به گزارش پاسارگاد تحلیل، شاخص کل بورس در روز جاری؛ دوشنبه ۲۶اسفند ۱۳۹۸، با افزایش ۱۱،۵۴۹واحدی به مقدار ۵۰۵،۹۵۴واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۷۷،۱۳۶میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۲،۲۳۳ واحد مثبت بود و به مقدار ۱۷۴,۶۴۰واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «فولاد» و «فارس» داشتند.
بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز در صرافی ملی ۱۵هزار ۶۴۸تومان و یورو ۱۷هزار ۳۵۰تومان معامله شد. امروز ارزش هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار آزاد تهران ۶۱۶هزار تومان است.

زمان زیادی تا پایان سال ۹۸ باقی نمانده است و با وجود ریزش بیش از ۱۱ درصدی شاخص کل از سقف تاریخی خود طی یک هفته اخیر اما همچنان سالی که گذشت برای بورس‌بازان یک سال رویایی محسوب می‌شود. گرچه در این روزهای پایانی ادامه هراس از بازار جهانی و اثر کرونا بر اقتصاد داخلی احتمال فشار بر قیمت سهام را نگه داشته است که می‌تواند از میزان بازدهی شاخص کل در سال ۹۸ بکاهد. شب گذشته با وجود خبر کاهش نرخ بهره در اقتصادهای مختلف بازار کالایی در مسیر نزولی کار خود را آغاز کرد. در بازارهای شرق اسیا و اقیانوسیه نیز فعلا افت قیمت سهام را شاهد هستیم. اما تا پایان امشب نوسان قمیتی سهام و بازار کالایی به خصوص در اروپا و آمریکا کاملا مورد توجه است. این موضوع به خصوص زمانی بیشتر توجه را جلب می‌کند که تنها سه روز دیگر به پایان سال ۹۸ باقی مانده است و بورس تهران پس از پایان معاملات این هفته، سه‌شنبه هفته آینده دوباره بازگشایی می‌شود که می‌تواند دستخوش نوسانات قابل توجهی ناشی از رخدادهای بازارهای جهانی در تعطیلات  بورس تهران شود. دیروز نیز دلار به رشد خود در کانال ۱۵ هزار تومان ادامه داد. البته میزان رشد چندان محسوس نبود ولی نزدیک شدن به سطح ۱۶ هزار تومان در بازار آزاد می‌‌تواند اثر خود را در فضای روانی معاملات سهام نیز منعکس کند. گرچه به صورت کلی در سایه سنگین کرونا بر اقتصاد کشور از حجم تجارت کاسته شده است و در نتیجه اثرات خود را بر معاملات نقدی و حواله‌ای ارز نیز منعکس کرده است اما نگرانی از اثرات افت قیمت جهانی و کرونا بر آینده اقتصاد کشور به سایر نگرانی‌ها مانند بودجه در ماه‌های قبل نیز اضافه شده است که به عقیده کارشناسان می‌تواند سیگنال‌های تورمی برای آینده اقتصاد کشور را تقویت کند.

در اخبار امروز داشتیم که شاخص کل بورس تهران معاملات امروز را با رشد دسته‌جمعی نمادها از گروه‌های مختلف آغاز کرده است. البته معاملات فرابورس همچنان قطع بوده و اما در بورس بسیاری از نمادها تا سقف قیمتی روزانه رشد کرده‌اند.

 کاهش فشار فروش پایان سال از نگاه برخی از کارشناسان علت رشد دوباره سهام مطرح می‌شود. به این ترتیب حتی نمادهای بزرگی مانند فملی نیز طی این لحظات به سمت صف خرید حرکت می‌کنند. طی ۲۰ دقیقه ابتدایی معاملات امروز بورس شاخص کل با رشد نزدیک به ۸/۰ درصدی وارد کانال ۴۹۸ هزار واحد شد. ارزش معاملات نیز در سطح قابل توجه نزدیک به ۹۰۰ میلیارد تومانی قرار گرفته که نشان از قدرت محسوس تقاضا دارد. با وجود رشد اخیر تا پایان معاملات زمان زیادی باقی مانده است و باید منتظر معاملات در ادامه بود.

سهام شرکت‌ها از صنایع مختلف امروز با افزایش تقاضای محسوس تا صف خرید پیش رفته‌اند. در بزرگترین گروه بازار افزایش تقاضا در سهام زیرمجموعه گروه شیمیایی به رشد قیمتی و تشکیل صف خرید در بسیاری از نمادهای این گروه منجر شده است. گرچه افت قیمت نفت در بازار جهانی سیگنال منفی محسوب می‌شود اما به نظر می‌رسد معامله‌گران سهام توجه ویژه‌ای به نوسان نرخ دلار وچشم‌انداز آتی از ارز دارند.

گروه بانکی:

 در گروه بانکی ناظر از بازگشایی سهام بانک ملت خبر داده است که می‌تواند جالب توجه باشد. برای دیگر نمادهای گروه نیز تشکیل صف خرید در وتجارت، وبصادر و وخاور نشان از افزایش تقاضای محسوس سهام برای عمده نمادهای این گروه دارد.
در این گروه «وبملت» با ۳.۲۱درصد مثبت در قیمت پایانی ۸،۱۷۸ریال پایان یافت. «وبصادر» با ۴.۷۷درصد افزایش در قیمت ۶۸۱ریال پایان یافت. «وتجارت» با ۴.۶۴درصد افزایش در قیمت ۶۵۴ریال پایان یافت. «وخاور» ۴.۷۱۲درصد مثبت معامله شد و به قیمت ۶,۶۹۶ریال رسید.. شاخص بانکی‌ها با ۸۴واحد افزایش به مقدار ۲,۳۷۲واحد رسید.

گروه شیمیایی:
شاخص این گروه امروز با ۷۳۸واحد افزایش به مقدار ۳۰,۱۶۱ رسید. در این گروه سهم «شگل» امروز با ۴.۲۸درصد افزایش در قیمت ۲۷,۹۷۰ریال پایان یافت. «نوری» با ۵درصد افزایش به قیمت ۶۱,۴۳۸ریال رسید. «شیران» ۴.۵۹ درصد مثبت شد و با قیمت ۱۴,۳۶۲ریال به پایان رسید. «شلعاب» امروز ۴.۸۴درصد مثبت شد و با قیمت ۳۴,۲۶۴۴ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:
در گروه فلزات اساسی نیز شاهد شکل‌گیری موج تقاضا برای بسیاری از نمادهای این گروه هستیم. در گروه فلزات اساسی نیز تشکیل صف خرید در فملی و معاملات مثبت در عمده نمادهای این گروه نیز جالب توجه است.

در این گروه شاخص با کاهش ۹,۶۵۱واحدی به مقدار ۳۲۲,۱۶۴واحد رسید. «فملی» امروز ۴.۶۶درصد افزایش داشت و با قیمت ۷,۱۸۹ریال پایان یافت. «فولاد» ۲.۶۷درصد مثبت شد و  با قیمت ۴,۵۳۵ریال پایان یافت. «فخوز» در محدوده ۵درصد مثبت بود و در قیمت ۱۲،۹۴۰ریال به پایان رسید. «ذوب» ۴.۷۹درصد مثبت در قیمت ۲,۷۱۵ریال پایان یافت.

گروه خودرو:
در گروه خودرو نیز سهام ایران‌خودرو و برخی از زیرمجموعه‌های بزرگ مانند خگستر متوقف است و اما دیگر نمادهای خودرویی عمدتا با افزایش تقاضا همراه بود معاملات خساپا و خپارس در آستانه سقف قیمتی نیز جالب توجه است.

شاخص این گروه امروز ۱،۴۰۰واحد افزایش داشت و به مقدار ۷۵,۷۸۲ رسید. سهم « خساپا» ۴.۶۲درصد مثبت شد و به قیمت ۳,۱۰۳ریال رسید. «خپارس» نیز در قیمت ۲،۳۳۳ریال ۴.۵۳ درصد مثبت شد. همچنین «ختور» با ۵درصد مثبت به قیمت ۶۹،۵۶۹ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:
شاخص این گروه با ۵۱,۶۸۵واحد افزایش به ۱,۵۴۴,۹۴۱واحد رسید. در این گروه شرکت «شپنا» با۴.۶۲درصد مثبت پایان یافت و به قیمت ۵,۶۶۷ریال رسید. سهم «شسپا» با ۴.۵۵درصد مثبت به قیمت ۱۲,۰۹۰ریال رسید. همچنین سهم «شتران» در محدوده ۵درصد مثبت در قیمت ۶,۸۵۴ریال پایان یافت.