به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری
سه شنبه  ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، رشد  ۱۵هزار و ۷۲۴ واحدی شاخص کل (۱.۳۳ درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۲۰۲ هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن ۱۶۹ واحد رشد کرد و به     ۴۲۷ هزار و ۴۵۱  واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای « فملی »، «فولاد» و «فارس» داشتند.

همان‌طور که انتظار میرفت امروز شاخص کل در ادامه روندی که از اواسط بازار دیروز شروع شد، کار خود را در مدار مثبت آغاز کرده است. به طوری که بازار شاهد ۱.۳ درصد  رشد در شاخص کل بودیم و این نماگر به ۱.۲ میلیون رسید. نکته مهم بازار امروز اما صعودی شدن شاخص هم‌وزن است. فملی و فولاد بیشترین تاثیر بر شاخص کل را داشته‌اند. افزایش قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی از جمله دلایلی است که اقبال را با این نمادها همراه کرده است.

گرچه تاکنون سیاست‌های اجرا شده در جهت بهبود اوضاع بازار، از جمله تغییر دامنه نوسان، تاثیر چندانی در روند بازار نداشته، اما شاید بتوان گزارش‌های ماهانه جذاب و قیمت های صعودی در بازار جهانی را دلیلی برای تحرکات دیروز و امروز سهم‌های بزرگ در نظر گرفت.

در ۴ هفته اخیر بورس در یک سیکل تکراری در حال حرکت بوده به گونه‌ای که در اولین روز معاملاتی هفته، شاهد صف‌های سنگین فروش و کاهش ارتفاع شاخص کل هستیم، این روند در روز بعد هم تکرار می‌شود. اما دوشنبه گویا برگی تازه در بورس تهران باز می‌شود و شاخص کل متعادل می‌شود. به گونه‌ای که تعدادی از سهم‌های بزرگ از مدار منفی به سمت صف خرید حرکت می‌کنند. در روز کاری بعد هم در ابتدا شاخص به رنگ سبز کار خود را آغاز می‌کند اما کم کم فشار فروش‌ شدت در اواخر بازار بیشتر می‌شود. اتفاقی که منجر می‌شود چهارشنبه ها نمادها دوباره قفل در صف فروش شوند. امروز بورس جز نیم ساعت پایانی که عرضه ها شدت گرفت بر خلاف این الگو بود و با سبز پوشی به پایان رسید.

شاخص گروه فلزات اساسی با رشد بی سابقه در یک ماهه اخیر،۴.۲  درصد افزایش داشته است و در مدار مثبت به کار خود ادامه می‌دهد. مهمترین نمادهای تاثیرگذار در این گروه فملی و فولاد هستند. در طرف مقابل شاخص گروه سیمانی هر چند با ۰.۵۴ درصد افت یکی از منفی‌ترین اخص‌های صنایع است، اما نکته مهم این است که برخی از نمادهای این صنعت بعد از مدت‌ها قفل صف فروش بودن در حال معامله هستند. اکثر صنایع بزرگ امروز با قدرت ظاهر شدند، به‌طوری که تعداد زیادی از سهم‌های پالایشی، خودرویی، شیمیایی، بانک‌ها و فلزات سبزپوشند.

با بررسی معاملات خرد درمیابیم که هر چند روند بی‌انگیزگی در بازار ادامه دارد، اما شاهد بهبود قابل توجهی نسبت به روزهای اخیر هستیم. بیشترین ارزش معاملات مربوط به صنایع خودروسازی، فلزات اساسی، پالایشی‌ها و بانکی بوده و در بین نمادها نیز بعد از پالایش و دارا یکم که در چند مدت اخیر اکثرا در صدر جدول بودند، خساپا بیشترین ارزش معاملات را به نام خود ثبت کرده.

 همچنان حقیقی‌ها در سمت فروشنده ظاهر شده‌اند و شاهد خروج پول حقیقی به میزان ۱۷۰ میلیارد تومان هستیم. البته بعد از ساعت اول معاملات شاهد فعال شدن حقیقی‌ها در سمت خرید سهام بودیم.

در پایان شاهد بازاری نسبتا متعادل‌تری در قیاس با روزهای گذشته بودیم. ۶۸ درصد از نمادها قفل در صف فروش‌هایی به ارزش  ۵ هزار میلیارد تومان هستند. این در حالی است که تنها ۲.۵ درصد نمادها با صف خرید همراهند و ارزش این صف‌ها هم فقط ۹۴ میلیارد تومان است.

سکه پس از نزدیک به ۱۰۰ روز، مرز حمایتی ۱۰میلیون تومانی را از دست داد. روز دوشنبه سکه نتوانست در برابر نزول قیمت دلار به زیر ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان مقاومت کند تا یک رقم از ارزش خود را از دست بدهد.

از نگاه فعالان، تثبیت سکه زیر محدوده ۹میلیون و ۸۰۰هزار تومان، می‌تواند زمینه‌ساز ریزش بیشتری در بازار شود. عامل دیگری که در روز دوشنبه زمینه‌ساز ریزش سکه شد، عدم افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی بود.

در نشست امروز پیشنهادات مربوط به ساماندهی بازار بورس که قرار است در جلسه رئیس مجلس شورای اسلامی با وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و همچنین نشست سران قوا مطرح شود، مورد بررسی قرار گرفت.

این جلسه محورهایی که باید در سه سطح تصمیم‌گیری سازمان بورس و اوراق بهادار، شورای عالی بورس و سران سه قوه مانند قیمت‌گذاری دستوری، اصلاح و تعدیل نرخ تسعیر ارز، تامین منابع مالی صندوق تثبیت بازار از محل یک درصد منابع صندوق توسعه ملی ، تصمیم گیری درباره نحوه استفاده از مالیات‌های بازار سرمایه جهت حمایت از این بازار، تغییر در دامنه مجاز نوسان، حجم مبنا و شفاف سازی صورت های مالی مدنظر قرار گیرد، به بحث و بررسی گذاشته شد.