به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۱۷آبان ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۳،۴۹۹واحدی(۰.۲۴) بر روی مقدار ۱،۴۳۴،۳۹۲واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۲۳۷درصد رشد کرد و به ۳۸۴،۹۲۹واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۵۸،۰۹۹میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «نوری»، «خودرو» و «رمپنا» داشتند.

بازار پس از چند روز مثبت بودن همچنان به رشد آرام خود ادامه میدهد. رشدی که نمیتواند طرفداران رشد و یا اصلاح بازار را به طور کامل قانع کند و همه چی در حالت بیابینی در توازن است. حجم معاملات افزایش پیدا کرده است ولی نه به مقداری که امید به رشد باشد از طرفی کاهش نیافته است و میتواند در روزهای جاری این حجم افزایش یابد.

امروز هم شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. البته خروج پول تنها ۸۰ میلیارد بود و کمتر از ۴۸۰ میلیارد تومان روز گذشته است ولی همچنان شاهد خروج پول هستیم. از سوی دیگر ۲۶ میلیارد تومان از صندوق های با درآمد ثابت خارج شده است. بیشترین ورود پول مربوط به بانک گردشگری با ۵۳ میلیارد تومان و بعد از آن ۲۷ میلیارد تومان و شرکت ایران خودرو بود. بیشترین خروج پول هم شرکت ملی مس با ۲۴ میلیارد تومان و بعد از آن جهان فولاد سیرجان با ۲۰ میلیارد تومان است.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ صالح آبادی: بازار پول و سرمایه رقیب نیستند، مکمل یکدیگرند. هماهنگی در اتخاذ سیاست‌های بازار پول و سرمایه یک ضرورت است. سیاست‌ پولی بانک مرکزی با همکاری وزارت اقتصاد و در نهایت در شورای پول و اعتبار جمع‌بندی می‌شود و در این مسیر نگاه جامعی به بازارهای مختلف کشور به ویژه بازار سرمایه وجود دارد.  نباید این نگاه حاکم باشد که بازار سرمایه و پول رقیب یکدیگرند و زبان مشترکی ندارند و امروز خوشبختانه در این خصوص، بین ارکان اقتصادی کابینه دولت به ویژه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اتفاق نظر وجود دارد و شرایط کنونی، زمان بسیار مناسبی برای تأسیس شورای ثبات مالی و ارتقاء این همکاری‌ها است. بازار سرمایه باید به دور از سیاست زدگی و در یک فضای پیش بینی پذیر و مبتنی بر رویکردهای تخصصی، مسیر رو به رشد خود را ادامه دهد.

  • رییس سازمان حراست کل کشور: قیمت گذاری دستوری خودرو باید لغو شود. سید حسین حجتی، در بازدید از شرکت ایران خودرو تاکید کرد: سازمان حراست کل کشور از تمام ظرفیت‌های خود برای اصلاح قیمت گذاری خودرو و رفع موانع تولید استفاده خواهد کرد. معاون وزیر اطلاعات گفت: مهم‌ترین مشکل تولید، قیمت گذاری دستوری است به طوریکه اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار سبب ایجاد رانت و فساد شده و این امر باید اصلاح شود.

  • قیمت نفت با افزایش قیمت رسمی فروش آرامکو بالا رفت. رویترز: قیمت نفت امروز پس از آنکه شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو قیمت رسمی فروش نفت خود را افزایش داد، بالا رفت و این شریط نشان می‌دهد که تقاضا با وجود محدودیت عرضه همچنان قوی است. تحلیلگران بانک استرالیایی (ANZ) در یادداشتی در این باره اعلام کردند: اقدام آرامکو نشان می‌دهد تقاضا همچنان بالاست، زیرا این تولیدکننده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و دیگر صادرکنندگان بزرگ نفت همچنان برنامه مهار عرضه را حفظ کرده‌اند.

  • رئیس کل امور تحقیقات بازار شرکت ملی صنایع پتروشیمی از اجرای طرح های پیشران MTP خبر داد و گفت: با اجرای طرح های پیشران MTP در زنجیره های مختلف از پروپیلن که هم اکنون توسط هلدینگ پارسیان و هلدینگ پتروفرهنگ و فاتح صنعت کیمیا در دست اجراست، سالانه در حدود ۵ میلیون تن از ظرفیت متانول کشور به تولید پروپیلن اختصاص می یابد.