به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۲۶مهر ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۸۵۴واحدی(۰.۰۶درصد) بر روی مقدار ۱،۴۳۶،۹۶۳واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن ۱.۰۹ درصد افت کرد و به ۳۹۳،۹۶۳واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۵۳،۲۸۶میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «شاراک» و «کچاد» داشتند.

بازار امروز در حالی شروع به کار کرد که قیمت های جهانی به خصوص قیمت فلزات هفته خود را مثبت آغاز کردند. اما این شروع مثبت بازارهای جهانی تاثیر چندانی بر عملکرد شاخص نداشت. در شروع بازار عرضه بر تقاضا برتری داشت و این برتری تا انتهای بازار ادامه یافت. در ابتدای معاملات تعداد صفوف خرید ۴۶ عدد و تعداد صفوف فروش ۱۶۲ عدد بود. در انتهای بازار تقریبا این اعداد حفظ شد.

کماکان شاهد خروج پول حقیقی از بازار هستیم. امروز ۶۸۶ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد که اندکی بیشتر از روز قبل از خود است و از طرف دیگر ۷۰ میلیارد تومان نقدینگی به صندوق های درآمد ثابت وارد شد. بیشترین ورود پول به نماد کروی و شاراک با ۳۱ میلیارد تومان بود و بیشترین خروج پول را نماد پارس آریان با ۸۳ میلیارد تومان بود و بد از آن شبندر ۴۸ میلیارد تومان خروج پول داشت.

 سه نماد بیمه در سقف روزانه با افزایش تقاضا شامل البرز با قیمت ۲۵۳ تومان در سقف روزانه حجم معامله ۱۱۸ میلیونی را پشت سر گذاشته است؛ خرید حقیقی ۸۶ درصد و حقوقی ۱۴ درصد بوده است. همچنین ملت پس از جابجایی ۹۱ میلیون سهم با قیمت ۱۲۰.۷ تومان صف خرید بیش از ۶۰ میلیونی تشکیل داد ؛ خرید حقیقی ۶۱ درصد و حقوقی ۳۹ درصد در این نماد رقم خورد. درآخر نماد پارسیان نزدیک به سقف روزانه به قیمت ۱۰۸۹ تومان رسیده و دادوستد ۳ میلیون سهم را نشان می‌دهد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ وزیر اقتصاد در جلسه معارفه رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تأکید بر تولید محتوا در اتاق های فکر، خواستار ترویج فرهنگ سهام داری و ارتقای آموزش مردم درباره بازار سرمایه شد.

  • شبکه الجزیره به نقل از سخنگوی گمرک ایران از آغاز و سرگیری صادرات ایران به عربستان پس از وقفه ای چند ساله خبر داد.

  • امیرعباس حسینی، مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر با اشاره اینکه این نیروگاه یکی از بهترین‌‏‌ نیروگاه‌‏‌ها به لحاظ فنی بوده و بابت آن ۵‌میلیون یورو هزینه شده است، گفت: اگر شرایط اقتصادی پروژه‌‏‌های خورشیدی مطلوب شود، آمادگی سرمایه‌گذاری برای احداث ٨٠٠ مگاوات نیروگاه خورشیدی برای چهار سال آینده وجود دارد.

  • آمریکا اعلام کرده قصد دارد تمامی محدودیت‌های سفر برای گردشگران و اتباع خارجی را برای افرادی که به طور کامل واکسینه شدند در هفته‌های آینده لغو کند. همین امر موجب شده تقاضا برای سوخت هواپیما‌ در جهان افزایش یابد. تحلیلگران می‌گویند تغییر سوخت تولیدکنندگان برق در جهان از گاز طبیعی و زغال سنگ به نفت به تنهایی می‌تواند تقاضا برای نفت خام را تا ۴۵۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

  • منابع رسمی چین اعلام کردند تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته ۹.۸ درصد افزایش داشته و به ۱۲ هزار و ۷۹۰ میلیارد دلار رسیده است. منابع رسمی در چین می‌گویند رشد اقتصادی در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی یکی از دلایل اصلی تاب آوری دولت در مقابل بارندگی‌های شدید و تغییرات ناگهانی آب و هوا و پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی همه گیری کرونا در این کشور بوده است. منابع رسمی چین اعلام کردند تولید صنعتی در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به میزان ۱۱.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و نسبت به متوسط دو سال گذشته حدود ۶.۴ درصد افزایش داشته است.

  • عضو هیات‌ مدیره انجمن کارفرمایان صنعت سیمان معتقد است در بورس سیمان نرخ پایه را بر اساس قیمت‌های دستوری مشخص کرده‌اند که نفس این کار اصولا با بازار بورس کالا که قیمت‌ها باید در فضای آزاد قیمت‌گذاری شود، منافات دارد. نکته مهم دیگری که باعث شده تا قیمت سیمان همچنان در حدود قیمت‌های دستوری بماند و بالاتر نرود، این است که متاسفانه فشار برای عرضه بالاتر از تقاضا وجود دارد.

  • در جلسه روز گذشته کمیسیون صنایع مجلس با وزیر صمت برای بررسی ماده ۴ مبنی بر واردات خودرو، آقای وزیر گفتند که با آزادسازی واردات خودرو موافق هستند اما نیاز به فرصتی دارند که بتوانند زیرساخت‌های لازم را ایجاد کنند. همچنین اعضای کمیسیون مصر هستند که این طرح برای تنظیم بازار است و عملا آزادسازی واردات خودرو نیست بلکه برای رفع بخشی که کمبود داریم، ممکن است ۵۰ تا ۷۰ هزار دستگاه باشد، تا بازار تنظیم شود.