به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه ۲۱دی ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۱،۹۴۸واحدی(۰.۱۵درصدی) بر روی مقدار ۱،۳۳۴،۷۰۴ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۳۷درصد رشد کرد و به ۳۵۳،۴۰۹واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۲۴،۵۶۶میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «خودرو» داشتند.

در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه بیش از ۵میلیارد و ۸۸میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۲هزار و ۳۹۵میلیارد تومان در بیش از ۳۱۷هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد ۱۹۲۸واحدی در ارتفاع یک‌میلیون و ۳۳۴هزار و ۶۸۳واحد قرار گرفت. بیشترین اثر مثبت بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ایران خودرو و بانک ملت شد و در مقابل شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی پردیس و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین با افت خود مانع افزایش بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله یک میلیارد و ۸۵میلیون ورقه به‌ارزش ۳ هزار و ۱۹۷میلیارد تومان در ۱۵۲هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۴۷واحد رشد کرد و در ارتفاع ۱۸هزار و ۶۵واحد قرار گرفت.در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای معاملاتی پلیمر آریا ساسول، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و صنعتی مینو شد و در مقابل شرکت‌های پتروشیمی مارون، صنایع پتروشییم تخت جمشید و فرابورس ایران بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • «ادریس علی» خبرنگار رویترز نوشت: ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفته احتمال‌ برای توافق بر سر یک «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در خصوص ایران افزایش یافته است.

  • روند انبساطی تزریق پول در بانک مرکزی همچنان در حال رکوردزنی است. مرور آمارها در این حوزه نشان می دهد نرخ سود بازار باز در حالی کاهش پیدا کرده که بسط نقدینگی برای پنجمین هفته متوالی رکورد زده است. بانک مرکزی با بسط پول در بازار باز در هفته سوم دی ماه ۱۴۰۰ روند انبساطی خود در این عملیات را ادامه داده و رکوردزنی خود در این بازار را تداوم بخشید. در همین رابطه در هفته منتهی به ۲۰ دی ماه ۷۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی در بازار باز بسط داده شده که در تاریخ برگزاری این بازار بی سابقه بوده است. این رویداد برای پنجمین هفته متوالی است که رخ می دهد.

  • قیمت نفت امروز و پس از دو روز کاهش دوباره افزایش یافت، زیرا انتظار افزایش احتمالی نرخ‌ها از سوی رئیس فدرال رزرو سبب بازگشت خطرپذیری به بازار شد و بعضی تولیدکنندگان نفت همچنان برای افزایش تولید تقلا می‌کنند. تحلیلگران بانک استرالیایی ANZ اعلام کردند: بازار همچنان می‌تواند از عرضه‌های محدودتر و ریسک عرضه از سوی روسیه سود ببرد. تنش‌های سیاسی با انباشته شدن نیروهای روسیه در مرز اوکراین افزایش یافته است.