شرکت پالایش نفت تبریز در سال ۱۳۷۷ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید. شرکت در سال ۱۳۸۷ به سهامی عام تبدیل و در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. مرکز اصلی شرکت در سال ۱۳۹۰ از تهران به تبریز انتقال یافت و این شرکت در حال حاضر جزو واحدهای تجاری فرعی شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان است. کارخانه نیز در تبریز واقع شده است. شرکت در حال حاضر حدود ۶.۵ درصد از فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.

ترکیب سهامداران:

آخرین ترکیب صاحبان سهام این شرکت چنین است:

اعضای هیات مدیره

تولید و فروش محصولات شرکت:

نمودار مقایسه‌ای ظرفیت پالایش نفت خام شرکت‌های پالایشی به شرح زیر است: (بشکه در روز)

شرکت پالایش نفت تبریز با ظرفیت پالایش روزانه ۱۱۰ هزار بشکه و با احتساب پالایشگاه ستاره خلیج فارس که عمده خوراک آن میعانات گازی است، در جایگاه هفتم قرار دارد.

تولیدات شرکت سه دسته است: دسته اول فرآورده‌های اصلی شامل گاز مایع، نفت سفید، نفت کوره، نفت گاز، بنزین و ATK که جهت توطیع به شرکت ملی پالایش و پخش ارائه می‌شود، و دسته دوم فرآورده‌های فرعی است که شامل وکیوم باتوم، قیر، آیزوریسایکل، گوگرد، حلال‌ها، سلاپی وکس، آیزوفید، لوبکات و ریفرمیت است که در بورس کالا عرضه می‌شوند، و دسته سوم فرآورده ویژه خوراک پتروشیمی است که شامل نفتا، گاز اتان، بوتان و بنزن است که به واحدهای پتروشیمی تبریز ارائه می‌شود.

در اواخر سال ۱۳۹۷ با بهره برداری از واحدی که به منظور ایزامریزاسیون نفتا در نظر گرفته شده، امکات تولید کل بنزیر شرکت با استاندارد یورور ۴ فراهم شد. (فبل از بهره برداری تنها ۳۰ درصد بنزین شرکت استاندارد یورو ۴ داشت) همچنین امید است در نیمه سال ۱۳۹۹ پروژه بازیافت گازهای انتهایی واحد گوگرد سازی با ظرفیت ۱۱۰ تن در روز با هدف استحصال گوگرد بیشتر و کاهش آلایندگی محیط زیست به بهره برداری برسد.

شرکت در دوره سه ماهه ۱۳۹۸ تعمیرات اساسی داشته که به همین دلیل میزان تولید شرکت کاهش داشته است.

در دوره ۳ ماهه اول سال ۹۸ نرخ دلار به صورت میانگین ۹۳,۲۲۶ ریال و نرخ نفت خام به صورت میانگین ۶۳.۱۲ دلار بوده است.

بهای تمام شده:

مواد اولیه مورد مصرف شرکت نفت خام است که در سال مالی ۱۳۹۷ حدود ۹۹ درصد مبلغ مواد اولیه نفت خام بوده است. حدود ۹۸ درصد بهای تمام شده نیز مواد مستقیم است. خرید خوراک و تحویل فرآورده به نرخ فوب خلیج فارس پس از اعمال تخفیف‌های قانونی انجام می‌شود. بر اساس مصوبه مورخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۷ هیات وزیران، نرخ تسعیر ارز در محاسبه خوراک پالایشگاه‌ها (نفت و میعانات گازی) و فرآورده‌های تحویلی به شرکت ملی پالایش و پخش و فرآورده‌های ویژه با نرخ ارز در سامانه نیما محاسبه می‌شود.

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال‌ ۱۳۹۸ :

برای پیش بینی سود سال ۱۳۹۸ شرکت مفروضات زیر را در نظر می‌گیریم:

  • مقدار مقدار فروش را معادل ۵,۰۷۹,۴۷۳ متر مکعب (معادل پیش بینی شرکت) در نظر می‌گیریم. کرک اسپرد سال ۱۳۹۷ شرکت را با نفت ۶۵ دلار و دلار ۶۱,۲۹۹ ریال محاسبه کرده و برای سال جاری نرخ نفت تحویلی به پالایشگاه و نرخ دلار را به ترتیب ۶۰ و ۱۱۰ هزار ریال در نظر گرفته شده است.
  • مقدار مصرف نفت و میعانات گازی را نسبت به تولید لحاظ کرده و نرخ خرید هر بشکه نفت خام طبق فرض بالا در پیش بینی شده است.
  • هزینه‌های مالی با توجه به تحلیل ترازنامه پیش بینی شده است.
  • نرخ موثر مالیات برابر با سال قبل در نظر گرفته شده است.

با لحاظ کردن مفروضات بالا صورت سود و زیان شرکت از سال ۱۳۹۳ تاکنون و پیش بینی سود هر سهم سال ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است: