• معرفی شرکت

گروه صنعتی بارز (با نام قبلی مجتمع صنایع لاستیک کرمان) در فروردین ماه  ۱۳۷۲ افتتاح و نام تجاری “بارز” را برای محصولات خود برگزید. اولین فعالیت تجاری گروه صنعتی بارز در سال ۱۳۷۳ آغاز گردید. ظرفیت اولیه ی سالانه بارز برابر با ۲۵ هزار تن انواع تایر، تیوب و نوار وسایط نقلیه ی سبک و سنگین و همچنین تایرهای کشاورزی بود. دو سال پس از شروع تولید این ظرفیت محقق گردید. تایرهای تولیدی این گروه صنعتی بارز با نام تجاری “بارز” وارد بازار شده و دیری نپایید که بارز مورد استقبال مصرف کنندگان ایرانی، به ویژه در بخش حمل و نقل سنگین قرار گرفت.

از اهداف راهبردی این گروه صنعتی، افزایش ظرفیت تولید تایرهای رادیال سواری به ۱۰ میلیون حلقه در سال می باشد. با تاسیس کارخانه بارز کردستان در سال ۱۳۹۲ و اجرای پروژه های توسعه ظرفیت در بارز کرمان این گروه شروع به حرکت به سمت این هدف نموده است.
موضوع فعالیت شرکت عمدتاً در زمینه­های صنعتی و بازرگانی مرتبط با تولید و فروش انواع لاستیک رویی(تایر) و تویی(تیوب) و نوار برای انواع خودروها و وسایل نقلیه و ماشین آلات کشاورزی، صنعتی و راهسازی و قطعات لاستیکی و بهره­برداری از آن­ها و ساخت و تعمیر و فروش و پخش و صادر و وارد کردن انواع تایر و تیوب و نوار و هم­چنین مشارکت و سرمایه­گذاری در سایر شرکت­ها می­باشد.

 

 • ترکیب سهامداران

آخرین ترکیب صاحبان سهام به شرح جدول زیر است:

 • مقایسه شرکت در صنعت

صنعت تایر یک صنعت واسط بین صنایع پتروشیمی و خودرو می­باشد. وجود دو صنعت مذکور به­صورت نسبتا فعال در کشور، توجیه مناسبی برای فعالیت شرکت­های لاستیک­سازی است. وجود بازارهای مناسب از قبیل کشورهای تازه استقلال یافته، کشورهای همسایه و کشورهای آفریقایی، از دیگر دلایل اهمیت استراتژیک این صنعت می­باشد. این صنعت جزو صنایع بزرگ طبقه­بندی می­شود و سرمایه­گذاری بالایی نیاز دارد.

صنعت تایر از جمله صنایع مهم در زنجیره ارزش صنعت خودرو و صنعت حمل و نقل است و از آن جائیکه بیش از۶۰ درصد مواد اولیه مورد مصرف در این صنعت را مشتقات نفتی تشکیل می دهد، برخورداری از منابع نفتی در کشور، ایران را به یکی از مستعدترین کشورها در صنعت تایر تبدیل کرده است.

با این وجود در حالی که بسیاری از زیر ساخت ها برای توسعه این صنعت مهم در کشور وجود دارد اما تا کنون با وجود اینکه ۸ شرکت مطرح در صنعت تولید تایر و تیوب با اشتغال مستقیم قریب به ۱۵ هزار نفر در کشور مشغول به فعالیت هستند اما تنها ۲۴۰ هزار تن از ۳۵۰ هزار تن نیاز واقعی کشور را در این حوزه تأمین میکنند در حالی که ظرفیت تولید در کارخانه های تولیدی حدود ۳۲۰ هزار تن می باشد.

در اغلب کشورها چرخه تولید، صادرات و واردات تایر به طور منطقی توزیع شده اند، اما این چرخه وقتی معیوب

می شود که قیمت شکنی در بازار به واسطه ارائه محصولات بی کیفیت صورت می پذیرد. واردات بی رویه محصولات (عمدتاً بی کیفیت چینی) توسط تاجران و تولیدکنندگان خودرو، عدم نظارت کیفی و انباشت این محصولات بی کیفیت در بازار ، افت تولید ۲۰ درصدی صنعت تایر در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ را شامل شده است و درکل واردات بی رویه انواع لاستیک، نوسانات قیمت تولیدات داخلی و عدم بهره گیری از شبکه مناسب توزیع در داخل، صنعت لاستیک کشور را با وضع بسیار نگران کننده ای روبه رو کرده است.

عدم نظارت مناسب سازمان استاندارد در گمرکات و عدم تخصیص ارز مبادله ای به کارخانه های داخلی با توجه به مشکلات نقدینگی کارخانه های تولیدی جهت ورود مواد اولیه و گران شدن ۱۵ الی ۲۰ درصدی خرید مواد اولیه با ارز آزاد را ناشی می شود.  تعرفه پایین واردات تایر به کشور که به هیچ وجه قابل مقایسه با کشورهای همتراز ایران (از جمله ترکیه و مصر) که صنعت تایر در آن کشور فعال هستند، نیست.

 • اجزای تشکیل دهنده تایر
 • کائوچو (طبیعی و مصنوعی) ۲- دوده ۳- نخ ۴- سیم ۵- سایر عوامل شیمیایی.
 • کائوچو (لاستیک) طبیعی:

لاستیک طبیعی یا کائوچو دارای منشا گیاهی است. گیاهان بی­شماری از جمله قاصدک، گوایل، گل روبینه، توت آمریکایی و دیگر درختان دارای صمغ به­عنوان منبع این نوع لاستیک شناخته شده­اند. هرچند هیچ یک از این گونه­ها در این زمینه به­اندازه درخت شیرابه ساز هوآ برزیلینسیس، درخت ساپودیلا و درخت بالاتا کاربرد نداشته­اند.

صمغ این نوع لاستیک به­طور عمده در کشتزارهای کشورهای آسیای شرقی از جمله مالزی و اندونزی و کشورهای آمریکای جنوبی کشت می­شود. حدود ۷ سال زمان لازم است تا این نوع درختان به سن باروری برسند. میزان باردهی این درختان بیش از ۳.۸۸۸ کیلوگرم صمغ در هر هکتار در سال می­باشد.

 • کائوچو (لاستیک) مصنوعی:

لاستیک­های مصنوعی از ترکیب مواد شیمیایی ساخته می­شوند .در حقیقت ساختار مولکولی این نوع لاستیک از یک زنجیره پلیمری تشکیل شده است. پلیمرها دارای مولکول­های عظیمی هستند که در آن­ها واحدهای تکرارشونده­ی دارای عنصر کربن به­یکدیگر متصل شده­اند.

 

 • انواع تایر:
 1. تایرها از لحاظ ساختار اساسا به دو نوع اصلی تقسیم می­شوند:

 

 • تایرهای بایاس : در تایرهای بایاس لایه­های لاستیک به صورت متقاطع با زوایای ۳۰ و ۴۰ درجه نسبت به محور لاستیک بر روی هم قرار داده می­شوند. جنس نخ لایه­ها از نایلون است و در بدنه تایر به­جز در ناحیه طوقه­ها از سیم فولادی استفاده نمی­شود. (در حال حاضر در تایر خودروهای باری، سنگین و تراکتور مورد استفاده قرار می­گیرد.)

چیدمان لایه‌های لاستیک بایاس

 • تایرهای رادیال : در تایر رادیال امتداد نخ­های لایه با خط مرکزی تایر زاویه­ای در حدود ۹۰ درجه می سازد و به­عبارت دیگر امتداد نخ­ها در جهت شعاعی قرار گرفته است. جنس نخ لایه­ها عموما از ریون یا پلی استر است در تایرهای رادیال به­منظور ایجاد پایداری حرکتی از لایه­هایی به عرض عاج و زاویه مورب نسبت به خط مرکزی تایر با نام کمربند یا بلت استفاده می­شود. الیاف مصرفی در کمربند از جنس نخ یا سیم فولادی است.

چیدمان لایه های لاستیک رادیال

در صورتی که کمربند نخی باشد تایر را رادیال نخی و در صورتی که سیمی باشد تایر را رادیال سیمی (استیل بلت) می نامند .

تایر های رادیال به دلیل مزایای ویژه ای که نسبت به تایر های بایاس دارند در سال های اخیر به تدریج جایگزین نوع بایاس شده اند، که برخی از این ویژگی ها عبارت است از:

 • مصرف سوخت کم: لایه های تشکیل دهنده لاستیک رادیال هم راستا با محور لاستیک چیده می شوند.

این چیدمان، از پیچ و تاب خوردن لاستیک جلوگیری کرده و باعث ایجاد سطح تماس بزرگ تری از ناحیه آجدار با سطح جاده می شود.  در نتیجه حرکت لاستیک با تولید حرارت کم تری همراه بوده و مصرف سوخت خودرو را نیز کاهش می دهد .

 • پایداری حرکتی خوب
 • رانندگی راحت
 • دوام و طول عمر زیاد) ۴۰ تا ۶۰ درصد بیشتر از لاستیک های بایاس(
 • شتاب گیری و ترمز گیری سریع و مطمئن
 • فرمان پذیری مناسب
 • مقاومت در مقابل پنچری

 

 1. همچنین از منظر دیگر می توان تایرها را از لحاظ استفاده یا عدم استفاده از تیوب به دو دسته تایرهای تیوب دار وتایرهای بدون تیوب یا تیوبلس تقسیم نمود.

 

تایرهای بدون تیوب یا تیوبلس به سبب بهره مندی از خصوصیات کیفی ویژه ای از جمله ایمنی بالا، راحتی در کار و عملکرد خوب در میان انواع تایر جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده اند. این تایرها ازلحاظ ساختمان شبیه به تایر معمولی می باشند. با این تفاوت که جدار داخلی آنها به وسیله لایه نازکی از بوتیل به طورکامل عایق بندی شده است .این لایه، همان لایه نازکی است که در جدار داخلی تیو ب های معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. این لایه مانع از نشتی هوا شده و بنابراین تایر و لبه چرخ تشکیل یک مخزن هوا را  می دهند که مانند تیوب معمولی قابلیت نگهداری هوا را داراست. لذا در این نوع تایر نیازی به تیوب و روبان لاستیکی دور چرخ نیست.

 • برآورد کارشناسی سودآوری شرکت
  • مفروضات سال‌ ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹:
 • مقدار تولید و مقدار فروش بر اساس ۹ماهه گرفته شده است.
 • نرخ مواد اولیه کائوچو طبیعی و مصنوعی، طبق نرخ جهانی که به ترتیب ۱،۷۷۶ و ۱،۶۴۱ دلار می‌باشد، پیش بینی شده است.
 • نرخ فروش بر اساس افزایش نرخ ۲۵% که در دوماه آخر بیان شده است، می‌باشد.
 • هزینه‌های مالی شرکت بر اساس ۹ماهه در نظر گرفته شده است.
 • دلار سال ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۱۱۰،۰۰۰ و ۱۳۰،۰۰۰ دلار برآورد شده است.

 

 • تولید و فروش

میزان تولید شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است

میزان فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

نرخ فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

مبلغ فروش شرکت برای سال ۹۸ و ۹۹ به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

 • مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی شرکت کائوچو طبیعی، مصنوعی، نخ تایر و … است. مقدار مصرف مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

نرخ خرید مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

مبلغ مصرف مواد اولیه بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

 • بهای تمام شده

بر این اساس بهای تمام شده بصورت جدول زیر پیش بینی شده است:

با لحاظ کردن مفروضات بالا صورت سود و زیان کارشناسی شرکت برای سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به شرح زیر است: