امروز دوشنبه ۲۸بهمن۱۳۹۸ جلسه معارفه شرکت پدیده شیمی قرن در سالن زمرد هتل هما با حضور فعالین بازار سرمایه برگزار شد. در ابتدای جلسه گزارشی شامل معرفی شرکت، محصولات و سایر اطلاعات مهم درباره شرکت ارایه شد.
در ادامه آقای سید محمدباقر فاضلیان نماینده سهامدار عمده و ریس هیات مدیره پیام هیات مدیره را ارایه کرد. همچنین از پیش‌بینی فروش ۱۰,۰۰۰میلیارد ریالی در سال۱۳۹۸ خبر داد. وی چشم‌انداز شرکت را شامل افزایش فروش، رهبری بازار داخلی و شناخته شدن به عنوان قطب تولیدی محصولات شوینده و بهداشتی در کشورهای منطقه بیان کرد. همچنین از راه‌اندازی واحد دوم تحقیق و توسعه در آینده نزدیک خبر داد.
در ادامه جلسه آقای سید عبدالرضا مظفری چنیجانی مدیر عامل شرکت گزارش کاملی از وضعیت شرکت شامل تاریخچه، چشم‌اندازها، مراحل افزایش سرمایه و معرفی اعضای هیات مدیره پرداخت. سپس از جایگاه شرکت در صنعت شوینده‌ها اطلاعاتی ارایه شد که سهم بازار شرکت را در سال۱۳۹۷ ۶.۸درصد و پیش‌بینی سال۱۳۹۸ را ۷.۹۶درصد اعلام کرد. در ادامه دست‌آوردهای دو سال اخیر شرکت را از جمله احداث و بهره‌برداری از کارخانه زنجان در سال۱۳۹۷ را بیان کرد. وی همچنین انواع روش‌های فروش را شامل پخش مویرگی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و پخش شاهرگی اعلام کرد و در ادامه به معرفی شرکای تجاری اصلی از جمله کانال‌های فروش و شرکت‌های تولیدی کارمزدی گفت. سپس به صورت مختصر صورت سود و زیان و خلاصه‌ای از اطلاعات مالی شرکت بررسی شد. در پایان اهداف و ریسک‌های شرکت را بیان کرد.
در ادامه جلسه به سوالات حاضرین در جلسه پاسخ داده شد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:
در مورد سوالات یکی از حاضرین در مورد افزایش سرمایه پاسخ داده که شد که در حال حاضر برنامه‌ای وجود ندارد ولی قطعا در آینده خواهد بود.
در مورد سیاست تقسیم سود اعلام شد که همیشه حداکثری بوده است و حداکثری نیز خواهد بود.
درباره بدهی‌های ارزی شرکت و تاثیر نوسانات نرخ ارز بر روی این بدهی‌ها اعلام شد که این بدهی‌ها مرتبط با بحث تامین مواد اولیه وارداتی است که تاثیر تغییر نرخ ارز بر روی این بدهی‌ها در صورت‌های مالی دیده شده است.
در مورد ریسک تامین مواد اولیه نیز اینگونه بیان شد که اکثر مواد اولیه مربوط به اروپا، چین و هند است که برای پوشش ریسک تامین این مواد اولیه با توجه عدم فروش مستقیم این مواد از سوی طرف‌های خارجی در اثر تحریم‌ها، کانال‌ها و دفاتری در خارج از کشور برای تامین این مواد به صورت غیرمستقیم ایجاد شده‌اند.
همچنین در مورد مالکیت برند نیز اینگونه بیان شد که مالکیت صد درصدی برندهای اکتیو و حیات متعلق به شرکت است.
در مورد تخصیص مواد اولیه با نرخ ۴۲,۰۰۰ریالی نیز بیان شد که به هیچ کدام از مواد اولیه شرکت ارز ۴۲,۰۰۰ریالی تعلق نمی‌گیرد.
در مورد ارایه صورت‌های مالی شرکت پدیده شیمی جم که جز شرکت‌های وابسته شرکت پدیده شیمی قرن است بیان شد که این شرکت در فرابورس پذیرفته شده است و در سال آینده در بازار فرابورس عرضه خواهد شد.
همچنین وصول مطالبات شرکت را بدون مشکل بیان کردند.
در مورد افزایش نرخ‌های فروش در سال۱۳۹۹ اینگونه بیان شد که قیمت‌گذاری در این صنعت به انجمن صنفی واگذار شده است. بیان شد که به صورت معمول در سال‌هایی که افزایش ناگهانی نرخ وجود نداشته است در یک مرحله پانزده الی ۲۰درصد افزایش نرخ وجود داشته است اما در سال‌هایی که افزایش شدید نرخ ارز وجود داشته است چندین مرحله افزایش نرخ‌های فروش وجود داشته است.