به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری؛ چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸ با افزایش ۱۰,۴۷۴ واحدی به ارتفاع ۵۱۲,۹۰۳ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به مبلغ ۶۴,۶۵۹ میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «کگل» و «رمپنا» و بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس نماد «کگهر» داشته است.

معاملات فروش تعهدی شرکت های بانک سامان، سرمایه گذاری پارس آریان، سایپا دیزل ، کیسون ، تولید تجهیزات سنگین هپکو ، گروه اقتصادی کرمان خودرو، ایران خودرو دیزل و پلی اکریل ایران از ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹ آغاز خواهد شد.

شرکت خدمات پشتیبانی مهر ۷۸ در نظر دارد روز ۳ اردیبهشت ماه بلوک ۴۳.۷۷ درصدی سهام شرکت سیمرغ را بطور یکجا و نقد یا نقد و شرایطی به قیمت پایه هر سهم ۲۱۰۰ تومان روانه میز فروش بورس‌تهران کند تا در صورت انجام از ترکیب سهامداری آن خارج شود.

همچنین سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در نظر دارد روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه بلوک ۱۶.۷۲ درصدی سهام سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی را بطور یکجا و نقد یا نقد و شرایطی به قیمت پایه هر سهم ۱۷۵۵۷ ریال در بازار اول بورس تهران به فروش برساند تا در صورت انجام از ترکیب سهامداری آن خارج شود.

بازار جهانی:

قیمت‌های امروز سنگ آهن در بورس دالیان DCE چین صعودی است و دلیل آن، اقدام دولت در افزایش مشوق مالیاتی TaxRebate  فولاد صادراتی این کشور از ۱۰% به ۱۳% است که محرک رشد تولید فولاد و افزایش مصرف سنگ آهن خواهد بود. این موضوع یک تهدید برای کشورهای صادرکنندگان فولاد از جمله ایران است.

با نگرانی از افزایش احتمال رکود اقتصادی آمریکا به دنبال شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضای سوخت و جنگ قیمت نفت بین روسیه و عربستان، قیمت نفت خام باز هم به شدت سقوط کرد و به ۲۶ دلار رسید. قیمت روی نیز به ۱۸۵۱ دلار و قیمت مس به زیر ۵۰۰۰ دلار نزول کرد.

گروه بانکی:

امروز مجوز افزایش سرمایه ۵۵۸ درصدی «وپارس» از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها صادر شد. «وبملت» ۳.۷ درصد مثبت شد و به قیمت ۸,۱۵۰ ریال رسید. «دی» در قیمت ۵,۲۹۹ ریال صف خرید ۱۴.۹ میلیونی داشت. «ونوین» در قیمت ۴,۰۲۴ ریال به محدوده مثبت کامل نزدیک شد. «وپاسار» در محدوه ۴.۹ درصد مثبت در قیمت ۳,۵۰۷ ریال معامله شد. «وپست» صف خرید ۳.۷ میلیونی در قیمت ۶,۹۶۱ ریال داشت. «وسینا» در قیمت ۴,۳۷۷ ریال صف خرید ۱۹.۸ میلیونی داشت.

گروه فلزات اساسی:

«فملی» امروز بیش از یک درصد منفی شد و به قیمت ۷,۰۹۰ ریال رسید. «ذوب» در قیمت ۲,۶۹۸ ریال ۱.۸ درصد مثبت شد. «فولاد» در محدوده ۲.۲ درصد مثبت به قیمت ۴,۶۳۹ ریال رسید. «فلوله» در قیمت ۲۰,۶۰۹ ریال صف خرید ۱.۷ میلیونی داشت.

گروه سایر محصولات کانی غیر فلزی:

«کمرجان» و «کپشیر» تنها نمادهای قرمزپوش این گروه بودند. شرکت «شیشه و گاز» از انعقاد قرارداد خرید ۵٧،٠١١،١٧۶ عدد بطر شیشه ای ٢۵٠ سی سی اسپرت، ٢٨٠ سی سی تاک، ٢۵٠سی سی دوغ آبعلی ،٢٠٠ سی سی ایراندا با شرکت «بهنوش یران» خبر داد. سهم امروز در قیمت ۴۷,۵۱۳ ریال صف خرید کم حجمی داشت. «کسرا» در قیمت ۲۷,۳۳۷ ریال صف خرید ۸۰۰ هزارتایی داشت.