معرفی شرکت:

شرکت شرکت کشت و دام قیام اصفهان (سهامی عام ) در تاریخ ۱۳۷۲/۱۱/۱۸  به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شده و طی شماره ۱۰۳۴۵ مورخ ۱۸/۱۱/۱۳۷۲ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی اصفهان به ثبت رسید و از تاریخ ۱۳۷۳/۰۱/۰۱ شروع به بهره برداری نموده است. شرکت در تاریخ ۱۳۸۰/۲۳/۰۵ به موجب صور تجلسه مجمع عمومی فوق العاده به شرکت سهامی عام تبدیل شده است. در حال حاضر شرکت کشت و دام قیام اصفهان جزء شرکت های فرعی شرکت گسترش کشاورزی و دامپروی فردوس پارس است و واحد تجاری نهایی گروه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می باشد. نشانی مرکز اصلی شرکت جاده اصفهان – تهران روبروی پلیس راه کیلومتر ۹ جاده دهق علویجه می باشد.

موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق اساسنامه ، مصوب مجمع عمومی عادی فوق العاده مورخ ۲۱/۰۴/۱۳۹۶  عبارت است از :

« انجام کلیه امور مربوط به کشاورزی، زراعت، دامداری، باغداری، پرورش طیور، زنبور عسل، ماهی و هر گونه حیوان دیگر به منظور استفاده از پشم، کرک، گوشت، پوست، شیر و سایر فرآورده های پروتئینی و سایر مواد اولیه صنایع کشت و صنعت وابسته به کشاورزی و دامداری و واردات هر نوع دام و مواد اولیه و ماشین آلات می باشد. »

شرکت کشت و دام قیام اصفهان بر اساس پروانه فعالیت شماره ۱۳۷۰۸۳۶۲۸ مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ واحد قیام و پروانه فعالیت شماره ۱۱۲۰۲۲۸۰۴ مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ واحد ایوان صادره توسط سازمان جهاد کشاورزی دارای واحدهای تولیدی ذیل می باشد :

الف – واحد پرورش و تولید گاوهای شیری با ظرفیت ۵۷۰۰ راس دام مولد و ۱۱۴۰۰ راس کل دام طبق پروانه بهره برداری که در حال حاضر دارای تعداد ۱۱۲۶۳ راس دام می باشد. واحد های موصوف در زمینی به مساحت ۵۴ هکتار( واحد قیام) واقع شده است که دارای سند مجزا بنام شرکت و ۱۰ هکتار واحد ایوان اجاره از سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور است.

ب- واحد زراعت به مساحت ۴۹۷ هکتار بوده که کل اراضی مزبور دارای سند و بنام شرکت است. زمین های زراعی شرکت شامل اراضی قلعه خواجه بوده که با توجه به منابع آبی موجود ۱۰۰ هکتار قابل کشت بوده و دارای آبیاری تحت فشار است.

 

ترکیب سهامداران:

آخرین ترکیب سهامداران در تاریخ ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ به شرح جدول زیر است:

 


مقایسه شرکت در صنعت:

بازار اصلی محصولات شرکت بازار داخلی بوده و میزان و سهم ظرفیت تولید شرکت در ایران و جهان، برای محصولات اصلی شرکت به شرح جدول زیر است.

 

 

کارشناسان متوسط مصرف سرانه شیر را در جهان ۱۹۰ کیلوگرم و برای مردم کشورهای اروپایی به ازای هر نفر در سال ۳۰۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم برآورد کرده اند، سرانه مصرف شیر در ایران اکنون سالانه حدود ۹۰ کیلوگرم است. البته مصرف شیر در برخی از استان ها به ویژه چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی و شرقی از متوسط کشور بیشتر است. میزان مصرف هر فرد بالغ از سوی سازمان های ملی و بین المللی، روزانه نیم لیتر شیر مایع، ۲۵ تا ۳۵ گرم پنیر و ۲۰۰ گرم ماست توصیه شده است. مصرف سرانه شیر و فرآورده های آن در کشورهای اروپای غربی ۳۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم در سال در نوسان است. در کشور فرانسه که متعادل ترین برنامه غذایی را در ارتباط با بیماری های قلبی و مغزی و طول عمر داراست، مصرف سرانه حدود ۴۰۰ کیلوگرم در سال است. بر اساس برنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نظر بود مصرف سرانه شیر تا پایان برنامه چهارم به ۱۶۰ کیلو گرم برسد، با توجه به پیامدهای عدم استفاده از فرآورده های لبنی در سلامت افراد، سرانه پایین مصرف شیر و فرآورده های لبنی در کشور ایران باعث شده در حوزه سلامت هزینه بالایی جهت رفع پوکی استخوان بپردازد. در حالی که پوکی استخوان در دنیا بالای سن ۷۵ سال اتفاق می افتد این رقم در کشور ایران به زیر ۵۰ سال رسیده یعنی بیش از ۲۵ سال پایین تر از کل دنیا که این مسئله باعث نگرانی است.

 

تولید و فروش محصولات شرکت:

مقدار فروش از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است:

 

 

متوسط نرخ فروش از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است:

 

 

نرخ فروش شیر خام براساس نرخ اعلام شده از وزارت صمت پایه ۳.۲ درصد چربی ۲۳،۹۰۰ ریال و به ازای هر یک دهم درصد چربی بیشتر مبلغ ۳۶۰ ریال به قیمت پایه اضافه می گردد.

فروش گوساله نر بر اساس نرخ پایه کارشناسی از طریق مزایده و سایر تولیدات کشاورزی بر اساس نرخ خرید تضمینی دولت یا بازار به فروش میرسد.

بهای تمام شده:

بهای تمام شده شرکت از سال ۱۳۹۶ تاکنون و دوره ۹ ماهه منتهی به آذر ۹۸ به شرح جدول زیر است:

 

 

با توجه به متغیر بودن نرخ نهاده های دامی و مواد اولیه نمیتوان نرخ ثابتی برای خرید نهاده های دامی پیش بینی نمود و تابع شرایط بازار می باشد. ذرت، جو و اسپرم مصرفی توسط واردات تامین میگردد.

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹:

برای پیش بینی سود سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مفروضات زیر را در نظر می‌گیریم:

 

 

افزایش نرخ فروش شیر فقط با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و توافق نماینده دامداران امکان پذیر می باشد. فرض کرده ایم که این افزایش نرخ در سال ۱۳۹۹ در حدود ۳۰ درصد باشد.

با مفروضات بالا صورت سود و زیان شرکت از سال ۱۳۹۵ تاکنون به شرح جدول زیر است: