به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یکشنبه ۲ خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۲۰هزار و ۴۲۰ واحدی(۱.۸۱ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۷۹هزار و ۷۹۷ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۱.۰۱ درصد افت کرد و به ۳۸۸,۲۰۱ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود هزار و ۸۹۵میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فملی» و «وپارسار» داشتند.

در ادامه مسیر نزولی جدید بورس، شاخص کل بورس امروز هم در مدار منفی معاملات قرار دارد. نکته عجیب ریزش اخیر بورس، بی‌واکنشی بازار به اخبار حمایتی است. روز گذشته هم در این خصوص خبری منتشر شد که صندوق تثثبیت و توسعه بازار خریدار اصلی سهام است و ضمن اینکه ۱۰۳۰ میلیارد بانک مرکزی هنوز تمام نشده با تجهیز منابع جدید این صندوق‌ها می‌توانند با قدرت بیشتری حمایت کنند. اما همانطور که پیشتر هم گفته شده بود به نظر می‌رسد این نوع حمایت‌های پولی از بازار سهام راه به جایی نمیبرد و در بهترین حالت شاید بتواند تنها نوسانی کوچک و کوتاه مدت ایجاد کند. علاوه بر این که ممکن است این نوع حمایت‌ها در بلند مدت چندان پایدار نباشد، علت دوم بی‌واکنشی بازار به آن را می‌توان بی‌اعتمادی شدید سهامداران به سیاست‌گذار بورسی دانست. سیاست‌گذاری که هر بار وعده حمایت داده اما در عمل اتفاقی نیافتاده و بورس بعد از چند مثبت به خاطر وعده‌های سیاست‌گذار با شدت بیشتری ریخته است. به نظر می‌رسد تله‌ی بی‌اعتمادی این بار هم عامل اصلی فروش‌های سنگین و بعضا هیجانی بورس‌بازان در نمادهای ارزنده شده است.

شرایط حاکم بر بازار نشان دهنده رکود عمیق بورس است.فلزات، پالایشی‌ها و بانک‌ها صنایعی هستند که اندکی بیشتر از بقیه معامله شدند. در بین نمادها هم پالایشی یکم، شپنا و دارا یکم بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند.

خروج پول حقیقی با وجود این ارزش معاملات اندک به ۶۵۰ میلیارد تومان رسیده است. حقیقی‌های بورس طی روزهای اخیر به شدت در سمت فروش فعال شده‌اند و ارزش خرید حقیقی‌ها به شدت افت کرده است.

کانون صرافان قیمت دلار و یورو را برای بازار امروز دوم خرداد ماه اعلام کرد.بر این اساس دلار در بازار آزاد با قیمت ۲۲۸۵۰ و یورو ۲۷۸۰۰تومان ثابت ماند. صرافی‌ها دلار را با قیمت ۲۲۳۵۰تومان می‌فروشند و نرخ خرید آن از فروشنده ۲۲۰۵۰تومان است. قیمت خرید و فروش یورو هم به ترتیب به ۲۶۸۵۰ و ۲۷۳۰۰تومان رسید. سامانه نیما قیمت فروش دلار را ۲۰۵۸۸ و یورو را ۲۵۰۷۰تومان اعلام کرد.