به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یکشنبه ۲۶اردیبهشت۱۴۰۰، شاخص کل با  کاهش ۷۸۹ واحدی (۰.۰۷ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۸۸ هزار و ۸۰۶ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ هم وزن یک درصد افت کرد.ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از سه هزار و ۱۰۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» داشتند.

شاخص کل بورس به مدد نمادهای بزرگ‌تر بازار امروز را هم صعودی آغاز کرده است.اما نمادهای کوچک‌تر بازار اغلب همچنان در مدار منفی معاملات و حتی با صف فروش مواجه بودند. به همین دلیل در پایان ساعت اول معاملات امروز در حالی شاخص کل بورس با رشد خفیف ۱۶۰۰ واحدی (معادل ۰.۱۵ درصد) به یک قدمی کانال ۱۲۰۰ رسید که شاخص هم‌وزن باز هم نزولی بود و افت ۰.۳ درصدی را ثبت کرد. البته در پی فشار فروشی که ایجاد شده بود شاخص کل با عقب‌نشینی از سقف روزانه خود دوباره منفی شد.

نکته مهم معاملات امروز تغییر ترکیب پیشروهای بازار است. طی روزهای اخیر فلزی معدنی‌ها و پالایشی‌ها عمدتا نمادهای جریان‌ساز و به اصطلاح لیدر بازار بودند. اما امروز این روند عوض شده و اقبال بسیار زیادی به نمادهای خودرویی بورس نشان داده می‌شود. خودرو، خگستر و خبهمن نمادهایی هستند که در غیاب خساپا لیدر گروه خودرویی شده‌اند.

نکته مهم اما این است که همچنان شاهد خروج پول حقیقی هستیم. در پی این فشار فروش نسبی، خروج پول حقیقی طی  معاملات به ۸۰ میلیارد تومان رسید.دیگر نکته مهم بازار امروز کاهش اقبال به نمادهای کامودیتی‌محور است. در شرایطی که قیمت‌ها در بازار جهانی در مسیر صعودی قرار گرفته و دلار بازار آزاد هم دوباره گرن شده است،‌ کاهش اقبال به این دسته از نمادها امری قابل تامل است. در همین خصوص می‌توان به گروه پالایشی اشاره کرد که جز شبندر همه در مدار منفی معاملات قرار گرفتند. در بین نمادهای فلزی هم چنین وضعی حاکم است و همه بزرگان فلزی هم در مدار منفی قرار گرفتند. بانک‌ها و معدنی‌ها دو صنعت بزرگ دیگر بودند که با فشار فروش سنگین و منفی شدن اغلب نمادها مواجه‌ شدند.

کانون صرافان نرخ انواع ارز را برای بازار امروز ۲۶اردیبهشت ماه اعلام کرد که بر اساس آن دلار وارد کانال ۲۳هزار تومان شده است. به این ترتیب قیمت دلار در بازار آزاد با رشد ۳۰۰تومانی در مقایسه با روز گذشته به ۲۳۱۵۰ و یورو به ۲۷۸۰۰تومان افزایش یافت. در صرافی‌ها قیمت فروش دلار به ۲۲۲۵۰ و خرید آن به ۲۱۹۰۰تومان رسید. قیمت خرید و فروش یورو هم در این بازار به ترتیب ۲۶هزار و ۲۶۴۵۰تومان است. سامانه نیما قیمت فروش دلار را ۲۰۶۸۶ و یورو را۲۵۱۱۴تومان اعلام کرد.

وجودی بیت‌کوین که در صرافی‌های بزرگ نگهداری می‌شود، در حال افزایش است؛ و به همین دلیل برخی از تحلیلگران آن را نشانه‌ای برای روند نزولی می‌دانند. قیمت اتر با کاهش ۸.۴۸درصدی در طول ۲۴ساعت، به ۳هزار و ۷۷۹ دلار رسید.  بیت‌کوین، رمزارز شماره ۱ از نظر ارزش بازار، همچنین با تجربه کاهش ۵.۸۸درصدی در طول ۲۴ساعت، به کمتر از ۴۸هزار دلار سقوط کرد. اما از طرفی دیگر، قیمت شبکه توکن پلیگان یا MATIC، در طول ۲۴ساعت گذشته بیش از ۲۲درصد افزایش یافت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس با ۱۹۹ رأی موافق، ۲۵ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۰ نماینده حاضر در جلسه علنی با کلیات طرح مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی موافقت کردند.