به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ دوشنبه ۲۰ دی۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۴هزار و ۱۸۰ واحدی(۰.۳۱درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۳۲ هزار و ۶۴۰ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۳۱ درصد افت کرد و به ۳۵۲,۱۰۳ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲,۹۵۰ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «پارس»، «فملی» و «خودرو»داشتند

امروز نمادهای ایران خودرو و بانک ملت بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را داشته و نمادهای پتروشیمی پارس، ملی مس، هلدینگ خلیج فارس، صندوق سرمایه‌گذاری بازنشستگی و پالایش نفت اصفهان به ترتیب بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص با ۹۹ واحد کاهش به رقم ۱۸ هزار و ۱۸ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۹۹۲ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس به بیش از ۳۱۷ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از ۳.۵ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۶۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۴۲ هزار میلیارد تومان رسید.

البته لازم به ذکر است که عمده این ارزش مربوط به عملیات بازار باز بوده که بین بانک‌ها، اوراق اسناد خزانه اسلامی به ارزش بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان خریداری شده که ارقام این معاملات در فرابورس درج می‌شود، وگرنه معاملات سهام در فرابورس امروز به بیش از ۱۱۱۰ میلیارد تومان بیشتر نبوده و اوراق مالی اسلامی هم فقط ۹۱۸ میلیارد تومان بوده است. بنابراین عمده ارزش ذکرشده در معاملات فرابورس مربوط به عملیات بازار باز و خرید و فروش در بازار ثانویه بین خود بانک‌ها بوده است.

امروز نمادهای پتروشیمی زاگرس، پلیمر آریا ساسول، صنعتی مینو، هلدینگ گردشگری میراث، نیروی برق دماوند، پتروشیمی تخت جمشید و فولاد هرمزگان بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.