به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۱۰شهریور ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۲۴،۵۳۶ واحدی(۱.۶۴ درصد) بر روی مقدار ۱،۵۲۰،۶۸۷ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۱.۹ درصد رشد کرد و به ۴۵۵،۳۷۵ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۱۰۸،۰۰۴ میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «میدکو» و «پارس» داشتند.

پس از چند روز منفی امروز شاهد بازگشت و رشد شاخص کل بودیم. چند روزی که اغلب شرکت های بازار یا در صف فروش و یا نزدیک صف فروش معامله می شدند، ولی با ورود پول قابل توجه در روز جاری اکثر شرکت های بازار مثبت معامله شدند. برخی از افزاد ریزش اخیر را با ریزش سال گذشته مقایسه میکنند. این درحالی است که در سال اخیر شرکت های بازار از لحاظ بنیادی نسبت به سال گذشته قابل مقایسه نیستند و وضعیت اکنون بازار سرمایه به مراتب بهتر از سال قبل است.

امروز شاهد ورود۸۸۱ میلیارد تومان نقدینگی از سوی حقیقی ها بودیم. همچنین ۲۷۷ میلیارد تومان پول حقیقی به صندوق های با درآمد ثابت وارد شد. ارزش صف های خرید ۱،۲۲۰ میلیارد تومان بود و بین ۲۱۹  نماد تقسیم شده است و در سوی دیگر ۳۷ نماد صف فروش وجود داشت و ارزشی معادل ۴۳۲ میلیارد تومان داشتند. بیشترین ورود پول به شرکت سرمایه گذاری صبا تامین با ۵۲ میلیارد تومان و بعد از آن سیمان ممتازان کرمان با ۴۸ میلیارد تومان بود. سرمایه گذاری پارس آریان با خروج ۲۶ میلیارد تومان پول حقیقی، رتبه اول خروج پول را داشت و بعد از آن شرکت دارویی برکت ۲۲ میلیارد تومان خروج پول را ثبت کرد.

در میان صنایع، صنعت قند و شکر بیشترین رشد امروز را داشت؛ اما این رشد متاثر از مثبت ۳،۳۲۷ درصدی شرکت قتربت بود. بعد از آن صنعت فلزات اساسی با ۱۲ درصد رشد در رتبه بعدی بود. نکته جالب این بود که در روز جاری تنها یک صنعت پیمانکاری صنعتی منفی و در نزدیک صفر معامله می­شد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: کسری بودجه یکی از دلایل تورم بود. طبق آمار در سه ماهه ۱۹۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه وجود داشت.

  • اورشلیم پست به نقل از برخی نمایندگان صهیونیستی مدعی شد که نخست‌وزیر این رژیم در دیدار هفته گذشته خود با رئیس‌جمهوری آمریکا تسلیم خواسته‌های وی در قبال ایران شده است. بلومبرگ در گزارشی نوشت که ممکن است دولت جدید ایران، تا ماه نوامبر مذاکرات احیای برجام را از سر نگیرد. بلومبرگ نوشت که امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران اعلام کرده است که طرف مقابل این درک را دارد که استقرار دولت جدید ایران و تصمیم‌گیری درباره این موضوع ممکن است دو تا سه ماه زمان ببرد. به این ترتیب ممکن است تا ماه اکتبر یا نوامبر خبری از دور بعدی مذاکرات در کار نباشد. در این گزارش آمده است که تعویق در از سرگیری مذاکرات باعث تاخیر در بازگشت احتمالی ایران در صورت توافق و لغو تحریم‌ها به بازار جهانی نفت هم تاخیر خواهد افتاد.

  • اویل پرایس گزارش داد ایران بدون توجه به تصمیمی که در مورد برجام گرفته خواهد شد، به دنبال افزایش تولید نفت خود از تمام میادین نفتی غرب کارون است. وزارت نفت ایران با اشاره به ۶۷ میلیارد بشکه ذخایر نفتی در میادین نفتی غرب کارون اعلام کرد هر یک درصد بهبود ذخایر نفتی این منطقه ۶۷۰ میلیون بشکه به ذخایر نفت قابل استخراج ایران اضافه می‌کند که حتی با نفت بشکه ای ۵۰ دلار ۳۳ میلیارد دلار درآمد برای کشور خواهد داشت.

  • دبیرکل بانک مرکزی گفت: مطلبی که رئیس جمهور در مورد اصلاح بودجه ۱۴۰۰ و جلوگیری از افزایش پایه پولی گفتند، باعث خوشحالی فعالان اقتصادی شد زیرا کسری بودجه فشار به اقتصاد وارد می‌کند. نویدی بر اصلاح تعاملات بین دولت و بانک مرکزی باشد.