• معرفی شرکت

شرکت پتروشیمی مبین در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۷۷ توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی بصورت سهامی خاص تاسیس شد و طی شماره ۸۳۷ در اداره ثبت شرکت‌های شهرستان کنگان به ثبت رسید. در اجرای تصویب‌نامه هیات وزیران مورخ ۴ اسفند ماه ۱۳۸۶، نام شرکت در فهرست شرکت‌های قابل واگذاری موضوع اصل ۴۴ قانون اساسی قرار گرفت. در جلسه ۱۴۴ هیات واگذاری مورخ ۹ آبان ۱۳۸۸، شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس قرار گرفت. بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام مورخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳، نوع شرکت از “سهامی خاص” به “سهامی عام” تغییر یافت و نام شرکت در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ در فهرست شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت. مرکز اصلی شرکت در استان بوشهر، شهرستان عسلویه، منطقه ویژه اقتصادی پارس واقع است. بر اساس جلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۲۹/۴/۱۳۹۸ نام شرکت به «مبین انرژی خلیج فارس» تغییر یافت.

موضوع فعالیت اصلی شرکت عبارت است از احداث، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید سرویس‌های جانبی (شامل برق، بخار، انواع آب صنعتی و بهداشتی، اکسیژن، نیتروژن، انواع هوای فشرده و غیره).

معرفی واحدهای تولیدی مجتمع پتروشیمی مبین

واحد تولید برق: این واحد دارای هشت توربین گازی است که ظرفیت هر یک ۱۲۳ مگاوات است. در صورتی که گاز مورد نیاز برای این توربین‌ها بنا به هر دلیل تامین نشود، این امکان وجود دارد که به مدت یک هفته این توربین‌ها با گازوییل به کار خود ادامه دهند.

واحد تولید بخار: این واحد دارای ۸ بویلر بازیافت است و ظرفیت هر یک۳۳۰ تن بر ساعت (ظرفیت کل ۲۶۴۰ تن بر ساعت) است. همچنین سه بویلر کمکی هر یک با ظرفیت ۷۵ تن در ساعت نیز در این واحد وجود دارد.

واحد آب خنک کننده: این واحد برای تامین آب کولینگ مصرفی شرکت‌های پتروشیمی منطقه عسلویه است. از دیگر ویژگی‌های این واحد وجود ۲ دستگاه پمپ دیزلی برای آب آتش نشانی است که در صورت وجود حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واحد آب شیرین کن: این واحد تا کنون آب مصرفی مجتمع را تامین کرده (برای تولید آب بدون املاح و آب کولینگ مدار بسته و …) است. این واحد همچنین شامل ۵ دستگاه آب شیرین کن از نوع MED است که هر یک ۳۱۲ متر مکعب در ساعت ظرفیت دارند.

واحد آب بدون املاح: آب تولید شده در این واحد برای تولید بخار در مجتمع استفاده می‌شود و بخشی از آن هم به شرکت‌های منطقه ارسال می‌شود. ظرفیت تولید این واحد ۳۱ هزار متر مکعب در شبانه روز است.

واحد کندانس برگشتی: در این واحد دو مخزن ۱۲ هزار متر مکعبی وجود دارد که که کندانس برگشتی از شرکت‌ها را در آن ذخیره می‌کنیم.

واحد تولید اکسیژن نیتروژن و هوای فشرده: این واحد دارای دو بخش مجزا است، بخش تولید هوای سرویس و هوای ابزار دقیق که شامل تولید ۲۲ هزار متر مکعب بر ساعت هوای ابزار دقیق و ۸۵۰۰ متر مکعب بر ساعت هوای سرویس است. بخش دوم بخش جداسازی هوا و تولید اکسیژن و نیتروژن است در این قسمت هم ۴ مجموعه وجود دارد که ظرفیت هر یک تولید ۴۲ هزار متر مکعب بر ساعت اکسیژن با فشار بالا و ۱۲۶۰۰ متر مکعب بر ساعت اکسیژن با فشار متوسط و همینطور ۲۴۰۰۰ متر مکعب بر ساعت نیتروژن است. کمپرسورهای این بخش ۳۰ مگا وات در ساعت برق مصرف می‌کنند و جزو بزرگترین کمپرسورهای دنیا هستند.

واحد تصفیه پساب صنعتی: پتروشیمی مبین پسا‌های شرکت‌های پتروشیمی منطقه را دریافت می‌کند و حاصل فرایند تصفیه آب سرویس و بخشی هم به واحد زباله سوز هدایت می‌شود. که این بخش را به کارخانجات سیمانی برای استفاده در فرآیند تولید آنها انتقال می‌دهیم.

واحد  ایستگاه گاز: گاز طبیعی مورد نیاز شرکت پتروشیمی مبین و سایر شرکت‌های منطقه تا سقف یک میلیون متر مکعب در ساعت از شبکه سراسری تامین می‌شود. فشار این گاز متناسب با نیاز در ایستگاه تقلیل فشار تنظیم می‌شود. طرح گاز رسانی شامل ایستگاه گاز اصلی، ۷ واحد ایستگاه گاز فرعی و بیش از ۱۰ کیلومتر شبکه توزیع و انتقال گاز است.

 

 • ترکیب سهامداران

آخرین ترکیب صاحبان سهام به شرح جدول زیر است:

 

 

 • مقایسه شرکت در صنعت

در صنعت نفت متداول است که یوتیلیتی یا سرویس‌های جانبی به صورت یک واحد در داخل هر مجموعه پالایشگاهی و پتروشیمیایی دیده شود. در منطقه عسلویه به دلیل اجرای طرح‌های متعدد پتروشیمی، احداث واحد سرویس‌های جانبی موجب افزایش هزینه‌ها و طولانی تر شدن زمان راه اندازی هر مجتمع می‌شد. بنابراین شرکت ملی صنایع پتروشیمی اقدام به تاسیس شرکت مبین انرژی خلیج فارس در منطقه عسلویه جهت ارائه سرویس‌های جانبی به همه مجتمع‌های این منطقه کرد. این شرکت بزرگترین طرح یوتیلیتی متمرکز کشور بوده و در نوع خود یکی از برگترین پروژه‌های دنیا به شمار می‌آید. در حال حاضر شرکت‌های تامین کننده یوتیلیتی، شرکت مبین انرژی خلیج فارس و شرکت پتروشیمی دماوند (در دست احداث) در عسلویه و شرکت فجر انرژی خلیح فارس در ماهشهر انواع یوتیلیتی مورد نیاز شرکت‌ها را فراهم می‌کنند. پتروشیمی دماوند با سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری به بخش خصوصی واگذار شده است. این شرکت ارائه کننده یوتیلیتی به شرکت‌های مستقر در فاز دوم عسلویه است و تا احداث این مجتمع، شرکت مبین انرژی خلیج فارس اقدام به تامین نیاز مجتمع‌های فاز ۲ خواهد کرد.

در حال حاضر دو شرکت پتروشیمی دماوند و شرکت تولید برق مپنا در منطقه ویژه اقتصادی پارس به عنوان رقیب اصلی شرکت مبین انرژی خلیج فارس به شمار می‌روند. اما با توجه به اینکه مشتریان هر شرکت مشخص و قراردادها به صورت بلند مدت است، فعالیت این شرکت‌ها تهدیدی برای ادامه فعالیت مبین نخواهد بود. ضمن اینکه برق عسلویه مپنا تنها تولید کننده برق است.

 

 • فرآیند تولید

 

تصویر کلی فرآیند تولید محصولات مجتمع به شرح زیر است:

 • برآورد کارشناسی سودآوری شرکت
  • مفروضات سال‌ ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰:
 • مقدار تولید سال‌ ۱۳۹۹ با رشد ۵ درصدی نسبت به سال قبل با توجه به گزارش ۳ ماهه و برای سال ۱۴۰۰ برابر با تولید سال ۹۹ و مقدار فروش برابر با تولید لحاظ شده است.
 • نرخ فروش محصولات به صورت ریالی و مصوب از طرف شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که تاکنون نرخ‎های سال ۹۹ به شرکت ابلاغ نشده است. ولی با توجه به پیش بینی شرکت فجر انرژی خلیج فارس مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی نرخ در سال ۹۹ و با توجه به اینکه دلار سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۱۷۰,۰۰۰ و ۲۰۰,۰۰۰ ریال پیش بینی شده است، برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۰ و ۱۸ درصد افزایش نرخ لحاظ می‎کنیم. نرخ‌های دوره ۳ ماهه بر اساس نرخ‌های سال ۹۸ صادر شده است. نرخ گاز سوخت از ابتدای سال ۹۸ معادل ۲,۶۰۰ ریال برای هر استاندارد متر مکعب در صورت حساب‌های صادره شرکت تامین کننده گاز لحاظ شده است. نرخ مذکور بر اساس تاییدیه وزارت نفت برای مصارف نیروگاه مبین به ۱,۳۲۰ ریال تغییر کرد.
 • پروژه متانول آپادانا بر اساس آخرین برنامه زمان بندی در شهریور ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد که در این تحلیل لحاظ نشده است. مقدار مواد اولیه بر اساس مقدار تولید و نرخ محصولات نسبت به نرخ فروش محصولات محاسبه شده است. گاز خوراک ارسالی به شرکت‌های پتروشیمی با ۸۹ ریال هزینه بالاسری نسبت به نرخ فروش لحاظ می‌شود.
 • مواد اولیه شرکت کاملا از داخل کشور و بر اساس واحد پول ریالی خریداری می‎شود که شامل گاز سوخت و گاز خوراک ارسالی به شرکت‌های پتروشیمی، کندانس، بخار و آب است.
 • سربار برای سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب معادل ۱۸ و ۱۷ درصد رشد داده شده است.
 • هزینه‌های اداری و عمومی به ترتیب ۱۵ و ۲۵ درصد رشد داده شده است.
 • نرخ موثر مالیات برابر با سال گذشته در نظر گرفته شده است. در حال حاضر مصوبه افزایش معافیت مالیاتی از ۱۰ سال به ۲۰ سال از طرف دولت به سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده که اجرای آن در دست پیگیری است. به نظر می‌رسد محصولات مندرج در پروانه اولیه مشمول ۲۰ سال معافیت نشود.

 

 

 • تولید و فروش

میزان تولید شرکت برای سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

 

میزان فروش شرکت برای سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

 

نرخ فروش شرکت برای سال ‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

مبلغ فروش شرکت برای سال‌های   ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

 

 • مواد اولیه

مقدار مصرف مواد اولیه به صورت جدول زیر برآورد شده است:

 

نرخ خرید مواد اولیه به صورت جدول زیر برآورد شده است:

 

مبلغ مصرف مواد اولیه به صورت جدول زیر برآورد شده است:

 • بهای تمام شده

بر این اساس بهای تمام شده بصورت جدول زیر پیش بینی شده است:

با لحاظ کردن مفروضات بالا صورت سود و زیان کارشناسی شرکت برای سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به شرح زیر است: