به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ چهارشنبه ۶بهمن۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۲۱ هزار و ۴۹۷ واحدی(۱.۷۸درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۴۲۴ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۵۳ درصد رشد کرد و به ۳۱۸,۷۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲,۸۲۸ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فارس» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از اول روز صعودی شد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار نزدیک به ۷۰ درصد بود و در ادامه در اواسط بازار تعداد آن‌ها کاهش و سپس دوباره افزایش یافت. در شاخص کل هم وزن اما ابتدا روند صعودی بود و در اواسط بازار روند نزولی شد، سپس در ادامه دوباره افزایشی شد. امروز در پایان بازار حدود ۱۷ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بیشتر صنایع مثبت و تعدادی از صنایع منفی بود. سایر معادن، منسوجات و لاستیک بیشترین افت و محصولات چرمی، فرآورده نفتی و وسایل ارتباطی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند.

امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» اولین و دومین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین در گروه محصولات شیمیایی «فارس»، «نوری» و «شپدیس» سومین، پنجمین و هفتمین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. نماد «وغدیر» نیز از گروه شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی چهارمین نماد با تاثیر مثبت بر روی شاخص کل بود. نماد «شبندر» نیز از گروه فرآورده‌های نفتی ششمین نماد با تاثیر مثبت بر روی شاخص کل بود.

امروز بازار شاهد خروج ۹۰ میلیارد تومان از طرف حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «میدکو»، «سمگا» و «فملی» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «نوری»، «بوعلی» و «شتران» بود.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۲۴۰ تومان رشد داشت و به ۲۸ هزار تومان رسید. یورو نیز ۲۹۰ تومان رشد داشت و ۳۱ هزار و ۸۶۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۴,۶۶۷ و ۲۷,۸۳۷ تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: از همان آغاز مذاکرات آماده مذاکره مستقیم با ایران به همراه متحدان و شرکای خود بوده ایم و معتقدیم تعامل مستقیم با ایران در مورد برجام و سایر مسایل مفیدتر خواهد بود. دولت قبلی برای ما مجموعه‌ای از گزینه‌های وحشتناک باقی گذاشته است. کارزار فشار حداکثری یک شکست فاحش بود و خلاف هر آنچه وعده داده بود، محقق شد.

امیرعبداللهیان گفته بود: اگر در روند مذاکرات به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به توافق خوب لازمه‌اش این باشد که گفت‌وگویی را با آمریکا داشته باشیم، آن را نادیده نمی‌گیریم.

پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی: دولت و مجلس در حذف ارز ۴۲۰۰ هم نظر هستند.

معاون وزیر کار: طبق قانون باید تا قبل از پایان سال سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال گذشته بین سهامداران توزیع شود.

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی شهر تهران نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد افزایش نشان می دهد.