• معرفی شرکت

شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر به عنوان اولین تولید کننده ABS و SAN در سال۱۳۷۶ با هدف احداث کارخانه در زمینه تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و مورخ ۲۶/۰۹/۱۳۷۶ نزد اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است.

عملیات اجرایی طرح تولید مواد ABS با انعقاد یک قرارداد EPC با شرکت تایوانی CTCI و دانش فنی شرکت KUMHO از کره جنوبی، از اواخر سال ۱۳۷۹ آغاز گردید و در بهمن ماه سال ۱۳۸۲ راه اندازی شد و عملاً از نیمه دوم سال ۸۰۱۰ بهره برداری تجاری از مجتمع آغاز شد. در سال ۱۳۸۵ پروانه بهره برداری تولید سالانه ۳۰،۰۰۰ تن مواد ABS با سه شیفت کاری در شبانه روز از وزارت صنایع ومعادن اخذ شده است. همزمان با شروع بهره برداری از مجتمع تولیدات پتروشیمی قائد بصیر، پتروشیمی تبریز نیز با ظرفیت مشابه برای تولید مواد ABS  به بهره برداری رسید. از آنجا که شرکت مزبور حدود ۸۰ درصد از مواد اولیه مورد نیاز خود را با دریافت خوراک به نرخ های دولتی توسط خود تولید می کرد، لذا قیمت تمام شده آنها به مراتب کمتر از محصولات قائد بصیر بود، زیرا شرکت قائد بصیر به ناچار بخش زیادی از مواد اولیه خود را از طریق واردات تامین می کند که هزینه های به مراتب بالاتری از شرکت رقیب دارد. برای جلوگیری از زیان ده شدن و توانایی رقابت با پتروشیمی تبریز، شرکت تولید ABS رنگی را در دستور کار خود قرار داد که برای آن، تولید کننده جدی در داخل کشور وجود نداشت.

 

 • ترکیب سهامداران

آخرین ترکیب صاحبان سهام به شرح جدول زیر است:

 • مقایسه شرکت در صنعت

مواد ABS دارای ویژگی‌هایی است که با توجه به قیمت، کاربرد آن را در برخی از صنایع بویژه صنایع لوازم خانگی، گسترده تر از سایر پلاستیک ها نموده است. مقاومت خیلی خوب مواد پلاستیک ABS در برابر مواد شیمیایی، حلال ها و رطوبت و همچنین توانایی فوق العاده آن در شکل پذیری، موجب گردیده است که این مواد باتوجه به ویژگی های مذکور، در بسیاری موارد بویژه در لوازم تزیینی و لوازم خانگی و اداری و قطعات خودرو، کاربرد گسترده ای پیدا کند . شرکت در راستای تقویت واحد R&D و توسعه کمی و کیفی محصولات ABS به جهت حضور پرقدرت و چشمگیر در بازارهای رقابتی داخل و خارج کشور، تولید مواد رنگی را در دستور کار خود قرار داد و علیرغم اینکه برای تولید محصولات رنگی دانش فنی خریداری و اخذ نشده بود، ولی شرکت با تلاش و همت متخصصین خود موفق گردید مواد ABS برپایه رنگ سفید که عمدتاً مورد نیاز صنایع لوازم خانگی برای تولید یخچال و فریزر است را تولید و به بازار عرضه نماید. از آن زمان تاکنون شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر به تدریج با ارتقاء کیفیت موفق شده است که مستمراً سهم فروش خود از اینگونه محصولات را در بازار داخلی افزایش دهد .این تدبیر موجب شد تا شرکت به سوددهی بالاتری برسد. لذا این روند با ایجاد تنوع رنگ های بیشتر و آلیاژهای مهندسی تاکنون ادامه دارد .

شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر موفق شده است که بیش از ۵۰% سهم بازار ABS را از آن خود کند. با توجه به قیمت و شرایط تخصیص ارز در سال های اخیر و حضور پرقدرت محصول شرکت قائد بصیر، باعث شد که واردات محصول به نحو چشمگیری کاهش یابد و عملا یکی از مهمترین رقبای شرکت به حاشیه رانده شود .رقیب دیگر این شرکت، پتروشیمی جم است که طبق پیش بینی ها در اواخر سال ۸۰۳۱ قادر به تولید و عرضه محصول خواهد بود. در خصوص شرکت پتروشیمی جم باید به این نکته توجه داشت که استراتژی شرکت پتروشیمی جم صادرات بخش عمده محصولات است و از طرفی تنوع بالای گریدهای تولیدی ABS و نوع متفاوت فرایند تولید در شرکت پتروشیمی قائد بصیر، پیش بینی می شود ورود پتروشیمی جم به بازار خللی در فروش شرکت پتروشیمی قائد بصیر ایجاد نکند.

 

 • فرآیند تولید

 

از آنجا که محصولات تولیدی شرکت، مواد کوپُلیمِر ABS و در گروه پلاستیک ها قرار دارند، توضیحاتی در خصوص مواد پلاستیک و محصولات تولیدی شرکت بشرح زیر به استحضار می رسد.

 

الف ( پلاستیک‌ها

پیدایش پلیمرها یا پلاستیک های غیرطبیعی یا سنتزی به کمتر از صد سال پیش و بهره برداری تجاری از آن ها از دهه ۱۹۴۰ به بعد شروع شد. لذا این صنعت در سطح جهانی نیز بسیار جوان می باشد. از آنجا که پلاستیک های مصنوعی دارای ویژگی هایی هستند که برای برخی مصارف بر سایر مواد از جمله فلزات، چوب و مواد معدنی برتری های کاربردی یا اقتصادی دارند، لذا روز به روز کاربرد این مواد در شئون مختلف زندگی مردم رو به افزایش داشته است. تولید یک کیلو مواد پلاستیک به مراتب کمتر از سرمایه گذاری برای تولید یک کیلو از هر نوع فلز است. ضمن اینکه در حال حاضر محدودیت منابع تأمین مواد اولیه برای تولید فلزات و حتی چوب

خیلی بیشتر از محدودیت برای تأمین مواد اولیه پلیمرها می باشد. پلاستیک ها مواد پلیمری هستند. پلیمر یعنی زنجیره ای از ذرات ریز و همسان که از بهنم پیوستن تعداد زیادی از مولکول های کوچک مشابه مونومر تشکیل یک زنجیره می دهند. این زنجیره اگر چه از مولکول های یکسان تشکیل شده است، ولی خواص فیزیکی کاملاً متفاوتی نسبت به آن مولکول دارد. از قبیل نقطه ذوب، نقطه انجماد، روانی یا سیالیت، وزن مخصوص و بسیاری از دیگر ویژگی های فیزیکی و مکانیکی. با تغییر دادن طول زنجیره و یا افزودن برخی مولکول ها در برخی از شاخه های زنجیره پلیمرها(Addatives) ، تفاوت های کاربردی فوق العاده ای در خواص مواد پلاستیک در شاخص های فیزیکی و شیمیائی حاصل می شود.

 

ب ( اکریلونیتریل، بوتادین، استایرن ( ABS )

مواد پلاستیک ABS کوپلیمری است مرکب از سه ماده اولیه اصلی شامل:

 1. اکریلونیتریل (Acrylonitrile)
 2. بوتادین (Butadiene)
 3. استایرن منومر (Styrene monomer)

اکریلونیتریل باعث افزایش استحکام و مقاومت حرارتی و شیمیایی ABS می شود، بوتادین خاصیت چقرمگی و ضربه پذیری و کارآیی در دماهای پایین ABS را افزایش میدهد و استایرن منومر برای افزایش سختی و جلای سطحی مورد استفاده قرار میگیرد. استحکام مواد ABS از پلاستیک های معمولی از قبیل: پلی اتیلن  LDPE) و (HDPE  و پلی پروپیلن(PP)  بیشتر است. مواد ABS دارای ویژگی هایی است که با توجه به قیمت، کاربرد آن را در برخی از صنایع بویژه صنایع لوازم خانگی، گسترده تر از سایر پلاستیک ها نموده است. تولید این شرکت انواع ABS در گریدهای مختلف است که عمدتا در صنایع پلاستیک سازی و زیر شاخه های آن استفاده می شود. پروانه بهره برداری شرکت تولید ۳۰ هزار تن ABS در سال می باشد که این محصولات در گروه پلاستیک ها قرار دارد پلاستیک ها موادی هستند.

 

پ) مواد تشکیل دهنده:

 • برآورد کارشناسی سودآوری شرکت
  • مفروضات سال‌ ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹:
 • مقدار تولید و مقدار فروش را بر اساس ۹ماهه گرفته شده است.
 • نرخ فروشABS ، طبق نرخ ماه دهم، پیش بینی شده است.
 • نرخ مواد اولیه بر اساس نرخ‌های مواد اولیه در ۹ ماهه ۹۸ و نرخ‌های جهانی آن محصولات پیش بینی شده است.
 • هزینه‌های مالی با توجه به ۹ماهه پیش بینی شده است.
 • نرخ موثر مالیات برابر با نرخ ۹ماهه ۹۸ در نظر گرفته شده است.
 • دلار سال ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۱۱۰،۰۰۰ و ۱۳۰،۰۰۰ دلار برآورد شده است.

 

 • تولید و فروش

میزان تولید شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است

میزان فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

نرخ فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

مبلغ فروش شرکت بر ای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

 • مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی شرکت استایرن منومر، بوتادین و اکریلونیتریل است. مقدار مصرف مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

نرخ خرید مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

مبلغ مصرف مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

 • بهای تمام شده

بر این اساس بهای تمام شده بصورت جدول زیر پیش بینی شده است:

با لحاظ کردن مفروضات بالا صورت سود و زیان کارشناسی شرکت برای سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به شرح زیر است: