به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری  شنبه ۱۷مهر ۱۴۰۰،شاخص کل بورس امروز با ریزش ۲۲ هزار واحدی در پایان معاملات امروز به عدد یک میلیون و ۴۶۵ هزار واحد رسید.شاخص‌ هم وزن نیز ۱.۵۷درصد افت کرد.ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به پنج هزار و ۳۷۵میلیارد تومان رسید.بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «تاپیکو» و «پارسان» داشتند.

بازار امروز در حالی کار خود را شروع کرد که تعداد صف‌های خرید و فروش تقریبا وضعیت یکسانی را پشت سر می‌گذاشتند که نشان از برابری قدرت عرضه و تقاضا داشت.گروه پالایشی که در روزهای کاری هفته گذشته معاملات مثبت و پرقدرتی را پشت سر گذاشته بود، امروز کار خود را در محدوده سرخ رنگ شروع کردند.سهام مبین و بفجر با خبری که هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده، چند وقتیست که معاملات خوبی را پشت سر می‌گذارند. قرار است که فرمول نرخ محصولات این شرکت‌ها تغییر کند که می‌تواند تاثیر بسزایی در وضعیت سودآوری آن‌ها داشته باشد.با گذشت یک ساعت از معاملات امروز بازار سهام تسلیم رنگ قرمز شد و عمده نمادها در محدوده منفی  معامله‌ شدند. تعداد و ارزش صف‌های فروش نیز با قدرت زیادی صف‌های خرید را پشت سر گذاشت. دلار فردایی تهران معاملات امروز را با کمی افزایش نسبت به آخرین دادوستدهای شب گذشته آغاز کرد و در محدوده ۲۷۹۰۰ تومان معامله می‌ شد.با شروع یک ساعت پایانی معاملات امروز، شاهد افزایش شدید قدرت عرضه‌ها بودیم که بسیاری از سهام را تا محدوده صف فروش نیز عقب راند. به دنبال تاخیر در ارائه صورت‌های مالی نمادهای پالایشی همگام با سایر نمادهای بزرگ بازار با فشار شدید فروش مواجه شده و تا کف قیمتی روزانه عقب نشینی کرده اند.

در بورس امروز حقوقی‌ها حدود ۹۴۰میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. ارزش کل معاملات خرد پنج هزار و ۳۸۰میلیارد تومان بود، افراد حقیقی ۷۵درصد یعنی چهار هزار و ۱۰میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان ۱۷درصد از کل معاملات شد. بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه «فلزات اساسی»، «محصولات شیمیایی» و «سرمایه‌گذاری‌ها» رقم خورد. در مقابل ورود پول حقیقی‌ها در صنایع مختلف چشمگیر نبود.امروز افزایش سهام حقیقی‌ها در ۳۰نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در ۱۶۱نماد به بیش از یک میلیارد تومان رسید که جمع تغییر مالکیت دسته اول ۹۰میلیارد تومان و تغییر مالکیت دسته دوم ۹۶۰میلیارد تومان بود.