• معرفی شرکت

شرکت پتروشیمی جم به عنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولید الفین در جهان، در ابتدا به عنوان یکی از طر حهای توسعه ای

شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال ۱۳۷۸ در منطقه آزاد پتروشیمی پارس در عسلویه، عمدتاً به منظور تولید الفین ها و

پلی اتیلن های سبک خطی و سنگین تاسیس گردید . سپس در تاریخ ۱۳۷۹ /۰۶/۰۹ در راستای برنامه های کلان کشور در

صنعت پتروشیمی به منظور بهره برداری از میدان گازی پارس جنوبی تحت عنوان شرکت پتروشیمی جم) سهامی خاص (به ثبت رسیده  است. موضوع فعالیت شرکت پتروشیمی جم و شرکتهای فرعی آن طبق ماده ۲ اساسنامه بوده و عمدتاً در زمین ههای تولید و فروش فرآورده های پتروشیمی و ارائه خدمات طراحی , مشاوره , نظارت , اجرا و تعمیر و نگهداری ماشین آلات می باشد. در حال حاضر شرکت پتروشیمی جم با سرمایه ۱۳,۸۰۰,۰۰۰ میلیارد ریال، ۴۴ درصد از سهام شرکت پلی پروپیلن جم را تحت تملک دارد. هدف از انجام افزایش سرمایه شرکت، طرح تولید ABS/Rubber که شرکت توسعه پلیمر پاد جم به‌عنوان مجری این طرح توسط شرکت پتروشیمی جم در سال۱۳۹۴ تأسیس گردید که از جمله طرح‌های فاز دوم پتروشیمی جم می باشد و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، واقع در بندر عسلویه در حال احداث می باشد. لذا توسعه پلیمر پاد جم با هدف تکمیل و بهره‌برداری از پروژه ABS/Rubber  و تسریع در فرآیند عملیاتی شدن مجموعه تشکیل و آغاز به فعالیت کرده است.

 • ترکیب سهامداران

آخرین ترکیب صاحبان سهام به شرح جدول زیر است:

 • تغییرات سرمایه شرکت

 

 • مقایسه شرکت در صنعت

پتروشیمی جم به لحاظ ظرفیت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان صنعت پتروشیمی کشور است. این مجتمع دارای ویژگی های منحصربفردی است که آن را  در اقتصاد ایران متمایز می سازد:

 • واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم، چهارمین تولیدکننده الفین در جهان و بزرگترین تولید کننده بوتادین در خاورمیانه است.
 • واحد HDPE شرکت پتروشیمی ، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران است. این واحد علاوه بر  قابلیت تولید ۲۶گرید اصلی، توانایی تولید گریدهای مشکی، زرد، آبی و نرمال را نیز دارد.
 • واحد LLDPE پتروشیمی جم یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران است. ظرفیت اکسترودر این واحد ۴۲تن در ساعت بوده و توانایی تولید بیش از ۵۴ گرید متفاوت محصول را داراست.

سالانه در مجموع حدود ۵۵۷ میلیون تن محصولات پایه پتروشیمی شامل اتیلن، پروپیلن، متانول، آروماتیک و بوتادین در جهان

تولید شده اند. در این میان اتیلن بالاترین حجم تولید را داشته و پروپیلن و متانول در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. طی سال

۲۰۰۰-۱۹۹۰سهم آمریکا، ژاپن و اروپای غربی از تولیدات پایه پتروشیمی از ۸۰ درصد به ۵۵ درصد کاهش یافته و امروزه این نواحی تنها ۳۲ درصد تولید محصولات پایه را در اختیار دارند. کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین سهم ۳۰ درصدی و سایر کشورها تولید ۳۸ درصد از این محصولات را به خود اختصاص داده اند .عوامل متعددی از جمله ابعاد اقتصادی طرح، قیمت جهانی نفت خام، تشدید نگرانی ها ناشی از عرضه و مصرف سوخت های فسیلی و وضع مقررات جهانی زیست محیطی روی صنایع انرژی بر و بهره برداری از ذخایر شیل گاز (به خصوص در آمریکا) سبب شده است که رویکرد توسعه صنعت پتروشیمی در جهان به سمت یکپارچگی تولید و توسعه زنجیره محصولات سوق پیدا کند. اغلب شرکت های بزرگ پتروشیمی به منظور بهبود حاشیه سود و صیانت از منابع خوراک خام به توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی روی آورده اند و در این راه اقدام به خارج کردن سرمایه خود از طرح های غیر یکپارچه نموده اند. این تولیدکنندگان با ایجاد طرح های مشارکتی بهبود راندمان تولید، بازاریابی و عرضه محصول را مدنظر قرار داده اند. این تغییر رویکرد را در منظقه خاورمیانه به خصوص در کشور عربستان به عنوان یکی از رقبای اصلی صنعت پتروشیمی کشور نیز می توان ملاحظه کرد.

 • فرآیند تولید

خوراک بیشتر مجتمع‌های پتروشیمی شامل گازهای مایع، نفتا و نفت گاز سبک می‌شود و محصولات آن به عنوان ماده اولیه بسیاری از صنایع پایین دستی مورد مصرف قرار می گیرد. هم‌چنین مجتمع‌های فراوری گاز طبیعی محصولاتی نظیر متان، گاز مایع (LPG) تولید می‌کنند. زمانی که مجتمع‌ها نزدیک پالایشگاه‌های تولید خوراک باشند هم افزایی‌های قدرتمند عملیاتی حاصل می‌شود. الفین‌های پایه و آروماتیک‌ها، اجزا سازنده صنعت پتروشیمی هستند و از نظر اقتصادی الفین‌ها حاشیه سود بالاتری دارند. اتیلن، پروپیلن و بوتادین، مهم‌ترین الفین‌ها هستند و در حدود ۷۵درصد محصولات شیمیایی الفین پایه می‌باشند. اتیلن و پروپیلن مواد اولیه مهم تعدادی از پلیمرها و مواد شیمیایی واسطه‌اند.

نمایه زیر الفین‌های اصلی و مهم‌ترین محصولات مشتق از آن‌ها را نشان می‌دهد.

فرآیند تولید آن به صورت زیر است:

 • طرح های توسعه ای شرکت پتروشیمی جم:

۶-۱- معرفی شرکت توسعه پلیمر پاد جم

شرکت توسعه پلیمر پاد جم (سهامی خاص) به شماره ثبت ۱۹۴۶ با سرمایه ۱،۰۰۰ میلیون ریال در تاریخ ۲۱/۰۵/۱۳۹۴ در اداره ثبت شرکت های شهرستان کنگان به ثبت رسیده است. دفتر مرکزی این شرکت در استان بوشهر، شهرستان عسلویه، منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، سایت پتروشیمی جم است .گفتنی است ۱۰۰ درصد از سهم مالکیت این شرکت در اختیار شرکت

پتروشیمی جم (سهامی عام) قرار دارد. هدف از انجام افزایش سرمایه شرکت توسعه پلیمر پاد جم، طرح ABS/Rubber توسعه پلیمر پاد جم که از جمله طرح های فاز دوم پتروشیمی جم می باشد که در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، واقع در بندر عسلویه در حال احداث می باشد. لذا توسعه پلیمر پاد جم با هدف تکمیل و بهره برداری از پروژه ABS/Rubber و تسریع در فرآیند عملیاتی شدن مجموعه تشکیل و آغاز به فعالیت کرده است.

۶-۱-۱– اهداف تولیدی طرح

در پروژه فوق پیش بینی گردیده است دو محصول استراتژیک و پر مصرف تولید گردد که شامل:

 • اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)  با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در سال.
 • Rubber (لاستیک SB/LCBR) با ظرفیت ۶۰ هزار تن در سال.

نکته قابل توجه این است که ۲۴هزار تن از محصول Rubber خوراک واحدABS  می‌باشد.

۶-۲- طرح سرمایه گذاری تولید پروپیلن و پلی پروپیلن به روش (PDH/PP)

در حال حاضر یکی از بزرگترین طرح های توسعه ای در دست اجرای شرکت پتروشیمی جم (سهامی عام)، طرح سرمایه گذاری تولید پروپیلن وپلی پروپیلن به روش  (PDH/PP) به ظرفیت ۶۰۰ هزار تن  PDH و ۴۵۰ هزار تن PP در سال است. طی قراردادی فی مابین سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و شرکت پتروشیمی جم (سهامی عام) ، یک قطعه زمین به مساحت ۱۶,۹ هکتار واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در قالب عقد اجاره به شرط تملیک جهت اجرا و بهره برداری از این طرح به شرکت پتروشیمی جم (سهامی عام) واگذار شده است.

 • برآورد کارشناسی سودآوری شرکت
  • مفروضات سال‌ ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹:
 • مقدار تولید و مقدار فروش را بر اساس ۹ماهه گرفته شده است.
 • نرخ فروش طبق نرخ جهانی برای اتیلن ۷۰۱ دلار، پلی اتیلن سنگین ۸۳۲ دلار و همچنین پلی اتیلن سبک ۸۱۵ دلار در نظر گرفته‌ایم.
 • نرخ مواد اولیه بر اساس نرخ سه ماهه سوم ۹۸ مواد اولیه پیش بینی شده است.
 • هزینه‌های مالی با توجه به تحلیل ترازنامه پیش بینی شده است.
 • نرخ موثر مالیات صفر در نظر گرفته شده است.
 • دلار سال ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۱۲۰،۰۰۰ و ۱۴۰،۰۰۰ دلار برآورد شده است.
 • در بخش سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی، سود ناشی از واگذاری سهام شرکت فرعی در دوره سال مالی ۱۳۹۸ افزایش داشته است، که عمدتا ناشی از واگذاری ۴.۹۱ درصد سهام شرکت پلی پروپیلن جم معادل معادل ۲,۳۹۲,۳۲۸ میلیون ریال در بورس اوراق بهادار تهران بوده است. که سود ناشی از واگذاری سهام شرکت فرعی برای دوره سال مالی ۱۳۹۹ صفر در نظر گرفته می‌شود.

 • تولید و فروش

میزان تولید شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است

میزان فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

نرخ فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

مبلغ فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

 • مواد اولیه

مقدار مصرف مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

نرخ خرید مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

مبلغ مصرف مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

 • بهای تمام شده

بر این اساس بهای تمام شده بصورت جدول زیر پیش بینی شده است:

با لحاظ کردن مفروضات بالا صورت سود و زیان کارشناسی شرکت برای سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به شرح زیر است: