معرفی شرکت:

شرکت پتروشیمی مبین در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۷۷ توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی بصورت سهامی خاص تاسیس شد و طی شماره ۸۳۷ در اداره ثبت شرکت‌های شهرستان کنگان به ثبت رسید. در اجرای تصویب‌نامه هیات وزیران مورخ ۴ اسفند ماه ۱۳۸۶، نام شرکت در فهرست شرکت‌های قابل واگذاری موضوع اصل ۴۴ قانون اساسی قرار گرفت. در جلسه ۱۴۴ هیات واگذاری مورخ ۹ آبان ۱۳۸۸، شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس قرار گرفت. بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام مورخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳، نوع شرکت از “سهامی خاص” به “سهامی عام” تغییر یافت و نام شرکت در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ در فهرست شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت. مرکز اصلی شرکت در استان بوشهر، شهرستان عسلویه، منطقه ویژه اقتصادی پارس واقع است. بر اساس جلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۲۹/۴/۱۳۹۸ نام شرکت به «مبین انرژی خلیج فارس» تغییر یافت.

موضوع فعالیت اصلی شرکت عبارت است از احداث، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید سرویس‌های جانبی (شامل برق، بخار، انواع آب صنعتی و بهداشتی، اکسیژن، نیتروژن، انواع هوای فشرده و غیره).

 

معرفی واحدهای تولیدی مجتمع پتروشیمی مبین

واحد تولید برق: این واحد دارای هشت توربین گازی است که ظرفیت هر یک ۱۲۳ مگاوات است. در صورتی که گاز مورد نیاز برای این توربین‌ها بنا به هر دلیل تامین نشود، این امکان وجود دارد که به مدت یک هفته این توربین‌ها با گازوییل به کار خود ادامه دهند.

واحد تولید بخار: این واحد دارای ۸ بویلر بازیافت است و ظرفیت هر یک۳۳۰ تن بر ساعت (ظرفیت کل ۲۶۴۰ تن بر ساعت) است. همچنین سه بویلر کمکی هر یک با ظرفیت ۷۵ تن در ساعت نیز در این واحد وجود دارد.

واحد آب خنک کننده: این واحد برای تامین آب کولینگ مصرفی شرکت‌های پتروشیمی منطقه عسلویه است. از دیگر ویژگی‌های این واحد وجود ۲ دستگاه پمپ دیزلی برای آب آتش نشانی است که در صورت وجود حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واحد آب شیرین کن: این واحد تا کنون آب مصرفی مجتمع را تامین کرده (برای تولید آب بدون املاح و آب کولینگ مدار بسته و …) است. این واحد همچنین شامل ۵ دستگاه آب شیرین کن از نوع MED است که هر یک ۳۱۲ متر مکعب در ساعت ظرفیت دارند.

واحد آب بدون املاح: آب تولید شده در این واحد برای تولید بخار در مجتمع استفاده می‌شود و بخشی از آن هم به شرکت‌های منطقه ارسال می‌شود. ظرفیت تولید این واحد ۳۱ هزار متر مکعب در شبانه روز است.

واحد کندانس برگشتی: در این واحد دو مخزن ۱۲ هزار متر مکعبی وجود دارد که که کندانس برگشتی از شرکت‌ها را در آن ذخیره می‌کنیم.

واحد تولید اکسیژن نیتروژن و هوای فشرده: این واحد دارای دو بخش مجزا است، بخش تولید هوای سرویس و هوای ابزار دقیق که شامل تولید ۲۲ هزار متر مکعب بر ساعت هوای ابزار دقیق و ۸۵۰۰ متر مکعب بر ساعت هوای سرویس است. بخش دوم بخش جداسازی هوا و تولید اکسیژن و نیتروژن است در این قسمت هم ۴ مجموعه وجود دارد که ظرفیت هر یک تولید ۴۲ هزار متر مکعب بر ساعت اکسیژن با فشار بالا و ۱۲۶۰۰ متر مکعب بر ساعت اکسیژن با فشار متوسط و همینطور ۲۴۰۰۰ متر مکعب بر ساعت نیتروژن است. کمپرسورهای این بخش ۳۰ مگا وات در ساعت برق مصرف می‌کنند و جزو بزرگترین کمپرسورهای دنیا هستند.

واحد تصفیه پساب صنعتی: پتروشیمی مبین پسا‌های شرکت‌های پتروشیمی منطقه را دریافت می‌کند و حاصل فرایند تصفیه آب سرویس و بخشی هم به واحد زباله سوز هدایت می‌شود. که این بخش را به کارخانجات سیمانی برای استفاده در فرآیند تولید آنها انتقال می‌دهیم.

واحد  ایستگاه گاز: گاز طبیعی مورد نیاز شرکت پتروشیمی مبین و سایر شرکت‌های منطقه تا سقف یک میلیون متر مکعب در ساعت از شبکه سراسری تامین می‌شود. فشار این گاز متناسب با نیاز در ایستگاه تقلیل فشار تنظیم می‌شود. طرح گاز رسانی شامل ایستگاه گاز اصلی، ۷ واحد ایستگاه گاز فرعی و بیش از ۱۰ کیلومتر شبکه توزیع و انتقال گاز است.

ترکیب سهامداران:

آخرین ترکیب سهامداران به تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸ شرح جدول زیر است:

 

 

مقایسه شرکت در صنعت:

در صنعت نفت متداول است که یوتیلیتی یا سرویس‌های جانبی به صورت یک واحد در داخل هر مجموعه پالایشگاهی و پتروشیمیایی دیده شود. در منطقه عسلویه به دلیل اجرای طرح‌های متعدد پتروشیمی، احداث واحد سرویس‌های جانبی موجب افزایش هزینه‌ها و طولانی تر شدن زمان راه اندازی هر مجتمع می‌شد. بنابراین شرکت ملی صنایع پتروشیمی اقدام به تاسیس شرکت مبین انرژی خلیج فارس در منطقه عسلویه جهت ارائه سرویس‌های جانبی به همه مجتمع‌های این منطقه کرد. این شرکت بزرگترین طرح یوتیلیتی متمرکز کشور بوده و در نوع خود یکی از برگترین پروژه‌های دنیا به شمار می‌آید. در حال حاضر شرکت‌های تامین کننده یوتیلیتی، شرکت مبین انرژی خلیج فارس و شرکت پتروشیمی دماوند (در دست احداث) در عسلویه و شرکت فجر انرژی خلیح فارس در ماهشهر انواع یوتیلیتی مورد نیاز شرکت‌ها را فراهم می‌کنند. پتروشیمی دماوند با سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری به بخش خصوصی واگذار شده است. این شرکت ارائه کننده یوتیلیتی به شرکت‌های مستقر در فاز دوم عسلویه است و تا احداث این مجتمع، شرکت مبین انرژی خلیج فارس اقدام به تامین نیاز مجتمع‌های فاز ۲ خواهد کرد.

در حال حاضر دو شرکت پتروشیمی دماوند و شرکت تولید برق مپنا در منطقه ویژه اقتصادی پارس به عنوان رقیب اصلی شرکت مبین انرژی خلیج فارس به شمار می‌روند. اما با توجه به اینکه مشتریان هر شرکت مشخص و قراردادها به صورت بلند مدت است، فعالیت این شرکت‌ها تهدیدی برای ادامه فعالیت مبین نخواهد بود. ضمن اینکه برق عسلویه مپنا تنها تولید کننده برق است.

تولید و فروش محصولات شرکت:

ظرفیت اسمی تولید محصولات شرکت به شرح جدول زیر است:

 

شرکت به دلیل واقع شدن در منطقه رطوبتی، امکان استفاده کامل از ظرفیت اسمی را به لحاظ فنی ندارد در سطحی بسیار پایین‌تر از ظرفیت اسمی فعالیت می‌کند.

مقدار فروش از سال ۱۳۹۵ و دوره ۱۱ ماهه منتهی به ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است:

 

 

متوسط نرخ فروش از سال ۱۳۹۵ و دوره ۱۱ ماهه منتهی به ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است:

با توجه به ابلاغ دستورالعمل تنظیمی قیمت سرویسهای جانبی مورخ ۱۵ تیر ۱۳۹۸ برای سالهای۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ ازجانب شورای رقابت به شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت مذکور در تاریخ ۱۹/۰۵/۱۳۹۸ نرخ‌های سال ۱۳۹۷ را ابلاغ نمود. این شرکت پیگیر اخذ نرخ‌های سال ۱۳۹۸ میباشد لیکن بدلیل عدم وصول ابلاغیه مذکور محاسبات براساس فرمول برای سال ۱۳۹۸ اعمال شده که در درآمدهای عملیاتی لحاظ شده است. اما محاسبات صورتحساب‌های ارسالی به شرکت‌های مصرف کننده برای سال۱۳۹۸ کماکان براساس موافقتنامه نرخ‌های سال ۱۳۹۴ بوده است و براساس قرارداد ۲۵ ساله با شرکت‌های مصرف کننده سرویس‌های جانبی، نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ملاک عمل در صورتحساب‌های فروش شرکت پتروشیمی مبین قرار می‌گیرد. نرخ تسعیر مذکور بر مبنای متوسط نرخ معاملاتی ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما که توسط انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی هر ماهه به شرکت ابلاغ می‌شود لحاظ شده است.

بهای تمام شده:

بهای تمام شده شرکت از سال ۱۳۹۶ تاکنون و دوره ۹ ماهه منتهی به آذر ۹۸ به شرح جدول زیر است:

 

 

مواد مستقیم شامل گاز تحویلی به شرکت‌های پتروشیمی منطقه و همچنین بخار و کندانس برگشتی از شرکت‌های پتروشیمی است. نرخ گاز خوراک و سوخت از جانب شرکت ملی گاز اعمال می‌شود و افزایش و کاهش نرخ تاثیری بر سود شرکت ندارد. سایر مواد شامل کندانس و بخار مستلزم ابلاغ نرخ‌ها براساس فرمول شورای رقابت است.

بخش عمده ای از سربار نیز مربوط به هزینه انرژی و استهلاک است. هزینه انرژی گاز سوختی است که خود شرکت مبین مصرف می‌کند. شرکت در شفاف سازی اعلام کرد تاییدیه نهایی نرخ گاز سوخت ۱,۳۲۰ ریالی بابت مصارف داخلی نیروگاه شرکت اخذ شده است، اما ثبت نرخ مذکور در دفاتر منوط به اعمال در قبوض گاز توسط شرکت گاز استان بوشهر خواهد بود.

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹:

برای پیش بینی سود سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مفروضات زیر را در نظر می‌گیریم:

اتمام معافیت مالیاتی موضوع ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم می‌تواند سبب افزایش چند برابری مالیات شود. قسمتی از مالیات بر اساس مجوز فعالیت در دوره ۹ ماهه شناسایی شده است. البته در حال حاضر مصوبه افزایش معافیت مذکور از ۱۰ سال به ۲۰ سال از طرف دولت به سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده که اجرای آن در دست پیگیری است. به نظر می‌رسد محصولات مندرج در پروانه اولیه مشمول ۲۰ سال معافیت نشود.

با مفروضات بالا صورت سود و زیان شرکت از سال ۱۳۹۵ تاکنون به شرح جدول زیر است: