شرکت پالایش نفت لاوان در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۷۷ تاسیس شده و در اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. در سال ۱۳۸۵ مرکز اصلی شرکت از تهران به شیراز منتقل شده و محل فعالیت شرکت جزیره لاوان است.

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها، ساختن فرآورده‌های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، سوخت هواپیما و سایر مشتقات و فرآورده‌های جنبی است.

در حال حاضر حدود ۳ درصد از حجم کل پالایش نفت خام و میعانات گازی داخل کشور و به تبع آن تولید فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور در پالایشگاه لاوان تولید می‌شود. هم اکنون ۱,۸۹۴ هزار بشکه نفت خام در پالایشگاه‌های کشور تصفیه و روزانه حدود ۲۶۰ میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی تولید می‌شود.

ترکیب سهامداران:

آخرین ترکیب صاحبان سهام این شرکت چنین است:

اعضای هیات مدیره

تولید و فروش محصولات شرکت:

نمودار مقایسه‌ای ظرفیت پالایش نفت خام شرکت‌های پالایشی به شرح زیر است: (هزار بشکه در روز)

طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی پالایشگاه:

این طرح از سال ۱۳۸۶ شروع شده و پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۱۳۹۸ به بهره برداری برسد. مهم‌ترین اهداف این طرح عبارتند از افزایش ظرفیت پالایش نفت خام از ۳۰ هزار بشکه به ۵۶ هزار بشکه در روز با استفاده از میعانات گازی پارس جنوبی و کاهش میزان تولید فرآورده‎های سنگین مانند نفت کوره و افزایش میزان تولید فرآورده‎های سبک و با ارزش افزوده بالاتر با تغییر ترکیب مصرف خوراک ( استفاده بیشتر از میعانات گازی به جای نفت خام).

پس از اجرای این طرح تولید فرآورده‌های نفتی سبک و با ارزش افزوده بالاتر تولید شده و کلیه فرآورده‌ها مطابق با استانداردهای روز جهانی (یورو ۴ ) و قابل صادرات به خارج از کشور خواهد بود. همچنین کلیه فرآورده‌های تولیدی مطابق با استانداردهای روز جهانی (یورو ۴ ) خواهد بود. میزان گوگرد موجود در نفت گاز از ۱۰ هزار PPM به کمتر از ۵۰ PPM خواهد رسید.

در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ فازهای عملیاتی شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس راه اندازی شده و به بهره برداری رسیده است. ورود این شرکت به بازار می‌تواند موجب رقابت در بازار و اشباع بازار داخلی شود.

بهای تمام شده:

مواد اولیه مورد مصرف شرکت نفت خام و میعانات گازی است. در سال مالی ۱۳۹۷  حدود ۵۵ درصد مبلغ مواد اولیه نفت خام و ۴۵ درصد میعانات گازی بوده است. حدود ۹۷ درصد بهای تمام شده نیز مواد مستقیم است. خرید خوراک و تحویل فرآورده به نرخ فوب خلیج فارس پس از اعمال تخفیف‌های قانونی انجام می‌شود. بر اساس مصوبه مورخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۷ هیات وزیران، نرخ تسعیر ارز در محاسبه خوراک پالایشگاه‌ها (نفت و میعانات گازی) و فرآورده‌های تحویلی به شرکت ملی پالایش و پخش و فرآورده‌های ویژه با نرخ ارز در سامانه نیما محاسبه می‌شود.

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال‌ ۱۳۹۸ :

برای پیش بینی سود سال ۱۳۹۸ شرکت مفروضات زیر را در نظر می‌گیریم:

  • مقدار تولید و مقدار فروش را معادل ۳,۱۶۷,۶۱۴ متر مکعب در نظر می‌گیریم. کرک اسپرد سال ۱۳۹۷ شرکت را با نفت ۶۵ دلار و دلار ۶۱,۲۹۹ ریال محاسبه کرده و برای سال جاری نرخ نفت تحویلی به پالایشگاه و نرخ دلار را به ترتیب ۶۰ و ۱۱۰ هزار ریال در نظر گرفته شده است.
  • مقدار مصرف نفت و میعانات گازی را نسبت به تولید لحاظ کرده و نرخ خرید هر بشکه نفت خام طبق فرض بالا در پیش بینی شده است.
  • هزینه‌های مالی با توجه به تحلیل ترازنامه پیش بینی شده است.
  • نرخ موثر مالیات برابر با سال قبل در نظر گرفته شده است.

با لحاظ کردن مفروضات بالا صورت سود و زیان شرکت از سال ۱۳۹۳ تاکنون و پیش بینی سود هر سهم سال ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است: