به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری ‎یک شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹، با رشد پنج هزار و ۸۶۳واحدی شاخص کل (۰.۵درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۱۷۵هزار واحدی قرار گرفت. شاخص‌ هم وزن ۰.۰۲درصد افت کرد و به  ۴۳۰,۸۵۱ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار و ۷۰میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم  ۲۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فخوز»، «فولاد» و «وغدیر» داشتند.

بورس امروز بالاخره مثبت شد و شاخص‌ها سبزپوش شدند. به طوری که شاخص کل بورس تهران با رشد ۵۸۰۰ واحدی (معادل ۰.۱ درصد) همراه شده و شاخص هم‌وزن هم بعد از یک رفت و برگشت صبح‌گاهی افت خفیفی را تجربه می‌کند.شد.

به نظر می‌رسد سه عامل اصلی رشد بورس امروز جهش قیمت نفت و دیگر کالاها در بازار جهانی، تصویب بسته محرک مالی ۱۹۰۰ میلیارد دلاری در مجلس آمریکا که خود می‌تواند موتور محرکی برای کامودیتی‌ها باشد و خرید خرد سهام توسط صندوق‌های درآمد ثابت باشد. البته همچنان فشار فروش در بازار سهام به شدت بالاست. به طوری که نمادهای کوچک‌تر بازار بعد از یک صعود دوباره نزولی شدند و شاخص هم‌وزن هم منفی شد. باید دید در نیمه دوم معاملات نمادهای بزرگ بازار می‌توانند مثبت بمانند یا آن‌ها هم تحت تاثیر فشار فروش سنگین بازار به محدوده منفی می‌روند.

امروز ارزش معاملات خرد رشد قابل قبولی داشته است. در بین نمادها هم پالایشی یکم، اپال و برکت بیشتر از همه معامله شده‌اند.

حقیقی‌ها در بازار امروز هم فروشنده بودند نکته جالب توجه بازار امروز افزایش سهم حقوقی‌ها از کل معاملات است. به نظر می‌رسد فعال شدن صندوق‌های درآمد ثابت در سمت خرید سهام منجر به این اتفاق شده است.

بر اساس اولین نرخ‌های اعلام شده از سوی کانون صرافان، قیمت دلار و یورو در بازار آزاد امروز با افت ۲۰۰تومانی در مقایسه با روز گذشته به ترتیب به ۲۴۵۸۰ و ۲۹۲۰۰تومان کاهش یافت. در ساعت (۱۲:۴۰) معاملات امروز، قیمت فروش دلار در صرافی‌ها با افت ۳۰۰تومانی به ۲۴۱۵۰ و خرید آن به ۲۳۷۵۰تومان رسید. یورو هم در این بازار با قیمت ۲۹۲۵۰تومان فروخته می‌شود و نرخ خرید آن از مشتری نیز ۲۸۷۵۰تومان اعلام شد. همچنین امروز قیمت فروش دلار و یورو در سامانه‌نیما به ترتیب ۲۴۰۹۱ و ۲۹۰۳۳تومان است.