به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری؛ سه شنبه ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹ با کاهش ۴,۲۴۲ واحدی به ارتفاع ۵۰۸,۶۵۹ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به مبلغ ۴۳,۴۰۹ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هموزن ۱,۵۹۰ واحد مثبت بود. بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «فارس» و «فولاد» و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس نماد «زاگرس» داشته است.

بازارهای جهانی:

قیمت طلا روز دوشنبه پس از تعهد بانک فدرال رزرو و دولت آمریکا برای پشتیبانی «نامحدود» و تزریق نقدینگی به سیستم مالی این کشور برای کمک به شرایط اقتصادی در بحران شیوع کرونا، افزایش قابل ملاحظه‌ای یافت.

گروه محصولا شمیایی:

«پدیده شیمی قرن» به علت افزایش مثبت بیش از ۵۰ درصدی قیمت سهام با توقف نماد روبرو و ملزم به افشای اطلاعات شد. این سهم که در قیمت ۱۷,۰۰۰ ریال وارد بازار شده است، امروز در قیمت ۴۴,۶۴۴ ریال صف خرید ۵۳ میلیونی داشت که متوقف شد. «شکلر» صف خرید ۶ میلیونی در قیمت ۳۶,۱۶۴ ریال داشت. سهم تازه وارد «کلر» نیز اواسط بازار در قیمت ۸۱,۳۸۶ ریال صف خرید شد. «شیران» بیش از دو درصد مثبت شد و به قیمت ۱۴,۶۰۰ ریال رسید. «شگویا» در قیمت ۵,۶۴۰ ریال صف خرید ۲۱۲ میلیونی داشت. «پترول» در قیمت ۳,۸۴۱ ریال به صف فروش رسید.

گروه فلزات اساسی:

مدیر عامل شرکت «فملی» با بیان اینکه برنامه این شرکت سرعت بخشی به طرح توسعه درآلو است، توضیح داد: این طرح با ظرفیت تولید ۱۵۰هزار تن کنسانتره مس سال جاری وارد مدار تولید می شود و به‌تنهایی بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان به گردش مالی شرکت اضافه خواهد کرد. کارخانه ۱۵۰هزار تنی کنسانتره دره‌زار نیز در حال اجرا است و سه میلیون مترمکعب تسطیح و خاکبرداری در فاز سه تغلیظ سونگون با ظرفیت ۱۵۰هزار تن کنسانتره سال جاری عملیاتی خواهد شد. سهم امروز در قیمت ۶,۷۳۶ ریال صف فروش ۵۹ میلیونی داشت. «ذوب» بیش از ۳ درصد منفی شد و به قیمت ۲,۵۹۹ ریال رسید. «فولاد» در قیمت ۴,۳۹۱ ریال صف فروش ۳۰ میلیونی داشت. «فروی» اواسط بازار در قیمت ۳۸,۱۹۹ ریال به صف خرید رسید. «فخوز» در قیمت ۱۲,۶۹۰ ریال صف فروش ۵.۳ میلیونی داشت.

گروه بانکی:

همه نمادهای این گروه امروز سبزپوش بودند. «وپاسار» در اسفند در اخرین ماه سال مالی تراز مثبت را ثبت کرد. مبلغ ۱۶۷۹۲ میلیارد ریال سود تسهیلات اعطایی و ۱۲۲۸۰ میلیارد ریال سود پرداختی سپرده داشته و تراز مثبت بوده است و در مجموع ۱۲ماهه نیز ۱۵۷۲۴ میلیارد ریال تراز مثبت است. سهم امروز در قیمت ۳,۶۵۸ ریال صف خرید ۱۹ میلیونی تشکیل داد. همچنین تراز «وملل» هم مثبت بوده است. در اسفند مبلغ ۵۹۰۸ میلیارد ریال سود تسهیلات اعطایی و مبلغ ۲۱۰۲ سود پرداختی داشته ست. «وملل» امروز باز شد و ۷.۶ درصد مثبت خورد و در قیمت ۷,۹۸۰ ریال صف خرید ۱۰ میلیونی داشت. «وبملت» در قیمت ۸,۵۸۵ ریال صف خرید ۳۳.۹ میلیونی داشت.

گروه محصولات غذایی:

«غگل» تنها نماد قرمزپوش این گروه بود. سهم امروز صف فروش ۷۹ میلیونی در قیمت ۶,۷۲۰ ریال داشت. «غشهداب» در قیمت ۱۱,۶۴۶ ریال صف خرید ۱۷.۷ میلیونی داشت. «غمینو» اواسط بازار در قیمت ۱۷,۷۹۹ ریال صف خرید شد. «غبشهر» در قیمت ۱۷,۱۷۲ ریال صف خرید ۵.۹ میلیونی تشکیل داد.