به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۱آذر ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۲۰،۱۹۲واحدی(۱.۴۶) بر روی مقدار ۱.۴۰۷.۱۲۷واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۹۴درصد رشد کرد و به ۳۸۶.۹۳۸واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۴۵,۳۲۸میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «شستا» و «فولاد» داشتند.

۲۵۶ نماد بورسی مثبت و ۱۳۰ نماد منفی بودند که از میان آنها صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی پردیس، پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و پالایش نفت بندرعباس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

۱۵۰ نماد فرابورسی مثبت و ۱۳۳ نماد منفی بودند که از میان آنها پلیمر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی تندگویان، سهامی ذوب آهن اصفهان، پالایش نفت لاوان و سرمایه گذاری صبا تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل صنعتی مینو نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

خبرهای متعددی از جمله افزایش سرمایه شستا و وبملت، بازگشایی شپنا، برگزاری جلسه برای قیمت‌گذاری خودرو و حذف ارز ترجیحی از برخی اقلام دارویی روی بازار امروز تاثیر مثبتی داشتند و به رشد شاخص کل کمک کردند. شیمیایی، خودرو، بانک‌ها و فرآورده‌های نفتی برترین گروه‌های صنعتی امروز بودند. بیشترین ارزش معامله برای نمادهای پالایش، دارایکم و وبملت ثبت شد و وبملت، خبهمن و وتجارت نیز بیشترین حجم معامله را داشتند.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بازار سرمایه. مدیرعامل تامین اجتماعی گفته است، مقدمات افزایش سرمایه ۱۱۷۲ درصدی سرمایه گذاری تامین اجتماعی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها فراهم شد و سازمان تامین اجتماعی و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی ضمن حمایت از بازار سرمایه و افزایش منافع سهامداران و بیمه‌شدگان پس از اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در اسرع وقت نسبت به برگزاری مجمع فوق‌العاده افزایش سرمایه اقدام خواهد کرد. دیروز خبرهایی از تایید افزایش سرمایه شستا که از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پیش از این ارائه بود توسط حسابرس یکی از عوامل موثر بر صف این سهم بود.
  • عسکری، سخنگوی شرکت ملی گاز: حجم تولید در شبانه روز اخیر حدود ۸۰۰ میلیون متر مکعب بود و در این مدت، رکورد مصرف ۵۳۶ میلیون متر مکعب ثبت شد. پیش‌بینی می‌شود که حجم مصرف به ۵۶۰ میلیون متر مکعب برسد.
  • آکسیوس گزارش داد: اختلافات بین دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی درمورد مذاکرات هسته‌ای با ایران در یک کنفرانس بین‌المللی امروز (یکشنبه) در بحرین به صورت علنی مطرح شد. تاکنون امریکا و رژیم اشغالگر در تلاش بودند تا در جلسات خصوصی خود اختلافات را کنار بگذارند، اما اکنون با ازسرگیری مذاکرات در تاریخ ۲۹ ماه نوامبر (۸ آذر) این مسئله دشوارتر می‌شود.
  • غلامحسین بهمنی دبیر انجمن تصفیه کنندگان شکر گفت: با توجه به فصل عرضه شکر داخل نگرانی از حیث تامین تا پایان سال نداریم. امسال پیش بینی می شود که تولید شکر به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد که اگر ۲۰۰ هزار تن دیگر شکر وارد شود، بازار شکر همچنان آرام خواهد بود. حداقل نیاز سالیانه شکر به واردات یک‌میلیون تن است تا دچار کسری نشویم. او قیمت کنونی هر کیلو شکر درب کارخانه را ۱۲۵۰۰ تا ۱۳۰۰۰ تومان اعلام کرد و در خصوص قیمت کنونی هر تن شکر تحویل بنادر گفت: براین اساس قیمت تمام شده هر کیلو شکر در بنادر ۱۲۸۰۰ تومان است که با احتساب هزینه های حمل و ضایعات قیمت هر کیلو شکر تصفیه درب کارخانه ۱۴۸۰۰ تومان و با احتساب سود کارخانه شکر با نرخ ۱۵۳۰۰ تا ۱۵۵۰۰ تومان به فروش می رود که تاثیر در بازار قابل توجه است.
  • کیفیت هوای تهران با شاخص ۱۵۳ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌های سنی قرار دارد. این اولین روز ناسالم تهران با این شاخص در امسال است. به همه افراد توصیه می‌شود از فعالیت و تردد غیرضرور در فضای باز خودداری کنند.
  • بررسی‌ وضعیت تدوین بودجه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد با بهبود اوضاع صادرات نفت حداقل ۲۷.۵ و حداکثر ۳۶.۳ میلیارد دلار درآمد ارزی از این محل به دست می‌آید. از وزارت نفت خبر می‌رسد صادرات نفت خام از ۱.۵ میلیون بشکه در روز فراتر رفته و سقف اول بودجه سال جاری را پر کرده است. بنابراین با فرض ۱.۵ میلیون بشکه صادرات نفت خام و قیمت ۶۰ دلار به غیر از درآمد صادرات گاز (۳.۵ میلیارد دلار)، ۳۲.۸ میلیارد دلار درآمد ارزی کسب خواهد کرد. با فرض ۱.۲ میلیون بشکه و قیمت هر بشکه ۶۰ دلار، درآمدی حدود ۲۶.۲ میلیارد دلار ارز در اختیار دولت قرار می‌گیرد.