معرفی شرکت:

شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور ابتدا به صورت شرکت سهامی خاص و با نام شرکت تامین مواد اولیه فولاد صبانور تاسیس شده و در سال ۱۳۷۵ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. شرکت از تاریخ ۲۸/۱/۱۳۹۱ در فرابورس عرضه شده و در تاریخ ۲۸/۰۲/۱۳۹۳ در بازار دوم بورس تهران مورد داد و ستد قرار گرفته است. نام شرکت در تاریخ ۳۱/۰۴/۱۳۹۳  از “تامین مواد اولیه فولاد صبانور» به «توسعه معدنی و صنعتی صبا نور» تغییر یافت. در حال حاضر این شرکت جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات بوده و شرکت نهایی گروه، فولاد مبارکه اصفهان است. دفتر مرکزی در تهران و موقعیت جغرافیایی معادن و کارخانه‌های تولید محصول به شرح جدول زیر است:

 

شرکت در نظر دارد کارخانه گندله سازی با ظرفیت ۱ میلیون تن در سال را در اسفند ماه  سال ۱۴۰۰ به بهر برداری برساند.  مراحل انتخاب پیمانکار اجرای پروژه و نظارت بر آن مشخص شده و قرارداد های مربوطه در حال تنظیم است. شرکت مذکور با نام صبا امید غرب خاورمیانه و با درصد سرمایه گذاری ۷۰ درصد شرکت صبانور صورت پذیرفته است. قرارداد خرید ماشین آلات از کشور چین منعقد و پیمانکار اجرای پروژه نیز مشخص شده است.

ظرفیت اسمی واحد کنستانتره بیجار فاز اول و دوم معادل یک میلیون تن، واحد گندله سازی ۵۵۰ هزار تن و واحد کنستانتره همدان ۶۰۰ هزار تن است.

شرکت در سال ۹۸ موفق به اخذ پروانه بهره برداری کارخانجات کنسانتره شهرک شده است.

ترکیب سهامداران:

آخرین ترکیب سهامداران شرکت به شرح جدول زیر است:

 

مقایسه شرکت در صنعت:

شرکت در صنعت گروه استخراج کانه های فلزی (سنگ آهن) و محصولات فرآوری شده آن فعالیت می‌کند. شرکت در بین شرکت‌های فعال در این صنعت با عنایت به حجم فروش و صادرات در رده ششم قرار دارد.

تولید و فروش محصولات شرکت:

محصولات شرکت شامل سنگ آهن دانه بندی شده، کنستانتره و گندله است. سنگ آهن عنصری فلزی است و ماده اولیه تولید فولاد است. صنایع خودرو سازی و ساخت و ساز بخش های اصلی مصرف کننده فولاد هستند

مقدار تولید از سال ۱۳۹۵ تاکنون به شرح جدول زیر است:

 

مقدار فروش از سال ۱۳۹۵ تاکنون به شرح جدول زیر است:

نرخ فروش محصولات از سال ۱۳۹۵ تاکنون به شرح جدول زیر است:

 

 

نرخ فروش هر تن کنسانتره و گندله به مشتریان شرکت  از ابتدای سال تا تاریخ ۱/۵/۱۳۹۸ به ترتیب معادل ۱۴.۵ درصد و ۲۱ درصد شمش فولاد خوزستان بوده است. از تاریخ ذکر شده تاکنون این نرخ‌ها به ترتیب ۱۶ و ۲۳.۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین شده است.

 طرح‌های توسعه:

شرکت در نظر دارد با احداث کارخانه یک میلیون تنی گندله در منطقه بیجار از فروش کنسانتره جلوگیری و پس از تبدیل به گندله در کارخانه مذکور اقدام به فروش نماید که این امر باعث افزایش ارزش افزوده در شرکت خواهد شد. زمان برآورد اجرای طرح ۲.۵ الی ۳.۵ سال است که بودجه آن از محل تسهیلات ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی و بانک‌های داخلی و از محل افزایش سرمایه پیش بینی شده است.

بهای تمام شده:

بهای تمام شده از سال ۱۳۹۵ تاکنون به شرح جدول زیر است:

 

 

مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات شرکت از معادن در اختیار خود تأمین می‌شود. مواد اولیه کارخانه گندله سازی همدان از محل کارخانه کنسانتره اسدآباد همدان تأمین می گردد و برای منطقه شهرک مدیریت در حال مطالعه ایجاد یک کارخانه گندله سازی جهت تولید گندله از محل کارخانه کنسانتره شهرک است که در صورت تحقق این امر شرکت بجای فروش کنسانتره پس از تبدیل، آنرا به صورت گندله به فروش خواهد رساند.

مفروضات پیش بینی سود هر سهم سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹:

برای برآورد سود سال‌ ۹۹ شرکت مفروضات زیر را در نظر می‌گیریم:

 

با توجه به اینکه مقدار تولید و فروش محقق شده سال ۱۳۹۸ در گزارش‌های شرکت آمده، مقدار تولید، مقدار فروش و نرخ فروش برای سال‌ ۹۹ به شرح زیر پیش بینی شده است:

 

بهای تمام شده سال‌های ۹۸ و ۹۹ به شرح جدول زیر پیش بینی شده است:

نرخ سنگ آهن خام نسبت به نرخ کنستانتره رشد داده شده است. سربار سال ۹۸ متناسب با دوره ۹ ماهه مبلغ ۱,۸۱۱,۳۵۹ میلیون ریال و برای سال ۹۹ به طور متوسط با رشد ۴۰ درصدی لحاظ شده است. هزینه‌های مالی با تحلیل ترازنامه محاسبه شده و شرکت در سال ۹۸ موفق به اخذ معافیت مالیاتی ۲۰ ساله برای کنسانتره شهرک و ۱۰ ساله برای برای گندله همدان شده است.

با توجه به مفروضات مورد نظر سود تحلیلی سال‌های ۹۸ و ۹۹ شرکت به شرح زیر خواهد بود: