به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه شنبه ۱۴مهر ۱۴۰۰، رشد سه هزار و ۶۳۸واحدی شاخص کل (۰.۲۵درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۸۸هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۰.۴درصد رشد کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به پنج هزار و ۹۵۰میلیارد تومان رسید.بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «شپنا» و «فارس» داشتند.

در شروع معاملات امروز شاهد غلبه نسبی تقاضا بر عرضه‌ها بودیم که بصورت تعداد صف‌های خرید نمایان شد. نقشه آغازین بازار سهام امروز گویای شروع سبز آن بود و گروه پالایشی بیشترین نقش را در این سبزی به عهده داشت. تقاضا برای این گروه پس از اعلام فرمول جدید نرخ خوراک آن‌ها به وجود آمد. پس از گذشت حدود یک ساعت از شروع معاملات، تعداد صف‌های خرید فاصله خود را از صف‌های فروش زیادتر می کرد. قیمت نفت برند به موجب روند صعودی خود در مدت اخیر از سد ۸۳ دلار هم گذشت. با بالا رفتن نرخ تخم‌مرغ در بازار خرده‌فروشی و فاصله‌گیری آن با نرخ مصوب سهام شرکت‌های این گروه با افزایش تقاضا همراه شده‌اند. برخی از نمادهای این گروه از نگاه تحلیلگران به وسیله متغیرهای بنیادی حمایت می‌شوند. در این رابطه تمرکزها بر نماد تازه عرضه شده «سپید» قابل‌توجه است.

پس از گذشت دو ساعت از شروع معاملات، تعداد صف‌های خرید و فروش همچنان با فاصله خوبی حفظ شد و تغییرات چندانی نداشت.

بر خلاف محصولات پتروشیمی و پالایشی، فلزات در بازار جهانی روند واضحی پیش رو ندارند و این مساله فشار را بر نمادهای این گروه افزایش داده است.  به خصوص ریزش محسوس قیمت سنگ‌آهن زنگ خطری در گوش نمادهای فولادی است.  آن چه تا به حال در نقش حامی قیمت فولاد در بازار جهانی عمل کرده، رشد قیمت زغالسنگ بوده و باید دید این بخش از بازار انرژی تا کجا حامی این بازار خواهد بود.

پس از دو افت متوالی، دلار در سومین روز هفته در مسیر افزایشی قرار گرفت تا بالای مرز ۲۸ هزار تومانی باقی بماند. روز دوشنبه، اسکناس آمریکایی ۱۲۰ تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان رسید. این رشد در شرایطی به ثبت رسید که در ۲ روز ابتدایی هفته، دلار نزدیک به ۴۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داده بود.به گفته فعالان، دو اتفاق مهم دست به دست هم دادند که جهت انتظارات در بازار ارز تا حدی تغییر کند. نخستین اتفاق تنش‌های لفظی رخ داده بین ایران و همسایه شمالی، جمهوری آذربایجان بود. به باور شماری از بازیگران ارزی، به طور سنتی هر زمان سطح تنش‌ها در منطقه خاورمیانه بالاتر می‌رود، مقداری تقاضای احتیاطی وارد بازار می‌شود. این سطح از تقاضا در روز دوشنبه زیاد نبود، ولی توانست حداقل از میزان هیجان کاهشی بازار بکاهد و زمینه‌ساز حفظ مرز ۲۸ هزار تومانی شود.  در کنار این، در روزهای اخیر گفته شده است که ایران برای برگشت به مذاکرات هسته‌ای پیش شرط آزادسازی ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده را مطرح کرده است. این پیشنهاد تا اکنون مورد استقبال مقامات آمریکایی قرار نگرفته است. همین موضوع موجب شده است که برخی از افراد که به دلیل خوش‌بینی‌های هسته‌ای در موقعیت فروش قرار گرفته بودند، بار دیگر در جاده خرید قرار بگیرند.

امروز علی صالح‌آبادی در جلسه امروز هیئت دولت به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی جمهوری اسلامی معرفی شد. رئیس جدید بانک‌مرکزی:
کنترل تورم، ثبات در بازار ارز، نظارت بر شبکه بانکی، جلوگیری از افزایش پایه پولی، هدایت منابع بانکی به بخش‌های مولد، ارائه مشوق‌ها برای توسعه صادرات غیرنفتی، تعامل با کشورهای همکار در حوزه مبادلات ارزی مهم‌ترین برنامه‌های بانک‌مرکزی در آینده است.