• معرفی شرکت

شرکت کویر تایر در تاریخ ۲۲ اسفند ماه ۱۳۶۶ با نام لاستیک سازی بیرجند با شخصیت حقوقی سهامی خاص تاسیس شده و متعاقبا نام شرکت بر اساس تصمیم مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۰۵/۰۶/۱۳۶۷ به کویر تایر تغییر یافته و شخصیت حقوقی شرکت نیز در تاریخ ۲۵/۰۱/۱۳۸۳ به سهامی عام تبدیل شده است. در حال حاضر شرکت کویر تایر جز شرکت‌های فرعی گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید می‌باشد. شرکت در تاریخ ۱۸/۰۵/۱۳۸۸ به عضویت فرابورس درآمده و در تاریخ ۰۶/۰۷/۱۳۸۸ اولین معامله سهام کویر تایر در فرابورس انجام گردیده است. در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۳ به عضویت تابلوی اصلی بورس درآمده و اولین معلمله سهام شرکت در این تاریخ انجام گرفته است. شرکت کویرتایر بزرگ ترین واحد صنعتی استان خراسان جنوبی است که در حال حاضر بیش از ۲۷درصد از تایر سواری تولیدی کشور به لحاظ وزنی و بیش از ۲۶درصد از تایر سواری تولیدی کشور به لحاظ تعدادی در این کارخانه تولید می‌گردد. همچنین این شرکت ۴۰ الی ۴۵ درصد از سهم تایر موردنیاز خودروسازان کشور را تامین می‌نماید. کویر تایر برای اولین بار در کشور موفق به ساخت دستگاه استیل لاستیک برای تولید بلت و همچنین پرس‌های پخت تایر شده است که این دست آورد نه تنها تامین کننده نیازهای این شرکت است، بلکه می‌تواند نیاز سایر تولیدکنندگان کشور را نیز تامین نماید. دانش فنی تایرهای رادیال استیل بلت کویرتایر از شرکت ماتادور، که یکی از شرکت‌های معتبر اروپا می‌باشد، اخذ شده است. شرکت کویر تایر اولین شرکت تایرساز ایرانی است که اقدام به انعقاد قرارداد خرید و انتقال دانش فنی و تولید تایرهای رادیال استیل بلت نموده است. در حال حاضر به موجب پروانه بهره‌برداری شماره ۱۶۱۱۴/۱/۱۳۱ مورخ ۱۰/۰۷/۱۳۹۵ که توسط وزارت صنایع صادر شده، ظرفیت سالیانه تولید شرکت به ۲۶،۱۱۴ تن انواع لاستیک و ۵۲۵ تن حلقه‌های دور لاستیک (تایر) است. محصولات شرکت عبارتند از سایزهای مختلف تایرهای رادیال استیل بلت، سایزهای مختلف تایرهای سواری، وانتی، باری و اتوبوسی بایاس و هم چنین انواع فلپ که همگی با نام تجاری «کویرتایر» عرضه می شوند.

 • ترکیب سهامداران

آخرین ترکیب صاحبان سهام به شرح جدول زیر است:

 • مقایسه شرکت در صنعت

صنعت تایر یک صنعت واسط بین صنایع پتروشیمی و خودرو می­ باشد. وجود دو صنعت مذکور به­ صورت نسبتا فعال در کشور، توجیه مناسبی برای فعالیت شرکت­ های لاستیک­ سازی است. وجود بازارهای مناسب از قبیل کشورهای تازه استقلال یافته، کشورهای همسایه و کشورهای آفریقایی، از دیگر دلایل اهمیت استراتژیک این صنعت می­ باشد. این صنعت جزو صنایع بزرگ طبقه ­بندی می­ شود و سرمایه­ گذاری بالایی نیاز دارد.

صنعت تایر از جمله صنایع مهم در زنجیره ارزش صنعت خودرو و صنعت حمل و نقل است و از آن جائیکه بیش از ۶۰ درصد مواد اولیه مورد مصرف در این صنعت را مشتقات نفتی تشکیل می دهد، برخورداری از منابع نفتی در کشور، ایران را به یکی از مستعدترین کشورها در صنعت تایر تبدیل کرده است.

با این وجود در حالی که بسیاری از زیر ساخت ها برای توسعه این صنعت مهم در کشور وجود دارد اما تا کنون با وجود اینکه ۸ شرکت مطرح در صنعت تولید تایر و تیوب با اشتغال مستقیم قریب به ۱۵ هزار نفر در کشور مشغول به فعالیت هستند اما تنها ۲۴۰ هزار تن از ۳۵۰ هزار تن نیاز واقعی کشور را در این حوزه تأمین می کنند در حالی که ظرفیت تولید در کارخانه های تولیدی حدود ۳۲۰ هزار تن می باشد. برای تولید تایر انواع مواد شیمیایی، طبیعی و معدنی به کار می‌روند. کائوچوی طبیعی، کائوچوی مصنوعی، دوده ، نخ ، سیم ، انواع روغن ، شتاب دهنده ها و گوگرد در تولید تایرهای رادیال و بایاس استفاده می‌شوند.

یک تایر به طور معمول حاوی ۴۲ تا ۴۶ درصد کائوچو به عنوان اصلی ترین ماده است، دوده جهت پر کردن منافذ کائوچو به کار می‌رود که ۲۲ تا ۲۶ درصد از یک تایر را تشکیل می دهد. در صورتی که تایر رادیال باشد تا ۱۵ درصد سیم مصرف می‌شود و اگر بایاس باشد تا ۵ درصد نخ مصرف خواهد شد. سایر مواد بسته به اینکه نوع لاستیک و پترن آن چگونه باشد بین ۸ تا ۲۲ درصد تایر را در بر می گیرند.

 • اجزای

  تشکیل دهنده تایر
  ۱- کائوچو (طبیعی و مصنوعی) ۲- دوده ۳- نخ ۴- سیم ۵- سایر عوامل شیمیایی.

  – کائوچو (لاستیک) طبیعی:

لاستیک طبیعی یا کائوچو دارای منشا گیاهی است. گیاهان بی­شماری از جمله قاصدک، گوایل، گل روبینه، توت آمریکایی و دیگر درختان دارای صمغ به­ عنوان منبع این نوع لاستیک شناخته شده ­اند. هرچند هیچ یک از این گونه ­ها در این زمینه به ­اندازه درخت شیرابه ساز هوآ برزیلینسیس، درخت ساپودیلا و درخت بالاتا کاربرد نداشته ­اند. صمغ این نوع لاستیک به ­طور عمده در کشتزارهای کشورهای آسیای شرقی از جمله مالزی و اندونزی و کشورهای آمریکای جنوبی کشت می­ شود. حدود ۷ سال زمان لازم است تا این نوع درختان به سن باروری برسند. میزان باردهی این درختان بیش از ۳.۸۸۸ کیلوگرم صمغ در هر هکتار در سال می­ باشد.

         – کائوچو (لاستیک) مصنوعی:

لاستیک­ های مصنوعی از ترکیب مواد شیمیایی ساخته می­ شوند .در حقیقت ساختار مولکولی این نوع لاستیک از یک زنجیره پلیمری تشکیل شده است. پلیمرها دارای مولکول­ های عظیمی هستند که در آن­ها واحدهای تکرارشونده­ ی دارای عنصر کربن به­ یکدیگر متصل شده ­اند.

 • انواع تایر:
 1. تایرها از لحاظ ساختار اساسا به دو نوع اصلی تقسیم می­شوند:

  – تایرهای بایاس : در تایرهای بایاس لایه­ های لاستیک به صورت متقاطع با زوایای ۳۰ و ۴۰ درجه نسبت به محور لاستیک بر روی هم قرار داده می­ شوند. جنس نخ لایه­ ها از نایلون است و در بدنه تایر به­ جز در ناحیه طوقه ­ها از سیم فولادی استفاده نمی­ شود. (در حال حاضر در تایر خودروهای باری، سنگین و تراکتور مورد استفاده قرار می­ گیرد.)

چیدمان لایه‌های لاستیک بایاس

          – تایرهای رادیال : در تایر رادیال امتداد نخ­ های لایه با خط مرکزی تایر زاویه­ای در حدود ۹۰ درجه می سازد و به­ عبارت دیگر امتداد نخ­ ها در جهت شعاعی قرار گرفته است. جنس نخ لایه ­ها عموما از ریون یا پلی استر است در تایرهای رادیال به­ منظور ایجاد پایداری حرکتی از لایه ­هایی به عرض عاج و زاویه مورب نسبت به خط مرکزی تایر با نام کمربند یا بلت استفاده می­ شود. الیاف مصرفی در کمربند از جنس نخ یا سیم فولادی است.

چیدمان لایه های لاستیک رادیال

در صورتی که کمربند نخی باشد تایر را رادیال نخی و در صورتی که سیمی باشد تایر را رادیال سیمی (استیل بلت) می نامند.

تایر های رادیال به دلیل مزایای ویژه ای که نسبت به تایر های بایاس دارند در سال های اخیر به تدریج جایگزین نوع بایاس شده اند، که برخی از این ویژگی ها عبارت است از:

– مصرف سوخت کم:

– پایداری حرکتی خوب

– رانندگی راحت

– دوام و طول عمر زیاد (۴۰ تا ۶۰ درصد بیشتر از لاستیک های بایاس)

– شتاب گیری و ترمز گیری سریع و مطمئن

– فرمان پذیری مناسب

– مقاومت در مقابل پنچری

۲.  همچنین از منظر دیگر می توان تایرها را از لحاظ استفاده یا عدم استفاده از تیوب به دو دسته تایرهای تیوب دار وتایرهای بدون تیوب یا تیوبلس تقسیم نمود. تایرهای بدون تیوب یا تیوبلس به سبب بهره مندی از خصوصیات کیفی ویژه ای از جمله ایمنی بالا، راحتی در کار و عملکرد خوب در میان انواع تایر جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده اند. این تایرها ازلحاظ ساختمان شبیه به تایر معمولی می باشند. با این تفاوت که جدار داخلی آنها به وسیله لایه نازکی از بوتیل به طورکامل عایق بندی شده است .این لایه، همان لایه نازکی است که در جدار داخلی تیو ب های معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. این لایه مانع از نشتی هوا شده و بنابراین تایر و لبه چرخ تشکیل یک مخزن هوا را  می دهند که مانند تیوب معمولی قابلیت نگهداری هوا را داراست. لذا در این نوع تایر نیازی به تیوب و روبان لاستیکی دور چرخ نیست.

 

 • برآورد کارشناسی سودآوری شرکت

  – مفروضات سال‌ ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰:

 • مقدار تولید و مقدار فروش بر اساس سال مالی ۹۸ برآورد شده است.

 • نرخ مواد اولیه کائوچو طبیعی و مصنوعی، طبق آخرین نرخ جهانی که به ترتیب ۱۴۹۲ و ۱۴۲۹ دلار می‌باشد، پیش بینی شده است.

 • رشد تناژی را برای سال مالی ۹۹ برابر ۲۰% در نظر گرفتیم.

 • نرخ فروش را بنابر حذف ارز تخصیصی ۴۲۰۰ برای کائوچوی طبیعی برای سال ۹۹، ۳۸درصد افزایش در نظر گرفتیم.

 • هزینه‌های مالی شرکت بر اساس سال مالی ۹۸ در نظر گرفته شده است.

 • دلار سال ۹۹ و ۱۴۰۰، به ترتیب ۱۵۰،۰۰۰ و ۱۷۰،۰۰۰ ریال فرض شده است.

          – تولید و فروش

میزان تولید شرکت برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

میزان فروش شرکت برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

نرخ فروش شرکت برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

مبلغ فروش شرکت برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

         – مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی شرکت کائوچو طبیعی، کائوچو مصنوعی، نخ نایلون، دوده و … است. کائوچوی طبیعی اکثرا از جنوب شرق آسیا وارد می شود که نرخ آن در ۹ ماهه گذشته کاهش چشمگیری داشته و وابستگی زیادی به نفت دارد که از ۱۹۶۰ دلار به ۱۴۹۲ دلار فعلی رسیده است. از طرف دیگر شرکت، کائوچوی مصنوعی خود را از پتروشیمی­ های داخل کشور تامین می‌کند. مقدار مصرف مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

نرخ خرید مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:


مبلغ مصرف مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

          – بهای تمام شده

بر این اساس بهای تمام شده بصورت جدول زیر پیش بینی شده است:

         – صورت سود و زیان

با لحاظ کردن مفروضات بالا صورت سود و زیان کارشناسی شرکت برای سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به شرح زیر است: