به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ دوشنبه ۱۵شهریور۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۱,۳۱۳ واحدی(۰.۰۹ درصد) بر روی مقدار ۱,۵۳۸,۵۰۶ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۵۵ درصد رشد کرد و به ۴۶۹,۶۱۴ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۱۰,۶۵۱ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «کگل»، «شبندر» و «فولاد» داشتند.

شاخص کل بورس امروز ابتدا صعودی بود و سپس دچار کاهش شد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار بیشتر بود اما در ادامه تعداد آن‌ها کاهش یافت. شاخص کل امروز نهایتا ۱.۳ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. این شاخص نهایتا با مثبت ۰.۵۵ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بیشتر صنایع مثبت و مابقی منفی بودند. ذغال سنگ، محصولات چرمی و منسوجات بدترین افت و خرده فروشی، زراعت و وسایل ارتباطی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه استخراج کانه های فلزی «کگل» و «ومعادن» اولین تاثیر مثبت و سومین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین در گروه فرآورده های نفتی نمادهای‌ «شبندر» و «شپنا» دومین و سومین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. نماد ‌«فولاد» نیز از گروه فلزات اساسی اولین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. نمادهای «وغدیر» و «شستا» از گروه چند رشته ای صنعتی به ترتیب دومین و چهارمین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. بیشترین حجم معاملات امروز بعد از «دی» نمادهای «شبندر» و «خساپا» بود.

امروز بازار شاهد ورود ۳۳ میلیارد تومان از طرف حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «فولاد»، «نوری» و «وپاسار» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «شبندر»، «آریان» و «شاوان» بود.

امروز بیشتر از ۵۵ درصد از سهم‌ها با افزایش و دیگر سهم‌ها با کاهش معاملات خود را آغاز کردند. در ادامه اما تعداد سهم‌های منفی افزایش یافت اما نماگر کل بازار سبزپوش به خط پایان رسید. امروز حدود ۱۲ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

 امروز قیمت دلار نسبت به دیروز کاهش اندکی داشت و به ۲۷ هزار تومان رسید. یورو نیز کاهش بود و ۳۱ هزار و ۵۸۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۲,۹۸۰ و ۲۷,۳۱۰ تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه: اصل گفتگوهای وین انجام خواهد شد و ایران در آن حاضر می‌شود. این گفتگوها باید تامین کننده منافع عالی مردم ایران باشد و با این هدف حتی یک ساعت هم تاخیر نخواهیم کرد.

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به مکالمه تلفنی رئیس‌جمهور ایران و فرانسه: باید در ذهن داشته باشیم که هدف از مذاکرات وین، احیای توافق برجام است که این خود شامل لغو تحریم‌ها و اجرای تمام مفاد این توافق است، هیچ کدام از افراد حاضر در این مذاکره چنین هدفی را زیر سوال نمی‌برد.

کره جنوبی اقداماتی را انجام داده و مشغول رایزنی با مقامات کشور آمریکا است تا با لغو برخی از تحریم ها بطور استثنا زمینه آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی فراهم شود و این پول‌ها به ایران بازگردد.

وزیر اقتصاد: اطلاعات تمام شرکتهای دولتی را شفاف میکنیم.

محمدرضا پورابراهیمی؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: رئیس جمهور با اختصاص سهام برای جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال و ارجاع موضوع به سازمان برنامه و بودجه موافقت اولیه داشته است./ باشگاه خبرنگاران

رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کل محصول سیمان برای عرضه صحیح و جلوگیری از افزایش کاذب قیمت باید به بورس بیاید، مصالح فروشان بزرگ نیز باید در بورس خرید کنند و در سامانه افق، فاکتور بزنند.

شرکتهای تولیدکننده تایر مجاز هستند بخشی از محصولات تولیدی خود شامل ۳۰ درصد از گروه تایرهای کشاورزی و راهسازی و صنعتی و ۱۰درصد از گروه تایرهای رادیال سواری را صادر کنند.

صندوق‌های «وقف» در بورس راه‌اندازی می‌شود.

وزیر نفت: با روند کنونی مصرف گاز طبیعی در کشور، پیش‌بینی می‌کنیم که حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری گاز در فصل سرما داشته باشیم.

ابلاغیه به تمامی شرکتهای پذیرفته شده در بورس تهران: افشای فهرست زمین و ساختمان همراه با گزارش سالانه فعالیت هیات مدیره جهت برگزاری مجمع و تصویب صورتهای مالی!