به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۱۳آذر۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۵ هزار و ۳۳۷ واحدی(۰.۴درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۳۴ هزار و ۷۳۵ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۱.۲۷ درصد افت کرد و به ۳۶۲,۹۰۸ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲,۹۰۹ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «وبملت»، «شبندر» و «شپنا» داشتند.

شاخص کل بورس امروز ابتدا مقداری رشد داشت و سپس نزولی شد. امروز تعداد سهم‌های منفی در آغاز بازار کمی کمتر از ۶۰ درصد بود و در ادامه تعداد آن‌ها افزایش یافت. شاخص کل امروز نهایتا ۵.۳ هزار واحد منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود و سرانجام با منفی ۱.۲۷ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص تمام صنایع به جز ۴ تا منفی بود. محصولات چرمی، استخراج نفت جزکشف و وسایل ارتباطی بدترین افت و فرآورده نفتی، کشی و سرامیک و شیمیایی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه بانکی «وبملت»، «وتجارت»، «وبصادر» و «وپاسار» به ترتیب اولین، دومین، چهارمین و پنجمین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند.  امروز در گروه فرآورده‌های نفتی «شبندر»، «شپنا» به ترتیب اولین و دومین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. نماد «اخابر» نیز از گروه مخابرات سومین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری، خودرو و بانکی‌ها و در بین نمادها بعد از «خبهمن» نمادهای «پترول» و «کمند» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند.

امروز شدت خروج پول تقریبا مشابه روز کاری قبل بود و ۳۸۰ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «بپاس»، «فسبزوار» و «شستا» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «شفا»، «توسن» و «شفن» بود. امروز ۲۸ درصد از نمادها در پایان بازار در صف فروش قرار داشتند.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۶۵۰ تومان رشد داشت و به ۲۷ هزار و ۹۸۰ تومان رسید. یورو نیز ۶۸۰ تومان رشد داشت و ۳۱ هزار و ۶۵۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۶۲۰ و ۲۶,۷۲۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

باقری کنی: طرف مقابل نمی‌تواند پیشنهادهای ایران را رد کند. ایران در صورت پذیرش دو پیشنهاد قبلی که روز قبل به طرف مذاکره کننده ارائه شده است، پیشنهاد سوم را نیز ارائه خواهد داد.

روسیه: درخواست ایرانی‌ها برای دریافت ضمانت کاملاً موجه است.

امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه که در سفر رسمی به ۳ کشور امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی به منطقه سفر کرده است در اظهاراتی مدعی شد احیای برجام بدون مشارکت اسراییل و کشورهای عربی کرانه خلیج فارس شانس موفقیت چندانی ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده به عراق ۱۲۰ روز دیگر برای خرید و واردات برق از ایران معافیت داده است.

آخرین نرخ سود بازار بین بانکی با کاهش ۰.۰۳ درصدی ۲۱.۰۶ درصد اعلام شد.

نرخ گاز خوراک مهر ماه اعلام شد. ۱۹.۸ سنت به ازای هر متر مکعب.

مجید عشقی اظهار کرد: ما در این تردیدی نداریم که باید موضوع بازکردن دامنه نوسان در دستور کار قرار گیرد اما این موضوع باید به شکل تدریجی و در یک زمانبندی خاص انجام شود که قطعا در برنامه‌های ما جا دارد.

سخنگوی شورای نگهبان: طرح ساماندهی صنعت خودرو در جلسه اخیر شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت، شورای نگهبان نسبت به این طرح هیچ ابهام و ایرادی ندارد.