• معرفی شرکت

شرکت در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۴۳ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. بهره برداری از کارخانه در ۲۷ اسفند ۱۳۴۴ با مزوز از وزارت صنایع و معادن آغاز گردیده است .شرکت در سال ۱۳۵۴ به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۰۳/۰۹/۱۳۵۵ در بورس اوراق بهادار تهران در گروه لاستیک و پلاستیک با نماد پتایر پذیرفته شده است. شرکت تولیدی ایران تایر تولید کننده انواع لاستیک خودرو و تایرهای وانتی، باری، اتوبوسی، کشاورزی و تایرهای راه سازی می باشد. انواع تایر خودرو تولیدی شـرکت ایران تایر شامل سایزهای مختلف تایر بایاس و تایر رادیال نخی است که همگی با نام تجاری ایران تایر عرضه می شوند. شرکت ایران تایر با ظرفیت سالانه ۴۰۰۰ تن تایر خودرو فعالیت خود را آغاز کرد و پس از اجرای دو طرح توسعه، ظرفیت تولیدی خود را به ۲۶۰۰۰ تن تایر خودرو در سال افزایش داد.
با در نظر گرفتن نیاز روز افزون به تایر رادیال (تایر های خودرو رادیال بلت سیمی) و کاهش تقاضا برای تایرهای بایاس، این شرکت با هدف حضور مؤثر در بازار و حفظ و افزایش سهم بازار، اقدام به اجرای مرحله اول طرح و توسعه تولید تایرهای خودرو بلت سیمی با ظرفیت ۴۰۰۰ تن نمود که در آخر سال ۸۹ به بهره برداری  رسید.
هم اکنون ۵.۱۴درصد از سهم بازار لاستیک خودرو را در اختیار دارد. که از این مقدار حدود  ۱۷%  فروش شرکت به صورت تایرهای   O.E  به خودروسازان، ۱۳% به سازمان‌ها و ارگان‌ها و ۷۰% آن به بازار عرضه می شود.
شرکت ایران تایر به منظور تولید محصولات کیفی و حضور مؤثر در بازار، شرکت ماتادور را با توجه به شهرت و اعتبار جهانی بعنوان شرکت ارائه دهنده دانش فنی انتخاب نمود این شرکت همچنین دستگاههای خطوط تولید لاستیک خودرو و مابقی ماشین آلات را از بهترین سازندگان کشورهای فرانسه، هلند، آلمان و اسلواکی انتخاب نموده است تا سهمی هر چند اندک در تولید و خودکفایی میهن عزیز ایران داشته باشد.

به طور کلی محصولات شرکت به دو دسته رادیال سیمی و بایاس تقسیم میشوند که بطور خلاصه به شرح جدول ذیل می‌باشند:

 • ترکیب سهامداران

آخرین ترکیب صاحبان سهام به شرح جدول زیر است:

 • مقایسه شرکت در صنعت

صنعت تایر یک صنعت واسط بین صنایع پتروشیمی و خودرو می­باشد. وجود دو صنعت مذکور به­صورت نسبتا فعال در کشور، توجیه مناسبی برای فعالیت شرکت­های لاستیک­سازی است. وجود بازارهای مناسب از قبیل کشورهای تازه استقلال یافته، کشورهای همسایه و کشورهای آفریقایی، از دیگر دلایل اهمیت استراتژیک این صنعت می­باشد. این صنعت جزو صنایع بزرگ طبقه­بندی می­شود و سرمایه­گذاری بالایی نیاز دارد.

صنعت تایر از جمله صنایع مهم در زنجیره ارزش صنعت خودرو و صنعت حمل و نقل است و از آن جائیکه بیش از۶۰ درصد مواد اولیه مورد مصرف در این صنعت را مشتقات نفتی تشکیل می دهد، برخورداری از منابع نفتی در کشور، ایران را به یکی از مستعدترین کشورها در صنعت تایر تبدیل کرده است.

با این وجود در حالی که بسیاری از زیر ساخت ها برای توسعه این صنعت مهم در کشور وجود دارد اما تا کنون با وجود اینکه ۸ شرکت مطرح در صنعت تولید تایر و تیوب با اشتغال مستقیم قریب به ۱۵ هزار نفر در کشور مشغول به فعالیت هستند اما تنها ۲۴۰ هزار تن از ۳۵۰ هزار تن نیاز واقعی کشور را در این حوزه تأمین میکنند در حالی که ظرفیت تولید در کارخانه های تولیدی حدود ۳۲۰ هزار تن می باشد.

 

 • اجزای تشکیل دهنده تایر
  ۱- کائوچو (طبیعی و مصنوعی) ۲- دوده ۳- نخ ۴- سیم ۵- سایر عوامل شیمیایی.
 • کائوچو (لاستیک) طبیعی:

لاستیک طبیعی یا کائوچو دارای منشا گیاهی است. گیاهان بی­شماری از جمله قاصدک، گوایل، گل روبینه، توت آمریکایی و دیگر درختان دارای صمغ به­عنوان منبع این نوع لاستیک شناخته شده­اند. هرچند هیچ یک از این گونه­ها در این زمینه به­اندازه درخت شیرابه ساز هوآ برزیلینسیس، درخت ساپودیلا و درخت بالاتا کاربرد نداشته­اند.

صمغ این نوع لاستیک به­طور عمده در کشتزارهای کشورهای آسیای شرقی از جمله مالزی و اندونزی و کشورهای آمریکای جنوبی کشت می­شود. حدود ۷ سال زمان لازم است تا این نوع درختان به سن باروری برسند. میزان باردهی این درختان بیش از ۳.۸۸۸ کیلوگرم صمغ در هر هکتار در سال می­باشد.

 • کائوچو (لاستیک) مصنوعی:

لاستیک­های مصنوعی از ترکیب مواد شیمیایی ساخته می­شوند .در حقیقت ساختار مولکولی این نوع لاستیک از یک زنجیره پلیمری تشکیل شده است. پلیمرها دارای مولکول­های عظیمی هستند که در آن­ها واحدهای تکرارشونده­ی دارای عنصر کربن به­یکدیگر متصل شده­اند.

 

 • انواع تایر:
 1. تایرها از لحاظ ساختار اساسا به دو نوع اصلی تقسیم می­شوند:

 

 • تایرهای بایاس : در تایرهای بایاس لایه­های لاستیک به صورت متقاطع با زوایای ۳۰ و ۴۰ درجه نسبت به محور لاستیک بر روی هم قرار داده می­شوند. جنس نخ لایه­ها از نایلون است و در بدنه تایر به­جز در ناحیه طوقه­ها از سیم فولادی استفاده نمی­شود. (در حال حاضر در تایر خودروهای باری، سنگین و تراکتور مورد استفاده قرار می­گیرد.)

  چیدمان لایه‌های لاستیک بایاس

  • تایرهای رادیال : در تایر رادیال امتداد نخ­های لایه با خط مرکزی تایر زاویه­ای در حدود ۹۰ درجه

  می سازد و به­ عبارت دیگر امتداد نخ­ها در جهت شعاعی قرار گرفته است. جنس نخ لایه ­ها عموما از ریون یا پلی استر است در تایرهای رادیال به­منظور ایجاد پایداری حرکتی از لایه­ هایی به عرض عاج و زاویه مورب نسبت به خط مرکزی تایر با نام کمربند یا بلت استفاده می­شود. الیاف مصرفی در کمربند از جنس نخ یا سیم فولادی است.

  چیدمان لایه های لاستیک رادیال

  در صورتی که کمربند نخی باشد تایر را رادیال نخی و در صورتی که سیمی باشد تایر را رادیال سیمی (استیل بلت) می نامند .

  تایر های رادیال به دلیل مزایای ویژه ای که نسبت به تایر های بایاس دارند در سال های اخیر به تدریج جایگزین نوع بایاس شده اند، که برخی از این ویژگی ها عبارت است از:

  • مصرف سوخت کم: لایه های تشکیل دهنده لاستیک رادیال هم راستا با محور لاستیک چیده می شوند.

  این چیدمان، از پیچ و تاب خوردن لاستیک جلوگیری کرده و باعث ایجاد سطح تماس بزرگ تری از ناحیه آجدار با سطح جاده می شود.  در نتیجه حرکت لاستیک با تولید حرارت کم تری همراه بوده و مصرف سوخت خودرو را نیز کاهش می دهد .

  • پایداری حرکتی خوب
  • رانندگی راحت
  • دوام و طول عمر زیاد (۴۰ تا ۶۰ درصد بیشتر از لاستیک های بایاس)
  • شتاب گیری و ترمز گیری سریع و مطمئن
  • فرمان پذیری مناسب
  • مقاومت در مقابل پنچری

   

  1. همچنین از منظر دیگر می توان تایرها را از لحاظ استفاده یا عدم استفاده از تیوب به دو دسته تایرهای تیوب دار وتایرهای بدون تیوب یا تیوبلس تقسیم نمود.

   

  تایرهای بدون تیوب یا تیوبلس به سبب بهره مندی از خصوصیات کیفی ویژه ای از جمله ایمنی بالا، راحتی در کار و عملکرد خوب در میان انواع تایر جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده اند. این تایرها ازلحاظ ساختمان شبیه به تایر معمولی می باشند. با این تفاوت که جدار داخلی آنها به وسیله لایه نازکی از بوتیل به طورکامل عایق بندی شده است .این لایه، همان لایه نازکی است که در جدار داخلی تیو ب های معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. این لایه مانع از نشتی هوا شده و بنابراین تایر و لبه چرخ تشکیل یک مخزن هوا را  می دهند که مانند تیوب معمولی قابلیت نگهداری هوا را داراست. لذا در این نوع تایر نیازی به تیوب و روبان لاستیکی دور چرخ نیست.

  • برآورد کارشناسی سودآوری شرکت
   • مفروضات سال‌ ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹:
  • مقدار تولید و مقدار فروش بر اساس ۹ماهه گرفته شده است.
  • نرخ مواد اولیه کائوچو طبیعی و مصنوعی، طبق نرخ جهانی که به ترتیب ۱،۴۹۲ و ۱،۴۲۹ دلار می‌باشد، پیش بینی شده است.
  • نرخ فروش را با توجه به اینکه کائوچو طبیعی را آزاد دریافت می‌کند برای سال ۹۹، ۵۶درصد در نظر گرفتیم.
  • هزینه‌های مالی شرکت بر اساس ۹ماهه در نظر گرفته شده است.
  • دلار سال ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۱۲۰،۰۰۰ و ۱۴۰،۰۰۰ دلار برآورد شده است.

   

   

  • تولید و فروش

  میزان تولید شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

  میزان فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

  نرخ فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

  مبلغ فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

 • مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی شرکت کائوچو طبیعی، کائوچو مصنوعی، نخ نایلون، دوده و … است. مقدار مصرف مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

نرخ خرید مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

مبلغ مصرف مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

 • بهای تمام شده

بر این اساس بهای تمام شده بصورت جدول زیر پیش بینی شده است:

 • صورت سود و زیان

با لحاظ کردن مفروضات بالا صورت سود و زیان کارشناسی شرکت برای سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به شرح زیر است: