به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یک شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹، شاخص کل با ۲۰,۸۲۲ واحد رشد معادل ۱.۶درصد پایان یافت و به مقدار ۱,۳۰۶,۷۱۴ واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۶۳ هزار میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن با ۶۸۴۳ واحد رشد معادل ۱.۵درصد به مقدار۴۶۶,۶۵۳ واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «شستا» و «فولاد» داشتند.
روز گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، خبر از لغو مصوبه رانت‌ساز زنجیره فولاد داد. هر چند بعد از آن معاون وزیر صمت این خبر را تکذیب کرد اما به نظر می‌رسد بورس‌بازان به جهانگیری اعتماد کردند و امروز شاهد خریدهای سنگین حقیقی‌ها در بازار به ویژه نمادهای فولادی هستیم.
امروز اغلب صنایع بزرگ بازار با رشدهای بالایی همراه بودند. به نظر می‌رسد پالایشی‌ها دوباره سوار بر موج افزایش قیمت نفت شده‌اند و فلزات هم تحت تاثیر خبر لغو مصوبه رانت‌ساز وزارت صمت قرار گرفته‌اند.
اما نکته جالب توجه در این میان رشد دو صنعت بزرگ غیرکالایی یعنی خودروسازان و بانک‌ها است. به نطر می‌رسد این دو گروه هم دوباره تحت تاثیر رفتن ترامپ از کاخ سفید قرار گرفته‌اند.
ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز در مجموع از ۱۳هزار و ۶۵۰میلیارد عبور کرد. ارزش معاملات خرد بورس ۹ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد فرابورس ۴ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان بود. «برکت» بیشترین ارزش معاملات بورس را دارا بود.
مالکیت‌های بورسی امروز از آن سهامداران خرد بود به طوری که خالص خرید ۲۹۸ میلیارد تومانی رقم زدند. در این میان «مواد دارویی، خودرو و فلزات اساسی» سه گروه مورد توجه حقیقی‌ها و در مقابل «غذایی‌ها و کاشی و سرامیک» بیشتر مورد حمایت حقوقی‌ها قرار گرفتند.
سکه دیروز سقوط آزاد تا کف کانال ۱۱ میلیون تومان را تجربه کرد. اما امروز دلار در نیمه دوم معاملات به نزدیکی مرز ۲۵ هزار تومان برگشت و سکه هم با رشد ۱۵۰ هزار تومانی به ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. صرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۴ هزار و ۷۸۰ تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش ۷۵۰ تومانی دارد. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز ۲۳ هزار و ۶۹۰ تومان است.
این احتمال وجود دارد که صعود دلار موقتی و به واسطه زور آخر دلالان باشد. در این استدلال حذف کامل ترامپ از قدرت و در دست گرفتن مجلس سنا توسط دموکرات‌ها (در کنار ریاست‌جمهوری و مجلس نمایندگان) مهم‌ترین عامل کاهشی در بازار ارز است و عدم واکنش بازار ارز به این موارد بعید خواهد بود. مگر آنکه اسکناس سبز کاملا نسبت به تحولات سیاسی بی‌تفاوت و در انتظار تحولات مهم‌تری باشد. در سوی مقابل، برخی عقیده دارند با توجه به واقعیات اقتصاد کشور، چشم‌انداز دلار در نهایت صعودی است و اتفاق خاصی هم نیفتاده که شاهد ریزش بیشتری باشیم. در هر صورت در روزهای آینده مشخص‌تر خواهد که انتظارات بازار ارز به کدام سمت تمایل دارد.
حال سکه بورس کالا هم علیرغم رشد قیمت سکه نقدی، با حدود ۳ درصد افت معاملات را آغاز کرده است و ۱۱ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان معامله می‌شود.