به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ یکشنبه ۲۱شهریور۱۴۰۰، افت ۴۰هزار و ۴۶۲واحدی شاخص کل (۲.۶درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۹۰هزار واحدی قرار داد.
 شاخص‌ هم وزن نیز ۲.۸درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۶هزار و ۳۴۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «کگل»، «فملی» و «فولاد» داشتند.

در روزی که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت بیش از ۲.۶ درصدی مواجه شد، ارزش معاملات خرد سهام به کمترین میزان طی یک ماه اخیر (۱۷ مرداد ۱۴۰۰) رسید. ترس سهامداران از نزول بیشتر قیمت‌ها موجب شد تا شاهد خروج سرمایه‌های حقیقی از گردونه معاملات سهام باشیم. این دومین خروج بزرگ این دسته از معامله‌گران در سال جاری بود. از دیگر رکوردهای منفی امروز بورس می‌توان به تعداد بالای نمادهای درگیر صف فروش اشاره کرد. طی دادوستدهای روز یکشنبه بورس تهران، ۹۱ درصد از نمادهای معامله شده با مازاد عرضه مواجه شده و به صف فروش رفتند که از ۲۹ فروردین‌ماه تا کنون سابقه نداشت.

بازار امروز در حالی کار خود را شروع کرد که سمت عرضه‌ها قدرت بیشتری داشت. بازار دلار  در قیمت ۲۷۵۸۰ تومان کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر هم در همین سطوح در حال معامله است. شاهد نوسانات جدی و شدید در آن نبوده‌ایم. نزدیک به یک ساعت مانده به پایان معاملات امروز در برخی نمادهای بزرگ مانند «فولاد» شاهد رنج کشیدن بودیم.پس از اظهار نظر و رونمایی فاطمی امین، وزیر صمت از طرح ۳ مرحله‌ای عرضه فولاد در بورس کالا که به موجب آن می‌توان به حذف رانت تحت قالب امضای طلایی امیدوار بود، شاهد رنج مثبت در نمادهای فولادی بازار بودیم. همچنین در نمادهایی مانند «خودرو» و «خساپا» صف‌های فروش جمع آوری شده‌اند. اما نقش آفرینی‌های حمایتی نتوانست از پس فشار عرضه برآید.

ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم با احتساب معاملات صورت گرفته دو صندوق ETF دولتی دارا یکم و پالایش به عدد ۶۷۷۶ میلیارد تومان رسید. از میان شاهد خروج پول سنگین حقیقی‌ها به میزان ۱۴۲۸ میلیارد تومان بود.

سرانه خرید کدهای حقیقی در کلیت بازار امروز به عدد ۱۰.۶ میلیون تومان رسید و این موضوع در حالی بود که سرانه فروش کدهای حقیقی با جهشی بزرگ به عدد ۱۳.۲ میلیون تومان رسید. پس از مدت‌ها شاهد کراس نزولی این دو سرانه از یکدیگر هستیم.