معرفی شرکت:

شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان (سهامی عام) در سال ۱۳۷۹ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و طی شماره ۱۶۲۳۳ مورخ ۱۱/۰۴/۱۳۷۹ در اداره ثبت و مالکیت صنعتی اصفهان به ثبت رسید و متعاقبا از تاریخ ۱۱/۰۴/۱۳۷۹ شروع به بهره برداری نمود. شرکت در تاریخ ۱۳/۰۲/۱۳۹۵ به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۱۶/۰۳/۱۳۹۵ با نماد زگلدشت تحت شماره ۱۱۴۳۰ نزد فرابورس ایران پذیرفته شده و در تاریخ ۳۱/۰۶/۱۳۹۵ سهام شرکت در فرابورس مورد معامله قرار گرفته است. در حال حاضر، شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان جز شرکت های فرعی شرکت سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین است و شرکت نهایی گروه، سرمایه گذاری تامین اجتماعی می باشد. نشانی مرکز اصلی و محل فعالیت فعالیت اصلی شرکت در اصفهان، پلیش راه شاهین شهر- کاشان، کیلومتر ۸ جاده علویجه  می باشد.

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۲ اساسنامه به شرح زیر است:

  • انجام فعالیت های کشاورزی، دامداری، باغداری، پرورش طیور و زنبور عسل و ماهی و هرگونه حیوان دیگر و صنایع تبدیلی و فرآوری و استفاده از فرآورده های حیوانی و پروتئین گیاهی، واردات مواد اولیه و ماشن آلات و لوازم مورد نیاز شرکت و ورود هر نوع دام.
  • مبادرت به هرگونه عملیات و معاملات مجاز که به طور مستقیم و غیر مستقیم برای انجام فعالیت های مذکور در اساسنامه ضروری و مفید می­باشد.

مشارکت در سایر شرکت ها که موضوع آن با فعالیت های مندرج در اساسنامه منطبق یا مرتبط باشد از طریق مشارکت در تاسیس یا خرید سهام شرکت های مزبور با تصویب مجمع عمومی عادی شرکت.

معرفی بخش های شرکت

هم اکنون این شرکت با وسعتی در حدود ۳۰ هکتار و مساحت بخش مسقف و غیر مسقف ۱۰۰۰۰۰ متر مربع ساخته شده که توان نگهداری ۵۰۰۰ راس دام و ۲۵۰۰ گاو مولد شیری را داراست. تولید روزانه شیر در این شرکت ۱۰۰ تن بوده و سالانه ۲۳۰۰ راس گوساله های نر و ماده در این گاوداری متولد می شوند.

بخش های مهم این شرکت عبارتند از: فاز پرورش گوساله، فاز پرورش تلیسه، فاز زایشگاه، فاز پرورش گاو شیری، فاز کارخانه خوراک سازی و تجهیزات توزیع خوراک، فضای سبز و محوطه باز شرکت و فاز تصفیه خانه فاضلاب.

فاز پرورش گوساله با ظرفیت ۵۰۰ راس باکس انفرادی و ۳۰۰ راس باکس تجمعی، فضای پرورش مناسبی برای تولید سالیانه حدود ۲۵۰۰ راس گوساله های نر و ماده تا سن ۳ ماهگی را فراهم می کند.

فاز پرورش تلیسه با فضایی مناسب و با هدف تولید سالیانه حدود ۲۵۰۰ راس تلیسه آبستن و غیر آبستن طراحی و ساخته شده

و در نهایت افزایش ۲۰ درصدی جمعیت گله مولد را فراهم می کند.

فاز زایشگاه با دستگاه ۱۸ واحدی شیر دوش مجهز، شرایط استاندارد مناسبی را جهت انجام حدود ۲۷۰۰ زایش در سال مهیا کرده است.

فاز پرورش گاو شیری شامل ۳ سالن با ظرفیت حدود ۲۵۰۰ راس گاو شیری به همراه یک سالن کاملا مجهز شیردوشی می باشد. استفاده از تاسیسات و تجهیزات مناسب، فضای مناسبی را به وجود آورده تا تولید سالیانه این فاز، بالغ بر ۴۰،۰۰۰ تن شیر خام باشد.

کارخانه خوراک سازی مجهز به سیستم کاملا اتوماتیک PLC با توان تولید هر ساعت ۱۰ تن کنستانتره مصرفی خوراک دام و توان فعالیت در ۳ شیفت کاری به مقدار ۲۴۰ تن در روز بوده که می تواند علاوه بر ظرفیت دامپروری در جهت تولید خوراک استاندارد برای سایر دامپروری ها نیز فعالیت نماید.

تجهیزات توزیع خوراک، شامل فیدرها و تراکتورهای مربوطه به همراه فیدر خودکششی وارداتی در ایران است. با به کارگیری این سیستم، بالاترین دقت در ساخت و توزیع خوراک دام بدست می آید. بطوریکه از طریق کاهش ضایعات خوراک دام و توزیع صحیح، گامی موثر در جهت کاهش هزینه های خوراک مصرفی برداشته شده.

فاز تصفیه خانه فاضلاب بر اساس استانداردهای محیط زیست توان تصفیه و بازچرخ آب به میزان روزانه ۳۰۰ متر مکعب جهت مصارف کشاورزی را دارا می­باشد.

پروژه ها، طرح ها و برنامه های توسعه:

  • برنامه های توسعه ای شرکت در سال های آتی شامل صادرات تلیسه و محصولات ژنتیکی به کشورهای همسایه، تولید محصولات با کیفیت بالا در جهت ارتقاء سلامت جامعه و گسترش سهم بازارهای داخلی و بازاریابی جهت ورود به بازارهای خارجی شامل کشورهای عراق، افغانستان و عمان با تحقیق و بررسی بازار و تحلیل بازار خواهد بود ولی تاکنون امکان صادرات تلیسه و ورود به بازارهای خارجی میسر نگردیده است.
  • طرح احداث دامداری ۶٬۰۰۰ راسی شامل ۳٫۰۰۰ راس دام مولد در استان لرستان، در این ارتباط زمینی به مساحت ۵۵ هکتار واقع در شهرستان نورآباد منطقه دلفان استان لرستان به مبلغ ۶۵،۶۸۸ میلیارد ریال در تیرماه سال ۱۳۹۸ خریداری گردید. بر اساس پیش بینی صورت گرفته طرح احداث دامداری از تیر ماه سال ۱۳۸۸ شروع و تا ۳ سال آینده به بهره برداری اولیه و طی ۵ سال به بهره برداری نهایی خواهد رسید که طی این مدت مبلغ ۱٫۳۱۶ میلیارد ریال هزینه خواهد شد. تا پایان دوره مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۸۸ مبلغ ۶۸٫۴۵۱ میلیون ریال هزینه از بابت خرید زمین، نقشه برداری، اخذ مجوزات و تجهیز اولیه کارگاه انجام شده است.
  • طرح احداث دامداری ۱۲٬۰۰۰ راسی شامل ۶٬۰۰۰ راس دام مولد در استان همدان (بزرگترین دامداری غرب کشور)، در این رابطه زمینی به مساحت ۶۰ هکتار واقع در روستای سنقر آباد شهرستان درگزین استان همدان بدون پرداخت وجهی (زمین از اراضی ملی متعلق به منابع طبیعی استان همدان می باشد) در مهر ماه سال ۱۳۹۸ به شرکت واگذار گردید. بر اساس پیش بینی صورت گرفته طرح احداث از مهر ماه سال ۱۳۹۸ شروع و تا ۳ سال آینده به بهره برداری اولیه و طی ۵ سال به بهره برداری نهایی خواهد رسید که طی این مدت هزینه ای بالغ بر ۱٫۲۹۵ میلیارد ریال نیز صرف خواهد شد. در حال حاضر نیز جهت احداث دیوار پیرامون پروژه مراحل برگزاری مناقصه و تعیین برنده در جریان می باشد.
  • طرح احداث دامداری ۱۰،۰۰۰ راسی شامل ۵،۰۰۰ راس دام مولد در استان خراسان شمالی (بزرگترین دامداری شمال شرقی کشور)، در این رابطه زمینی به مساحت ۱۰۷ هکتار واقع در شهرستان شیروان استان خراسان شمالی به مبلغ ۲۸ میلیارد ریال در مهر ماه سال ۱۳۹۸ خریداری گردید. بر اساس پیش بینی صورت گرفته طرح احداث از مهر ماه سال جاری شروع و تا ۳ سال آینده به بهره برداری اولیه و طی ۵ سال به بهره برداری نهایی خواهد رسید که طی این مدت مبلغ ۱٫۴۹۲ میلیارد ریال نیز هزینه خواهد شد.
  • ظرفیت دامداری با توجه به دریافت مجوز طرح توسعه ۱،۱۰۰ راس دام مولد در آبان ماه سال ۱۳۹۷، در زمینی به مساحت ۱۶ هکتار واقع در ضلع شرقی شرکت افزایش خواهد یافت. بر اساس پیش بینی صورت گرفته این طرح از ابتدای سال ۱۳۹۸ آغاز و تا سال ۱۳۹۹ به اتمام خواهد رسید و مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال نیز هزینه خواهد شد. طرح فوق از ابتدای سال ۱۳۸۸ آغاز و تاکنون مبلغ ۲،۱۳۵ میلیون ریال از بابت دیوار کشی هزینه شده است.
  • مقدمات تولید شیر خشک با مشارکت شرکت کیمیای وحدت اسپادان در سال ۱۳۹۷ شروع و در سال ۱۳۹۸ کلیه مجوزات مربوطه اخذ گردیده است و شرکت امیدوار است با بهبود شرایط صادرات شیر خشک این امر در سنوات آتی میسر گردد.

ترکیب سهامداران:

آخرین ترکیب سهامداران در تاریخ ۱۰/۰۲/۱۳۹۹ به شرح جدول زیر است:

 

مقایسه شرکت در صنعت:

بازار اصلی محصولات شرکت بازار داخلی بوده و میزان و سهم ظرفیت تولید شرکت در ایران و جهان به شرح جدول زیر است.

تولید و فروش محصولات شرکت:

مقدار فروش از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است:

متوسط نرخ فروش از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است:

نرخ فروش شیر خام براساس نرخ اعلام شده از وزارت صمت پایه ۳.۲ درصد چربی ۲۳،۹۰۰ ریال و به ازای هر یک دهم درصد چربی بیشتر مبلغ ۳۶۰ ریال به قیمت پایه اضافه می گردد.

نرخ فروش گوساله نر در وزن های مختلف متفاوت می باشد. گوساله نر سبک که برای پروار بندی فروخته می شود با نرخ بالاتر و نهایتا گوساله نر سنگین تر از ۳۰۰ کیلو گرم به نرخ روزانه گوشت به فروش می رسد. گوساله های ذبح شده (حذف اجباری) بر اساس وضعیت گوساله و نرخ روز هر کیلو گوشت به فروش می رسد.

بهای تمام شده:

بهای تمام شده شرکت از سال ۱۳۹۶ تاکنون و دوره ۹ ماهه منتهی به آذر ۹۸ به شرح جدول زیر است:

با توجه به متغیر بودن نرخ نهاده های دامی و مواد اولیه نمیتوان نرخ ثابتی برای خرید نهاده های دامی پیش بینی نمود و تابع شرایط بازار می باشد. ذرت، جو و اسپرم مصرفی توسط واردات تامین میگردد لازم به ذکر است حدود ۹۰ درصد هزینه های تولید مثل و حدود ۴۰ درصد هزینه های بهداشتی از اقلام وارداتی تشکیل شده است. در حال حاضر  واردات نهاده های دامی ارز ۴۲،۰۰۰ تخصیص می یابد.

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹:

برای پیش بینی سود سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مفروضات زیر را در نظر می‌گیریم:

افزایش نرخ فروش شیر فقط با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و توافق نماینده دامداران امکان پذیر می باشد. فرض کرده ایم که این افزایش نرخ در سال ۱۳۹۹ در حدود ۳۰ درصد باشد.

با مفروضات بالا صورت سود و زیان شرکت از سال ۱۳۹۵ تاکنون به شرح جدول زیر است: