به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۷فروردین۱۴۰۰، شاخص کل با ۱,۸۳۵واحد مثبت پایان یافت و به مقدار ۱,۳۰۹,۵۴۲واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۶۵,۵۶۸میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۲,۰۲۲واحد مثبت بود و به مقدار ۴۴۱,۸۲۴واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «رمپنا»، «شتران» و «خودرو» داشتند.

نرخ دلار آمریکا ۲۴هزار و ۷۳۰تومان و یورو ۲۸هزار و ۸۴۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار یک میلیون و ۸۰هزار تومان معامله شد.

در اخبار داشتیم:

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در نخستین پیام اینستاگرامی همزمان با بازشدن رسمی نخستین روز کاری بازارها پیش بینی کرده سال ۱۴۰۰ از سال ۹۹ با ثبات‌تر باشد. البته همتی گفته اولویت‌هایی را همچون مهار تورم و تقویت ارزش پول ملی در چارچوب اقدامات سیاست‌گذار برای گذر از موانع و چالش‌ها در نظر دارد اما اشاره ای به جزییات نکرده است.

همچنین تازه ترین گزارش گمرک نشان می‌دهد در سال ۹۹ سال گذشته در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شد. ارزش تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد کرونا و تحریم‌ها به طور معناداری در صادرات و واردات تاثیر گذاشته‌اند.

مقدار گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع عمده در سال ۹۹ افزایش قابل توجهی داشته است؛ بر مبنای گزارش مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع عمده بیش از ۸ میلیارد مترمکعب افزایش یافت.

با بسته ماندن کانال سوئز به علت گیر کردن یک کشتی عظیم کانتینربر در آن، هزینه حمل‌ونقل دریایی کالا در حال رشد است و شرکت‌های لجستیکی مجبور شده‌اند مسیرهای جایگزینی برای این آب‌راه حیاتی پیدا کنند. قیمت حمل‌ونقل دریایی یک کانتینر بار خشک با حجم ۶۷.۷ متر مکعب در حال حاضر به ۸ هزار دلار رسیده که این ۴ برابر قیمت سال گذشته است.

برآورد شده، اگر این راه‌آب ۱۹۳ کیلومتری برای چند هفته دیگر بسته بماند، تمام نفتکش‌هایی که نفت خام و سوخت خاورمیانه را به اروپا منتقل می‌کردند باید از پایین دماغه «آرزوی خوب» آفریقای جنوبی عبور کنند که این مسیر ۱۰ هزار کیلومتر طولانی‌تر بوده و هر محموله حداقل ۳۰۰ هزار دلار هزینه برخواهد داشت.

در بازارهای جهانی، قیمت هر بشکه نفت (WTO) در قیمت ۶۰.۷۳ دلار ثابت ماند. هر بشکه نفت برنت اما در محدود ۶۴.۳۸ دلار معامله شد. قیمت نفت که در روزهای اخیر با نگرانی از تقاضا سقوط کرده بود، به دنبال اعلام اینکه بسته شدن کانال سوئز ممکن است چندین هفته طول بکشد، با جهش قیمتی روبه رو شد.

گروه بانکی:

در این گروه امروز «وبصادر» بدون تغییر پایان یافت و به ۲,۶۸۰ریال رسید. «وپاسار» امروز در قیمت پایانی ۱۲,۹۴۰ریال در محدوده صفر درصد مثبت پایان یافت. «وبملت» کمتر از یک درصد مثبت بود و در قیمت ۴,۳۴۰ریال پایان یافت. «وتجارت» نیز امروز بدون تغییر در قیمت پایانی ۲,۹۰۰ریال پایان یافت. «وپارس» با کمتر از یک درصد کاهش در قیمت ۳,۱۱۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۱۳واحد رشد به ۷,۴۸۹واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۶۰۲واحد کاهش به مقدار ۸۱,۰۵۷ رسید. در این گروه سهم «پارس» با کمتر از یک درصد منفی شد و با قیمت ۱۶۰,۶۵۰ریال پایان یافت. «زاگرس» با ۱.۸۷درصد کاهش معامله شد و به قیمت ۲۲۳,۴۱۶ریال رسید. «شلرد» در محدوده صفر درصد منفی بود و با قیمت ۷,۷۵۳ریال پایان یافت. «شیراز» تقریبا بدون تغییر معامله شد و با قیمت ۵۸,۳۲۰ریال به پایان رسید. «کرماشا» امروز کمتر از یک درصد منفی شد و با قیمت ۳۹,۴۲۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با کاهش ۷,۴۳۱واحدی به مقدار ۹۸۸,۴۷۸واحد رسید. «ذوب» در قیمت ۴,۱۱۳ریال در محدوده صفر درصد مثبت بود. «فولاد» در قیمت ۱۴,۰۶۰ریال کمتر از یک درصد منفی بود. «فملی» نیز ۱.۳۲درصد منفی بود و در قیمت ۱۳,۴۳۰ریال پایان یافت. «فجر» ۴.۵درصد مثبت بود و در قیمت ۶۵,۴۴۰ریال به پایان رسید. «کاوه» ۱.۸۹درصد منفی بود و در قیمت ۲۱,۷۶۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۷,۰۶۳واحد افزایش داشت و به مقدار ۲۵۴,۵۵۶ رسید. امروز «خپارس» در قیمت ۵,۹۱۰ریال با ۵.۵۴درصد افزایش پایان یافت. «خگستر» در قیمت ۳,۰۲۰ریال ۴.۱۴درصد مثبت شد. «ختور» در قیمت ۲۳,۳۷۰ریال ۱.۷۲درصد منفی شد. «خودرو» با ۳.۵۴درصد مثبت در قیمت ۲,۶۳۰ریال به پایان رسید. «خساپا» نیز ۳.۸۱درصد مثبت معامله شد و به قیمت ۲,۴۵۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۵,۹۷۸ واحد کاهش به ۴,۲۸۸,۵۷۲ واحد رسید. در این گروه شرکت «شبندر» با ۱.۸۹درصد کاهش به قیمت ۲۸,۵۵۰ریال رسید. همچنین سهم «شپنا» با ۱.۹۱درصد منفی در قیمت ۱۴,۳۹۰ریال پایان یافت. شرکت «شبریز» ۱.۵۵ درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۳۲,۴۹۰ریال کاهش یافت.