به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ یکشنبه ۲۵ مهر۱۴۰۰، افت هزار و ۳۹۷واحدی شاخص کل (۰.۱درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۳۶هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز یک درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به پنج هزار و ۶۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «شپنا» و «حکشتی» داشتند.

روند معاملات بازار سهام از ابتدای روز نشان دهنده آن است که از ابتدای روز بازار با فشار عرضه سنگینی مواجه شده است و قیمت پایانی نماد وارد محدوده منفی شده است. در معاملات امروز شاهد اختلالات گسترده و قعطی سایت فناروی اطلاعات بورس اوراق بهادار تهران بودیم.

معاملات امروز فملی نیز با صف خرید سنگین آغاز شد و اما طی دقایق ابتدایی شاهد افزایش عرضه سهام در این نماد بودیم  البته همچنان سمت تقاضا کاملا قدرتمند ظاهر شده است.

دلار تهران کار خود را کاهشی آغاز کرد؛ اما در ادامه بار دیگر در مسیر صعودی قرار گرفت و مقداری از این کاهش را جبران کرد. آخرین نرخ معامله دلار فردایی تهران ۲۷۲۷۰ تومان گزارش شده است. برخلاف روز گذشته که حقیقی‌ها به شکل فعالی در بازار حضور داشتند، امروز کم رمق ظاهر شدند و عمده فعالیت آنها در چند نماد گروه فلزات اساسی و شیمیایی دیده می‌شود.

بر خلاف روز گذشته که این گروه به واسطه استقبال سرمایه‌گذاران کاملا سبز رنگ بود، امروز اقبال بیشتر با نمادهای اوره‌ای همراه است. دلیل این موضوع به وضعیت اوره به بازار جهانی مرتبط است. در هفته‌ای که گذشت بازار اوره همچنان صعودی بود، اگرچه با توجه به اینکه تولیدکنندگان محصول زیادی برای فروش نداشتند، سطح فعالیت پایین بود. خریداران نیز با توجه به اینکه قیمتها در کمتر از دو ماه دو برابر شده است، تاحدی نسبت به خرید مردد بودند. قیمت‌های اوره به دنبال بحران انرژی و جهش هزینه‌های حمل و در نتیجه کاهش تولید تولیدکنندگان، به بالاترین سطح ۱۳ ساله اخیر رسیده است. افزایش قیمت ذرت نیز از قیمت اوره حمایت کرده است. در چین با توجه به قوانین جدید گمرک، انتظار می‌رود از نوامبر، صادرات این محصول به حداقل برسد و کاهش صادرات تا ژانویه ۲۰۲۲ تحت تاثیر قرار بگیرد.

با توجه به بدتر شدن بحران انرژی در زمستان، انتظار می‌رود که محدودتر شود. با توجه به بالا بودن قیمت‌های گاز طبیعی برخی تولیدکنندگان کود در اروپا، تولیدشان را کاهش داده‌اند. در بریتانیا نیز چندین تولیدکننده، فعالیت‌شان را متوقف کرده‌اند. در حال حاضر، هیچ نشانه‌ای از بهتر شدن وضعیت خوراک برای واحدهای تولیدکننده اوره وجود ندارد.

با شروع یک ساعت پایانی معاملات امروز، همچنان شاهد رشد بی وقفه تعداد صف‌های فروش در کنار ثبات تعداد صف‌های خرید هستیم که نشان از افزایش قدرت عرضه‌ها دارد. شاخص کل که در دقایق ابتدایی با افزایش تقاضا آغاز شده بود رفته رفته با افزایش عرضه‌ها همراه شد؛ در این دقایق شاخص کل وارد مدار منفی شده و با کاهش ۲۰ واحدی به ۱ میلیون و ۴۳۷ هزار واحد رسیده است.شپنا، خودرو و تاپیکو بیشترین اثر منفی بر شاخص کل را داشته‌اند.

شاخص فرابورس افت بیش از ۱۲۸ واحدی را متاثر از نمادهای آریا فرابورس و فجهان پشت سر گذاشته است.

فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و فرآورده نفتی به ترتیب با ارزش معاملات ۶۰۳ میلیارد تومان، ۳۴۵ میلیارد تومان و ۳۳۱ میلیارد تومان برترین صنایع بوده‌اند که بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند.