معرفی شرکت

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خرداد ماه ۱۳۷۱ تحت شماره ۲۲۵۷ بصورت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی یزد ثبت و با توجه به انتقال مرکز اصلی شرکت از یزد به تهران در اداره ثبت شرکت‌های تهران نیز به ثبت رسید. شرکت در تاریخ ۷/۵/۸۲ به شرکت سهامی عام تبدیل و در ۱۲/۷/۸۲ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. مرکز اصلی شرکت در تهران، کارخانه‌های فرآوری کنستانتره سنگ آهن در کیلومتر ۱۸۰ جاده یزد- طبس، کارخانه گندله سازی در کیلومتر ۲۵ جاده اردکان- نایین است.

 

موضوع فعالیت

 

موضوع اصلی فعالیت شرکت طبق ماده ۲ اساسنامه عبارت است از اکتشاف، استخراج و بهره، برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنستانتره از آن و تولید گندله ، تولید سنگ آهن دانه بندی و محصولات فولادی.

با توجه به ذخیره باقیمانده معدن سنگ آهن شرکت و ضرورت حاصله در جهت تامین ماده معدنی سنگ آهن و استمرار تولید کنستانتره در بلند مدت، پس از پیگیری‌های انجام شده پروانه اکتشاف محدوده آنومالی D19 در تاریخ ۲۸/۱۱/۱۳۹۷ به نام شرکت معدنی و اکتشافی دشت یوز دره انجیر صادر شده است. ذخیره تقریبی این معدن ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تن است.

 

ترکیب سهام‌داران عمده و اعضای هیأت‌مدیره

 

سرمایه شرکت در حال حاضر مبلغ ۴۴,۰۰۰ میلیارد ریال منقسم به ۴۴ میلیارد سهم یک هزار ریالی با نام و تماماُ پرداخت شده است. شرکت افزایش سرمایه از مبلغ ۴۴,۰۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۶۷,۰۰۰ میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور جبران مخارج سرمایه گذاری های انجام شده و احداث و بهر ه برداری از معادن جدید و جبران مخارج مشارکت در افزایش سرمایه های شرکت های سرمایه پذیر را در برنامه خود دارد.

در نمودار زیر ترکیب سهامداران شرکت نمایش داده شده است:

 

جدول زیر ترکیب اعضای هیأت مدیره شرکت را نشان می‌دهد:

اعضای هیات مدیره نام نماینده سمت
شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید ناصر تقی زاده رئیس هیات مدیره
شرکت فولاد مبارکه اصفهان صادق نجفی خضرلو نائب رئیس هیات مدیره
شرکت سرمایه گذاری سپه سید محمد ابریشمی عضو هیات مدیره
شرکت سرمایه گذاری استان گیلان- سهام عدالت مهدی ثقفی عضو هیات مدیره
شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات محمود نوریان عضو هیات مدیره و مدیر عامل

 

نگاهی به وضعیت صنعت

شرکت معدنی و صنعتی چادرملور در بین شرکت‌های فعال در معدن و صنایع معدنی در دوره مالی ۹ ماهه سال ۹۸ در رده دوم قرار دارد. آمار تولید سنگ آهن داخلی (تن) معادن عمده در دوره مالی منتهی به ۳۰/۹/۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است:

 

 

صورت سود و زیان

جدول زیر صورت سود و زیان دوره سه سال اخیر شرکت را نشان می‌دهد:

 

درآمد عملیاتی

 

محصولات این شرکت شامل کنستانتره، سنگ آهن دانه بندی، گندله، آهن اسفنجی، فولاد و کنستانتره آپاتیت است. شرکت همچنین دارای نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی برای تامین برق مورد نیاز خود است.

شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، آهن و فولاد ارفع از مشتریان عمده داخلی خرید محصولات کنستانتره و گندله شرکت هستند.

فرآیند فروش برق تولیدی نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی به نحوی است که برق تولیدی به شرکت مدیریت برق کشور و با نرخ مصوب و رقابتی به فروش می‌رسد.

 

گزارش مقایسه‌ای تناژ تولید و فروش محصولات به شرح جداول زیر است:

حجم تولید-تن ۱۳۹۶ ۱۳۹۷ ۱۳۹۸
گندله ۳,۵۱۷,۱۲۷ ۳,۵۵۷,۰۷۹ ۳,۵۸۱,۲۰۵
کنسانتره آهن (خشک ) ۸,۴۹۶,۹۸۲ ۹,۷۷۰,۹۹۶ ۸,۷۵۴,۹۷۰
فولاد ۳۲۹,۵۰۱ ۸۸۰,۹۸۰ ۱,۰۲۱,۵۰۰
سنگ دانه بندی ۳۰۰,۸۵۱ ۳۸۵,۰۶۴ ۴۹۹,۳۰۰
آپاتیت ۶۸,۳۴۹ ۳۱,۴۱۱ ۴۶,۵۱۴
آهن اسفنجی ۰ ۰ ۱,۵۸۵,۹۵۷
مجموع ۱۲,۷۱۲,۸۱۰ ۱۴,۶۲۵,۵۳۰ ۱۵,۴۸۹,۴۴۶

 

حجم فروش(تن) ۱۳۹۶ ۱۳۹۷ ۱۳۹۸
گندله ۳,۴۶۰,۸۲۷ ۳,۰۸۹,۷۴۴ ۱,۷۱۱,۵۲۴
کنسانتره آهن (خشک ) ۵,۲۷۴,۶۲۴ ۵,۴۷۶,۳۶۵ ۵,۱۸۳,۵۹۸
فولاد ۳۹۳,۹۷۱ ۸۶۷,۳۴۰ ۹۹۹,۰۸۱
سنگ دانه بندی ۱,۳۰۳,۱۲۷ ۵۳۳,۴۹۱ ۳۰۵,۴۹۷
آپاتیت ۶۶,۰۸۱ ۲۵,۳۸۰ ۵۷,۶۶۱
آهن اسفنجی ۰ ۰ ۳۶۵,۸۲۵
مجموع ۱۰,۴۹۸,۶۳۰ ۹,۹۹۲,۳۲۰ ۸,۶۲۳,۱۸۶

 

 

قیمت فروش کنستانتره بر مبنای قرارداد منعقده با مشتریان در سال جاری، برای شرکت فولاد مبارکه اصفهان از فروردین لغایت تیر ماه ۱۳۹۸ بر مبنای ۱۵ درصد و از مرداد ۱۳۹۸ بر مبنای ۱۶ درصد ( نرخ سال قبل ۱۴.۳%) و برای شرکت فولاد خوزستان از فروردین لغایت تیر ماه ۱۳۹۸ بر مبنای ۱۵ درصد و از مرداد ۱۳۹۸ بر مبنای ۱۶ درصد ( سال قبل ۱۵%) و قیمت فروش گندله به مشتریان از فروردین تا تیر ۱۳۹۸ بر مبنای ۲۳.۵ درصد و از مرداد ۱۳۹۸ بر مبنای ۲۴.۵ درصد، نسبت به میانگین سه ماهه قیمت فروش محصولات شرکت فولاد خوزستان ( اسلب، بلوم و بیلت) تعیین شده است.

فروش ارزی شرکت با نرخ نیما صادرات در مقابل واردات صورت گرفته و تاثیری بر وضعیت شرکت ندارد. با توجه به محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین المللی در زمینه فروش‌های صادراتی و وصول مبالغ ناشی از این فروش‌ها، شرکت اقدام به فروش صادراتی به شرکت فرعی خود (CPG) نموده و این فروش بدون هیچ توجیهی انجام شده است که شرکت فرعی مذکور با کارمزد حداقلی این محصولات را مجددا به خریداران دیگر واگذار کرده است.

 

پروژه های شرکت :

 

مهم ترین برنامه شرکت بهره برداری از معدن D19 با برآورد سرمایه گذاری ۱۹,۰۰۰ میلیارد ریال بوده و شرکت برنامه احداث یک واحد نیروگاه خورشیری ۱۰ مگاواتی در جوار نیروگاه سیکل ترکیبی، با برآورد سرمایه گذاری ۱,۰۰۰ میلیارد ریالی و طرح احداث کارخانه گندله سازی جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال با برآورد سرمایه گذاری اصلاح شده به میزان ۲۰,۹۷۴ میلیارد ریال (مشتمل بر ۸۹ میلیون یورو بخش ارزی) و طرح احداث کارخانه‌های نورد با ظرفیت ۱.۱ میلیون تن در سال، با برآورد سرمایه گذاری اصلاح شده به میزان ۱۱,۶۷۳ میلیارد ریال ( مشتمل بر ۵۲ میلیون یورو بخش ارزی) را در دستور کار خود قرار دارد.

 

روند حاشیه سود سه سال اخیر را در جدول زیر می‌بینیم:

 

 

 بهای تمام شده

 

در ترکیب بهای تمام شده سال ۹۸ شرکت چادرملو، ۳۵ درصد مربوط به سربار و ۵۳ درصد مواد مصرفی بوده است. یکی از آیتم‌های مهم سربار نیز حق انتفاع است. هزینه حق انتفاع پروانه بهره برداری، بر مبنای تفاهمات مرتبط با ماده ۴ قرارداد فی مابین ایمیدرو و شرکت با اعمال ضرایب، ۱۹% مبلغ فروش برای محصول کنستانتره، ۲۰% مبلغ فروش برای محصول سنگ آهن دانه بندی شده و ۱۵.۵% مبلغ فروش هر تن کنستانتره فروش رفته برای محصول گندله فروخته شده و ۱۲.۵% مبلغ فروش هر تن کنستانتره به میزان مصرف کنستانتره برای تولید آهن اسفنجی (آهن اسفنجی فروخته شده و مصرفی در فرآیند تولید فولاد) محاسبه می‌شود.

آیتم‎های بهای تمام شده برای سال‌های ۹۶ و ۹۷ و ۹۸ به شرح زیر است:

 

 

شرکت کلیه مواد اولیه مصرفی را با توجه به تکمیل زنجیره معدن تا شمش فولاد ( به استثنای خرید آهن اسفنجی تا پایان دی ماه ۱۳۹۷ ) خود تامین می‌کند. مواد مستقیم مصرفی شرکت شامل سنگ آهن خام، آهن اسفنجی و آهن قراضه است. نرخ تامین مواد اولیه مصرفی تابعی از نوسان سطح عمومی قیمت‌ها و تاثیر نوسان ارز در هزینه‌های قطعات و لوازم یدکی تولید است.

در جدول زیر سربار ساخت نشان داده شده است:

 

سربار تولید ۱۳۹۶ ۱۳۹۷  ۱۳۹۸
هزینه حقوق و دستمزد ۱۴۰,۷۲۰ ۱۹۰,۸۲۵ ۲۰۶,۴۰۴
هزینه استهلاک ۱,۵۸۱,۰۶۶ ۲,۱۰۸,۳۸۰ ۲,۴۳۱,۹۴۱
هزینه انرژی (آب، برق، گاز و سوخت) ۷۵۹,۴۷۱ ۱,۱۸۵,۳۲۶ ۲,۱۹۳,۱۳۱
هزینه مواد مصرفی ۱,۹۴۱,۰۷۱ ۴,۳۰۵,۳۹۷ ۴,۰۹۳,۵۱۷
هزینه تعمیر و نگهداری ۰ ۰ ۰
حق انتفاع ۰ ۵,۱۵۱,۲۵۰ ۰
سایر هزینه ها ۴,۶۳۱,۳۹۲ ۲,۷۱۷,۵۸۳ ۹,۳۰۶,۵۲۲
جمع ۹,۰۵۳,۷۲۰ ۱۵,۶۵۸,۷۶۱ ۱۸,۲۳۱,۵۱۵

 

حق انتفاع در سال ۹۸ در آیتم سایر هزینه‌ها لحاظ شده است.

 

سرمایه گذاری های شرکت

عمده سرمایه گذاری‌های شرکت در صنایع معدنی و فولادی است. سود قابل تقسیم مجامع شرکت‌های سرمایه پذیر در صورت‌های مالی تلفیقی سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۸ شرکت معدنی و صنعتی چادرملو لحاظ خواهد شد. ترکیب سرمایه‌گذاری‌ها در دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰/۹/۹۸ به شرح جدول زیر است:

 

 

1-1-     برآورد صورت‎های مالی

۱-۱-۱-    مفروضات تحلیلی

برای برآورد سود سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ شرکت مفروضات زیر را در نظر می‌گیریم:

 

مفروضات ۱۳۹۹ ۱۴۰۰
شمش-دلاری ۳۶۰ ۳۶۰
نرخ ارز ۱۴۰,۰۰۰ ۱۶۰,۰۰۰
نرخ کنسانتره صادراتی-دلار-۶۷% ۸۰ ۸۰

 

  • برآورد درآمدهای عملیاتی:

مقدار تولید و فروش طبق جداول زیر پیش بینی می‌شود. مقدار تولید سال ۹۹ و ۱۴۰۰ برابر با سال ۹۸ لحاظ شده است. مقدار فروش نیز برابر با تولید محاسبه می‌شود.

 

  • برآورد بهای تمام شده:

 

نسبت مصرف سنگ آهن خام به تولید کنستانتره معادل ۱.۷۳ (معادل نسبت سال ۹۸) درصد و نرخ سنگ آهن خام نسبت به نرخ کنستانتره محاسبه شده است. نسبت کنستانتره مصرفی به ازای تولید هر تن گندله معادل یک واحد لحاظ شده است. جمع سربار در سال‌های مورد تحلیل به ترتیب ۳۵% و ۲۳% رشد داده شده است.

هزینه‌های عمومی و اداری با رشد ۲۰ درصدی برای هر سه سال نسبت به سال قبل آن لحاظ شده است. هزینه مالی با تحلیل ترازنامه و پیش بینی کسری نقدینگی شرکت محاسبه شده است. شرکت طبق ماده ۱۵۹ قانون برنامه پنجم توسعه معاف از مالیات است.

 جدول سود و زیان پیش‌بینی شده

با توجه به مفروضات بالا صورت سود و زیان شرکت به شرح زیر پیش بینی شده است: