شرکت کارخانجات داروپخش در سال ۱۳۷۷ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و در اداره ثبت شرکت‎ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. شرکت در سال ۱۳۷۹ به سهامی عام تبدیل شده و در تاریخ ۲۱/۷/۱۳۸۱ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. مرکز اصلی شرکت و کارخانه در تهران کیلومتر ۱۸ اتوبان کرج واقع است.

موضوع فعالیت شرکت تهیه و واردات داروهای انسانی، دامی، شیر خشک و لوازم درمانی، آرایشی و بهداشتی است.

ترکیب سهامداران:

آخرین ترکیب صاحبان سهام این شرکت چنین است:

اعضای هیات مدیره

 

جایگاه شرکت در صنعت:

شرکت کارخانجات داروپخش به عنوان بزرگترین و باسابقه ترین شرکت داروسازی جایگاه خود را در صنعت با تولید حدود ۳۰۰ قلم انواع دارو حفظ کرده و در حال حاضر با همکاری حدود ۱,۱۱۱ نفر نیرو بزرگترین شرکت تولید کننده دارو در کشور بوده و جایگاه دوم را از نظر مبلغ فروش ریالی و جایگاه سوم از نظر فروش مقداری دارو بین تولید کنندگان کشور در ۸ ماهه اول سال ۱۳۹۷ طبق آمار نامه دارویی سازمان غذا و دارو به خود اختصاص داده است.

تولید و فروش محصولات شرکت:

در سال ۱۳۹۷ حدود ۷۹ درصد مبلغ فروش مربوط به ۴ گروه داروی قرص، آمپول، شربت و سرم بوده است.

نرخ فروش داخلی محصولات برای داروهای انسانی طبق مصوبه سازمان غذا و دارو برای داروهای دامی مطابق با ضوابط اعلام شده از سوی سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان، توسط شرکت محاسبه و تعیین می‌شود. نرخ فروش صادراتی محصولات طبق توافق با خریداران تعیین می‌شود. 

بهای تمام شده:

در پایان سال ۱۳۹۷ حدود ۵۳ درصد مبلغ مواد اولیه مربوط به مواد موثره و ۴۷ درصد مربوط به مواد بسته بندی بوده است. از طرف دیگر ۵۹ درصد مبلغ مواد اولیه داخلی و  ۴۱ درصد آن وارداتی بوده است. شرکت در پایان خرداد ماه ۱۳۹۸ مبلغ ۱,۲۸۵,۹۵۰ میلیون ریال موجودی مواد اولیه و بسته بندی داشته که در راستای کاهش ریسک ناشی از تحریم‌ها و افزایش قیمت‌ها در خصوص خریدهای داخلی مواد اولیه و بسته بندی و افزایش نرخ ارز ناشی از تغییر نرخ پایه ارز گروهی از ملزومات و اقلام بسته بندی تولید از نرخ ارز رسمی به نرخ نیمایی نسبت به سال گذشته افزایش ۴۴ درصدی داشته است. در سال ۹۷، مواد موثره وارداتی عمدتا از کشورهای چین، هند و کره جنوبی وارد شده است.

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال‌ ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹:

برای پیش بینی سود سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ شرکت مفروضات زیر را در نظر می‌گیریم:

  • مقدار تولید و فروش را برابر با سال ۹۷ در نظر می‌گیریم. نرخ فروش محصولات را با توجه به افزایش نرخی که در دوره ۳ ماهه لحاظ شده است، برای کل سال ۹۸ معادل ۳۰ درصد در نظرگرفته شده است. برای سال ۹۹ رشد نرخی معادل ۱۰۰ درصد در نظر می‌گیریم.
  • با توجه به اینکه شرکت موجودی مواد اولیه قابل توجهی با دلار ۴۲۰۰ تومانی دارد، در سال ۹۸ برای مواد اولیه داخلی رشدی در نظر نگرفته و مواد اولیه وارداتی معادل رشد دلار (معادل ۴۷ درصد ) رشد داده شده است. برای سال ۹۹ دلار برای خرید مواد موثره را معادل ۱۰۰ هزار ریال در نظر گرفته و فرض می‌کنیم شرکت ۲۰ درصد سال را مواد اولیه ۴۲۰۰ تومانی موجودی داشته باشد.
  • دستمزد، سربار و آیتم‌های هزینه‌های عمومی اداری ۲۰ درصد رشد داده شده است.
  • هزینه مالی طبق تحلیل ترازنامه محاسبه شده است.
  • نرخ موثر مالیات برابر با سال گذشته لحاظ شده است.

با لحاظ کردن مفروضات بالا صورت سود و زیان شرکت از سال ۱۳۹۳ تاکنون و پیش بینی سود هر سهم سال ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است:

تحلیل حساسیت سود سال ۹۹ :