به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۱۲مهر ۱۴۰۰، رشد هشت هزار و ۳۶واحدی شاخص کل (۰.۵۴درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۸۴هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۰.۷درصد رشد کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از پنج هزار و ۶۳۵میلیارد تومان رسید.بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «شپنا» و «شبندر» داشتند.

معامله گران این بازار ۷۵۰ هزار معامله به ارزش ۵۲ هزار و ۶۴۲ میلیارد ریال انجام دادند. سرمایه پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت بندرعباس، سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، ایران خودرو، بانک صادرات،‌بانک ملت و فولاد خوزستان نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. در آن سوی بازار سرمایه، شاخص کل فرابورس با ۵۱ واحد افزایش در رقم ۲۱ هزار و ۳۷۱ واحد ایستاد. معامله گران این بازار ۴۷۴ هزار معامله به ارزش ۳۸۸ هزار و ۸۰ میلیارد ریال انجام دادند. بیمه پاسارگاد، پالایش نفت لاوان و پتروشیمی تندگویان نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت و در مقابل پتروشیمی زاگرس، سنگ آهن گوهرزمین، فرابورس ایران و پلیمر آریاساسول نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

اغلب نماد‌های موجود در پرتفوی سهام عدالت در معاملات امروز با افزایش قیمت مواجه شدند؛ همچنین نمادهای بانکی و خودرویی تاثیر  بسزایی در رشد سهام عدالت داشتند.

در پایان معاملات امروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۴ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۶۷۸ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۹ درصد معادل ۱۳۵ هزار و ۳۸۷ تومان افزایش داشت.
با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۸ میلیون و ۴۷۲ هزار و ۴۰۶ تومان رسیده است.

قیمت بیت کوین پس از تثبیت چندروزه در محدوده قیمتی ۴۸،۲۰۰ دلار، موفق شد سطح ۴۹،۰۰۰ دلار را شکسته و به اوج روزانه ۴۹،۲۴۲ دلار برسد. بیت کوین نسبت به قیمت ۴۰،۸۹۰ دلاری خود در روز ۲۹ سپتامبر (۷ مهر)، حدود ۲۰ درصد رشد کرد. اما دوباره امروز با افت قیمت مواجه شد و در نتیجه افت قیمت بیت کوین، بسیاری از آلت کوین‌ها نیز با افت قیمت همراه بودند. بیت کوین در روز جاری با ۰.۲۵ درصد افت به ۴۷۷۶۳ دلار  رسید. اتریوم دو روز پیش توانست مقاومت کلیدی ۳،۰۰۰ دلاری را پشت سر بگذارد. قیمت اتریوم روز جمعه بیش از ۹ درصد افزایش یافت و برای اولین بار در ۱۰ روز گذشته توانست خود را به نزدیکی ۳،۳۳۰ دلار برساند. امروز قیمت اتریوم با ۰.۹۲ درصد افت به ۳۳۶۲ دلار رسیده است.

امروز به نظر می‌رسد معامله‌گران با مشاهده عقب‌نشینی اندک بازار ارز و نزدیک شدن دلار تهران به کف ۲۸ هزار تومان و عقب‌نشینی ملایم دلار هرات در کانال ۲۷ هزار تومانی به فکر فروش سهام افتادند؛ کما این که در معاملات امروز شاهد خروج بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از چرخه معاملات بودیم. اگر واقعا این خروج پول رابطه مستقیم با روند نرخ دلار داشته باشد باید به رشد دوباره نرخ دلار بعد از پایان معاملات سهام اشاره کرد. فردا نیز معاملات بورس تعطیل است و اگر این رشد باعث تثبیت دلار در کانال ۲۸ هزار تومانی شود احتمالا معاملات سهام در پایان هفته و همچنین هفته آینده جالب توجه خواهد بود. دلار هرات در لحظه تنظیم این گزارش به ۲۸۱۰۰ تومان و دلار تهران به ۲۸۲۰۰ تومان نزدیک شده است.

hما نکته جالب توجهی که به نظر می‌رسد معامله‌گران بازار سهام چندان به آن توجه ندارند و صرفا نوسان کوتاه‌مدت دلار را لحاظ می‌کنند آن است که مبنای ارزی ارزشگذاری بسیاری از شرکت‌های صادراتی ما نرخ نیما است که در شرایط کنونی در سطح ۲۳ هزار تومان قرار دارد. از نظر برخی کارشناسان این نرخ را باید کف نرخ دلار حتی با احیای برجام دانست و اختلاف ۵ هزار تومانی با بازار آزاد احتمالا به تدریج با رشد بیشتر نرخ نیما همزمان با رشد آرامتر نرخ بازار آزاد جبران خواهد شد؛ سناریوی رشد نرخ ارز با توجه به افزایش ابهام در خصوص نتیجه‌بخش بودن مذاکرات احیای برجام در وین در شرایط کنونی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

همچنان باید در فضای تورمی کنونی و چشم‌انداز کوتاه‌مدت پیش رو چه در بازار جهانی و چه در بازار داخلی و همچنین عدم امید به احیای زودرس برجام، نسبت به انتخاب گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری تاکید کرد. طبیعتا سودهای با عنوان «بدون ریسک» یا ثابت در فضای تورمی بیشترین ریسک را برای سرمایه‌گذاران به همراه خواهد داشت.