  «فارس»، «رمپنا» و «ومعادن» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز در صرافی ملی ۱۳هزار ۴۰۰تومان و یورو ۱۴هزار ۹۰۰تومان معامله شد و هر گرم طلای ۱۸عیار ۵۰۳هزار تومان معامله شد.

در اخبار مهم امروز داشتیم که موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزف بورل که جانشین خانم فدریکا موگرینی شده است برای نخستین بار پس از تصدی این سمت فردا به ایران خبر داد.

گروه بانکی:

نماینده مجلس با اعلام ابلاغ آئین نامه حذف سود مرکب تا چند روز دیگر به بانکها ، افرادی را که مشمول این قانون نمی شوند را معرفی کرد. محمد حسینی با اشاره به عدم  اجرای قانون حذف سود مرکب از جریمه‌های وام‌های بانکی به خانه ملت گفت: خوشبختانه بانک مرکزی ضمن ابلاغ قانون، آیین‌نامه اجرایی را نیز نهایی کرده که در روزهای آتی ابلاغ خواهد شد. در این گروه «وپاسار» با کمتر از یک درصد منفی در قیمت پایانی ۲,۹۲۷ریال پایان یافت. «وبملت» با ۱.۳درصد کاهش در قیمت ۷,۱۴۰ریال پایان یافت. «وتجارت» امروز با ۴درصد مثبت در قیمت پایانی ۶۰۰ریال افزایشی بود. «وبصادر» با ۴.۳درصد افزایش در قیمت ۷۳۳ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۱۶واحد افزایش به ۲,۰۴۲واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۱۹۲واحد کاهش به مقدار ۲۴,۸۳۶ رسید. در این گروه سهم «خراسان» امروز کمتر از یک درصد مثبت شد و به قیمت ۲۵,۵۶۲ریال افزایش یافت. «شاراک» ۳.۹درصد منفی معامله شد و به قیمت ۹,۸۷۱ریال رسید. «جم پیلن» با کمتر از یک درصد کاهش به قیمت ۳۳,۳۸۵ریال رسید. «وپترو» ۱.۱۶درصد منفی شد و با قیمت ۹,۷۱۸ریال به پایان رسید. «جم» امروز ۱.۱درصد منفی شد و با قیمت ۱۴,۴۶۹ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با افزایش ۳,۸۳۹واحدی به مقدار ۲۷۰,۴۸۲واحد رسید. «ذوب» امروز ۳.۴۵درصد افزایش داشت و با قیمت ۲,۴۳۰ریال پایان یافت. «فولاد» در قیمت ۳,۸۷۰ریال کمتر از یک درصد مثبت بود. «فلوله» ۱.۸درصد منفی بود و در قیمت ۱۵,۴۲۸ریال به پایان رسید. «فسازان» با ۳.۳درصد افزایش در قیمت ۱۷,۴۱۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

مدیرعامل ایران خودرو از داخلی سازی ۵۰ قطعه با فناوری بالا، صفر شدن بدهی ۹هزار میلیارد تومانی تا پایان سال آینده و کاهش تدریجی بازه‌ تسویه با قطعه سازان از ۱۲۰ به ۶۰ روز خبر داد. فرشاد مقیمی از داخلی سازی ۵۰ قطعه با فناوری های تک وارداتی در ایران خودرو خبر داد و به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با توجه به تمرکزی که بر این فضا شکل گرفته به زودی روند روبه رشد داخلی‌سازی قطعات خودرو آشکارتر می شود. اقدامات انجام شده نشان می‌دهد ۶ قطعه که در میز اول تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو هدف‌گذاری شده بود به تولید انبوه رسیده و در خط تولید مورد استفاده قرار گرفته‌اند. شاخص این گروه امروز ۳,۲۸۰واحد افزایش داشت و به مقدار ۷۴,۷۱۷ رسید. سهم «خودرو» ۳.۲درصد مثبت شد و به قیمت ۱۲,۴۱۷ریال رسید. «خساپا» نیز در قیمت ۳,۵۸۷ریال ۱۰درصد مثبت شد. «خبهمن» در محدوده صفر درصد مثبت در قیمت ۳,۶۴۵ریال به پایان رسید. همچنین «خموتور» ۲درصد مثبت بود و به قیمت ۷,۲۸۲ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۱۴,۸۰۰واحد کاهش به ۱,۴۹۱,۲۷۲واحد رسید. در این گروه شرکت «شبریز» با ۱.۲۳درصد کاهش پایان یافت و به قیمت ۳۷,۲۴۰ریال نزول کرد. همچنین سهم «شبندر» با ۱.۲۸درصد کاهش در قیمت ۱۰,۹۱۷ریال پایان یافت. شرکت «شپنا» ۱.۶۷درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۵,۸۹۰ریال کاهش یافت.