به گزارش پاسارگاد تحلیل، شاخص کل بورس در روز جاری؛ دوشنبه ۱۳مرداد ۱۳۹۹، با کاهش ۱۸،۱۹۴واحدی به مقدار ۱،۹۳۳،۳۳۰واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۲۱۵،۸۷۴میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۹۹۸واحد منفی بود و به مقدار ۵۲۴،۱۶۵واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نماد «شستا»، همچنین بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس را نمادهای «مارون» و «صبا» داشتند.
بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز در صرافی ملی ۲۱هزار  و ۹۰۰تومان و یورو ۲۵هزار  و ۷۰۰تومان معامله شد. امروز ارزش هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار آزاد تهران یک میلیون و ۷۵هزار تومان است.

در یک ماه گذشته روند صعودی بورس آرام تر و شاید منطقی تر شده است. تا اواسط تیر  بازدهی بورس در سال ۹۹ به ۲۱۵ درصد رسید که نشانگر رشد پرشتاب دماسنج بازار سرمایه بود اما در یک ماه اخیر بازدهی بورس به ۲۵ درصد رسیده است. کند شدن آهنگ صعودی بورس حکایت از این دارد که رفتار معامله گران تغییر کرده است. برخی ترجیح داده‌اند تمام یا بخشی از سبد خود را نقد کنند و در این حالت یا به بازارهای موازی ورود کرده یا اینکه نقدینگی خود را در صندوق های سرمایه گذاری قرار داده‌اند. گروه دیگری هم هستند که در شرایط فعلی نوسان گیری را بهترین استراتژی می دانند و به سود ۵ درصدی در سهام مختلف رضایت می‌دهند. به عبارت دیگر، نوسان بالایی که در میزان عرضه و تقاضای مشتریان شکل می‌گیرد، بیانگر این موضوع است که برخی از سرمایه‌گذاران دوره سهامداری خود را کوتاه‌تر کرده و ترجیح می‌دهند، در این مدت به اصلاح سبد خود بپردازند. اوج گیری تقاضا در نیمه ابتدایی بازار دیروز و همچنین افزایش سنگین عرضه ها در نیمه پایانی بازار روز یکشنبه موید این مطلب است که در این روزها تغییراتی در رفتار سهامداران رخ داده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در راستای سیاست های ارزی کشور و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی و همچنین مصوبات کمیته ماده ۲ مصوب شورای مذکور، اقدامات لازم برای مدیریت و تنظیم بازار ارز بر اساس منابع ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی کشور را انجام داده است. رئیس دستگاه قضا:
*گفته می‌شود ۲۷ میلیارد دلار تخلّف ارزی صورت گرفته اما فقط یک چهارم متخلّفان به قوه قضاییه معرفی شدند و سه چهارم معرفی نمی شوند.
*لازم است سازمان بازرسی کل کشور موضوع بازگرداندن ارز حاصل از صادرات توسط شرکت‌های دولتی را با جدیت پیگیری و گزارش اقدامات خود در این زمینه را ارائه کند.

گروه بانکی:
در این گروه «سامان» با ۵درصد مثبت در قیمت پایانی ۲۲،۵۶۰ریال پایان یافت. «وملل» با ۵درصد افزایش در قیمت ۱۶،۲۱۷ریال پایان یافت. «وسینا» با ۴.۹۲درصد مثبت معامله شد و به قیمت ۲۰،۲۵۰ریال رسید. شاخص بانکی‌ها با ۷۵واحد کاهش به مقدار ۱۰،۱۱۵واحد رسید.

گروه شیمیایی:
شاخص این گروه امروز با ۱۰۵واحد کاهش به مقدار ۱۰۱،۱۵۲ رسید. در این گروه سهم «شیران» امروز با ۴.۶۳درصد منفی معامله شد و در قیمت ۴۱،۲۴۰ریال پایان یافت. «پترول» ۴.۹۵درصد مثبت شد و با قیمت ۲۰،۳۷۰ریال به پایان رسید. «شفارس» امروز ۴.۵۶درصد مثبت شد و با قیمت ۴۹،۳۲۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با کاهش ۳۸،۲۰۶واحدی به مقدار ۱،۲۸۹،۵۱۴واحد رسید. «فولاد» امروز ۲.۲۹درصد کاهش داشت و با قیمت ۲۰،۹۴۰ریال پایان یافت. «میدکو» ۲.۱۴درصد مثبت شد و  با قیمت ۲۲،۰۲۰ریال پایان یافت. «فسرب» با ۴.۲۹درصد منفی در قیمت ۱۷۳،۹۱۰ریال به پایان رسید.

گروه خودرو:
شاخص این گروه امروز ۱۵،۸۵۱واحد کاهش داشت و به مقدار ۵۹۸،۴۹۹رسید. سهم « خودرو» ۴.۸۸درصد منفی شد و به قیمت ۶،۶۳۰ریال رسید. « خساپا» نیز در قیمت ۵،۵۱۰ریال ۴درصد منفی شد. همچنین «خبهمن» با ۴.۹۸درصد مثبت به قیمت ۳۲،۴۹۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:
شاخص این گروه با ۲۳۱،۹۸۷واحد کاهش به ۹،۲۰۹،۹۰۸واحد رسید. در این گروه شرکت «شپنا» با ۲.۶۶درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۴۹،۳۳۰ریال رسید. سهم «شتران» با منفی ۱.۳۱درصد به قیمت ۴۹،۸۵۰ریال رسید. همچنین سهم «شراز» در ۴.۸۷درصد مثبت به قیمت ۱۵۰،۴۷۲ریال پایان یافت.